8 10 11 dat komt natuurlijk ook tot uiting in de prijs van deze soort op- loskoffie. 6Waarom voegen sommige mensen tijdens het zetten Buisman of zout aan de koffie toe? Waarschijnlijk omdat ze vinden dat de koffie er lekkerder door wordt. Er zijn ook mensen die een beetje kaneel of gemberpoe- der toevoegen om de koffie een wat andere smaak te geven. Buis- man is gebrande sui- ker en geeft de koffie daardoor een caramel- achtige smaak. Som mige mensen vinden koffie pas lekker als er een mespuntje Buis man of zout aan toege- voegd is, terwijl ande- ren die smaak weer te veel vinden overheer- sen. Het. is inderdaad een kwestie van smaak. Goede koffie heeft in feite geen toe- voeging nodig. 7 Wat is nu precies cafe'ine? Cafe'ine (ook wel cof- fe'ine) is een reuk- en smaakloze stof in de koffieboon, die koffie een stimulerende en opwekkende werking geeft. Veel mensen worden daarom's mor- gens pas goed wakker als ze eerst een kopje koffie drinken, maar na een kopje koffie 's avonds is het voor sommigen moeilijk om in slaap te komen. Daarom is er ook kof fie waaruit de cafe'ine verwijderd is. Dit ge- beurt al voor het bran- den en heeft geen in- vloed op de smaak. De meeste merken heb- ben maar een cafeine- vrije koffie, maar Al bert Heijn heeft zowel van de soorten Mokka als Perla Mild een ca- feinevrije versie. Hoe lang kan koffie bewaard worden? Bewaar een eenmaal aangebroken pak kof fie in een goed geslo- ten bus, maar niet te lang meer. Een aange broken pak bonenkof- fie niet langer dan een week of drie en gema- len koffie maximaal twee weken. Gemalen koffie loopt sneller in kwaliteit terug omdat de zuurstof uit de lucht er meer vat op heeft. 9 Kan koffie opge- warmd worden? Opwarmen komt de kwaliteit van koffie niet ten goede. Als u afgekoelde koffie in Bonenkoffie in een ge- sloten pak ongeveer 3 maanden en vacuiim- verpakte gemalen kof fie ruim 6 maanden, voordat u het achteruit gaan van de smaak echt proeft. Maar vers- gebrande koffie is lek kerder. Een grote kof- fievoorraad thuis is dan ook niet aan te ra- den. Koop liever elke keer dat u een nieuw pak aanbreekt weer een vers pak koffie. een pannetje ver- warmt, komt de tem- peratuur van de koffie plaatselijk al gauw bo- ven de 85 graden Cel sius en dat is funest voor de smaak. Er blijft een bitter brouw- sel over. In een magne- tronoven gaat het op warmen gelijkmatiger, maar ook dan moet u oppassen dat de koffie niet aan de kook komt. Reken voor een kopje koffie een halve mi- nuut op vol vermogen. Toch haalt een kopje opgewarmde koffie het niet bij versgezette koffie, want tijdens het bewaren is al veel aroma verloren ge- gaan. En koffie die al meer dan een uur op een warmhoudplaatje heeft gestaan, is niet lekker meer. Gebruik voor het bewaren van koffie liever een ther moskan: de koffie blijft er warm in en het aroma blijft zoveel mogelijk bewaard. Levert koffie calorieen? ker 85 k Joules/20 kCal.; 1 kopje koffie met koffiemelk 45 kJoules/11 kCal.; 1 kopje koffie met suiker en koffiemelk 130 k Joules/31 kCal. Hoe zet je lekkere koffie? Nee, koffie is een van de weinige levensmid- delen die geen energie leveren. Tijdens het koffiezetten gaan al- leen geur- en smaak- stoffen in het water over, en die leveren geen calorieen. Koffie met melk en/of suiker levert natuurlijk wel energie. Hieronder ziet u hoeveel: 1 kopje koffie met sui- Er zijn - naast koffie- zetapparaat en filter - vele manieren om kof fie te zetten. Koffie zo- als vroeger zet u in een koffiepotje met een rondfilter. Met een mo- deme cafetiere zet u in feite de ouderwetse kannetjeskoffie: u schept gemalen koffie in de pot en schenkt er kokend water op. Laat de koffie 7 minuten trekken en duw de zeef naar beneden. De percola- torkoffie van vroeger maakt u te- genwoordig met een 'Cona' apparaat aan ta- feldoe koud water in de ond^rste kan en kof fie in de bovenste bol. Zet het brandertje aan Spoedig komt het hete water door de dunne buis omhoog, valt op de koffie en loopt als koffie terug in de kan. Met een espresso-ap- paraat zet u een kopje geurige espresso. Welke manier u ook kiest, zorg er voor dat de koffiepot schoon is. Een glazen kan mag u afwassen met afwas- middel. Maak een ste- nen pot liever schoon met water en soda. Breng de pot op tem- peratuur met heet wa ter uit de ketel of gei- ser, maar niet uit de. boiler! Neem vers ge brande koffie en vers koud water uit de kraan: de voorwaar- den voor lekkere kof fie! d| A Kan espressokof- Id£ fie ook in een ge- woon koffiezetapparaat? Ja, espressokoffie wordt bij ons wat grover gemalen dan de echte Italiaanse espresso-koffie, omdat de meeste huishoude- lijke espresso-appara- ten niet genoeg kracht hebben om de stoom door heel fijn gemalen espressokoffie te per- sen. Deze wat grovere espressokoffie kan ook in een snelfilter-koffie- zetapparaat worden gebruikt. U krijgt dan natuurlijk geen espres so, maar wel een extra pittig bakje koffie. 'n Lepeltje Buisman bij de koffie: vooral een kwestie van smaak Gebruik voor het bewaren van koffie 'n thermoskan, het aroma blijft beter bewaard Espressokoffie: stoom wordt door de gemalen koffie heen geperst AllerHande 49

Allerhande | 1988 | | pagina 49