R, WAAR VIND JE DAT NOG? t GREENFIELDS RUNDVLEES KALFSVLEES UIT GROEPSHUISVESTING SCHARRELKIP I de streep getrokken, die nu op con tract speciaal voor AH dat dier- vriendelijke kalfsvlees leveren. Wat betekent dat allemaal voor de klanten? In de eerste plaats dat kalfsvlees minder 'beladen' is, dat ieder er zonder akelige gedachten van genieten kan, en dat het met de prijs wel meevalt: groepskalfsvlees is maar een gulden per kilo duurder dan het vlees van box-kalveren! De smaak van vroeger Nederlanders worden steeds kwali- teitsbewuster. Was een paar jaar geleden de prijs vaak nog alleen be- palend voor een aankoop, tegen- woordig staat kwaliteit vaker vdor- op. Bij wijze van proef begon Al bert Heijn anderhalf jaar geleden in een paar filialen met de verkoop van hoogwaardig rundvlees uit Noord-Ierland. Dat was zo'n succes dat nu veel AH-winkels met een be- dieningsslagerij het verkopen en in de loop van dit jaar zal dit bijzon- dere vlees ook voorverpakt te koop zijn in de andere AH-winkels. Het gaat om (kogel)biefstuk, bief- lappen en rosbief onder de naam Greenfields. Soms zijn er ook steaks en peppersteaks van Green fields. Die naam is niet zomaar be- dacht. In Noord-Ierland is het een gedeponeerd handelsmerk. Albert Heijn heeft het alleenrecht verwor- ven om dit Greenfields-vlees in Ne- derland op de markt te brengen. Het bijzondere van dit vlees is de smaak, die veel mensen 'de smaak van vroeger' noemen: rijk en vol. Daar zit geen ingewikkeld verhaal achter, integendeel. De veehouderij is er nog net als vroeger: de runde- ren hebben op dat grote, groene eiland de ruimte en ze kunnen naar hartelust grazen op glooiende wei- landen waar allerlei grassoorten en kruiden door elkaar groeien. Die gevarieerde kost van kruiden en grassen draagt bij tot de guile smaak van het vlees, maar ook het feit dat een heel groot deel van de runderen niet gehouden wordt voor de melkproduktie, zoals in Neder- land. Ongeveer de helft van de boe- ren houdt in de eerste plaats vee om het vlees. Dat zijn dan ook an dere rassen dan we in Nederland zien: traditionele herkauwers als Aberdeen-Angus en Hereford, maar ook befaamde buitenlandse rassen als Charolais, Limousin, Simmental en Blonde d'Aquitaine. Van april tot november kuieren de dieren in het weidse landschap, in de winter- maanden krijgen ze op stal bij wijze van spreken driesterrenmaal- tijden in de vorm van ingekuild gras en graan. Kortom, die dieren hebben een buitengewoon rustig en diervriendelijk leven. Gekoeld van Ierland naar Nederland Greenfields-vlees wordt wekelijks vers vacuum verpakt en gekoeld in Nederland aangevoerd (niet diep- Scharrelkip: Het AHassortiment biedt hele kip, kipfilet en kippepoten gevroren dus). Door de uitstekende verzorging van de dieren en het vervoer overzee, is Greenfields- vlees wel wat duurder dan gewoon rundvlees. Dat kan gewoon niet an- ders. Maar het succes van Green fields wijst maar op een conclusie: u als klant heeft dat er voor over! En dat geeft AH de moed om door te gaan met de speurtocht naar vleessoorten die perfect van kwali teit zijn en - dat is daar onlosmake- lijk mee verbonden - op een dier- vriendelijke manier worden verkre- gen. Franse scharrelaars Een derde 'wapenfeit' in de veran- deringen op vleesgebied is de intro- ductie van de scharrelkip. Die haalt AH uit Frankrijk. In Nederland zijn onvoldoende scharrelkippen ver- krijgbaar en dat heeft alles te ma- ken met de ruimte die de dieren no- dig hebben om buiten rond te schar- relen. Die ruimte is er in Frankrijk volop. Zodoende. Het Franse pro- duktschap voor pluimvee is boven- dien streng. Alleen als de kippen- boeren aan nauw luisterende voor- schriften voldoen, krijgen hun die ren het label rouge (rode label) en het predikaat poulet fermier (boer- derijkip). De scharrelaars uit Loue (departement Sarthe) die AH ver- koopt verdienen beide onderschei- dingen. Ze hebben lekker buiten rondgestapt in het gras, terwijl hun voeding voor 80 procent uit granen bestond. En dat is te proeven als je zo'n stukje scharrelkip eet. AH ver- koopt hele scharrelkip, filet en bout. Dat lekker vol smakende kippe- vlees is uiteraard wat duurder dan gewone kip, maar altijd nog goed- koper dan veel andere vleessoor ten. Gegarandeerd groepskalfsvlees, Greenfields rundvlees en de schar relkip. Drie soorten 'diervriende lijk' vlees die hun weg vinden. Als het aan AH ligt, blijft het hier niet bij. Als het aan u ligt ook niet? --V. ds-bieflappen AllerHande 9

Allerhande | 1988 | | pagina 9