12 VRAGEN OVER IHoe komt koffie aan zijn lekkere geur en smaak? Door van verschillende soorten koffiebonen uit diverse tropische of subtropische landen (Braziiie, Columbia, West-Afrika) een mengsel (melange) te maken dat bij ons goed in de smaak zal vallen. Dit mengsel van kof fiebonen Wordt ge- brand in grote trom mels bij een tempera- tuur tussen de 200 en 250 graden Celsius. Door het branden wor- den de koffiebonen mooi donkerbruin, bros en ook iets groter. Maar belangrijker is dat zich tijdens het branden geur- en smaakstoffen ontwik- kelen. Deze vluchtige stoffen ontsnappen snel, daarom worden de bonen direct na het branden verpakt of eerst gemalen en dan vacuum verpakt, zodat er niets van het aroma verloren kan gaan. 2 Hoe ontstaat het verschil tussen de diverse soorten koffie? Voor Mokka, Perla Mild en Rabat koffie van het AH-huismerk wordt elk een eigen melange gemaakt. Het verschil zit in de ver- houding van de te ge- bruiken soorten koffie bonen. Hiervoor moe- ten we even terug naar de koffiestruik. Van de zestig soorten zijn er maar twee echt van belang voor de koffie- cultuur: de Arabica en de Robusta. (Een derde soort, de Liberi- ca, wordt steeds min der verbouwd vanwege de matige kwaliteit en Het iijkt zo gewoon, dat kopje koffie. Maar de meeste mensen zouden het niet kunnen missen. Omdat koffie een heel boeiend produkt is, waar veel over te vertellen valt, zette AllerHande de meest gestelde vragen over kof fie nog eens op 'n rij. Hier zijn de vragen en antwoorden! de grote aandacht die het telen vraagt.) De Arabica groeit op hoog gelegen gebieden en geeft een uitste- kende kwaliteit koffie bonen, die een krach- tige koffie met een fijne geur en smaak geven. Van de wereld- produktie bestaat 65 tot 75% uit Arabicakof- fie. De Robustastruik groeit ook in lagere streken en heeft een grote opbrengst. De Mokka bestaat uit een melange van alleen Arabicakoffie en is een zeer aromatische kof fie. Overigens niet al leen bedoeld als koffie voor na het eten, maar ook om op elk moment van de dag te kunnen genieten. Perla Mild is hoofdza- kelijk een Arabicame- lange met ongeveer 10% Robustasoorten. Daardoor is Perla Mild net wat pittiger dan Mokka. Het is de kwaliteit van de bonen is wat minder dan van de Arabica, maar ze hebben wel een pittige smaak. Zowel de Ara bica als de Robusta hebben een groot aan- tal varieteiten, met elk hun eigen kenmerken. Ook het klimaat heeft zijn invloed op de smaak van de koffie. Een koffiemelange kan al gauw uit 13 verschil lende soorten koffie bestaan en wordt ook steeds bijgesteld om kwaliteit en smaak constant te houden. met daarop een ronde stenen filter. Het wa ter loopt bij deze ma- nier van koffiezetten meest gevraagde kof fie van Albert Heijn. Rabat is een zeer pit tige koffiemelange, waarin ongeveer 60 Robusta is verwerkt. 3 Wat is het verschil tussen normale mating en snelfilter- maling? Normaal gemalen kof fie is vrij grof gemalen en geschikt voor het zetten van koffie in een rondfilter: zo'n ouder- wets stenen koffiepotje maar langzaam door en met te fijn gemalen koffie zou het filter dichtslibben. Snelfiltermaling is spe- ciaal fijn gemalen voor het snelfiltersysteem. Dit is de bekende taps toelopende filter (meestal van kunst- stof), waarin een pa- pieren filterzakje wordt gedaan. Deze methode wordt op het ogenblik zowel voor koffiezetten met de hand als in koffiezetap- paraten het meest ge- bruikt. Het water loopt in deze filter snel door en moet natuurlijk toch zoveel mogelijk aromastoffen uit de koffie meenemen. Dit gaat het beste als de koffie fijngemalen is. 4Hoeveel koffie is er per kopje nodig? Een vrij algemene re- gel luidt: 50 g koffie op een liter water geeft acht kopjes koffie van gemiddelde sterkte. Zet u geen liter koffie, reken dan op vijf tot zeven gram per kopje. Voor wie van niet te sterk houdt, is vijf gram per kopje vol- doende. Voor een pitti ger bakje is wel zeven gram nodig. Drinkt u koffie met suiker en melk, zet de koffie dan niet te slap. Door het toevoegen van suiker en/of melk wordt de smaak van de koffie namelijk iets vlakker. 5 Wat is het verschil tussen oploskoffie en oploskoffie vries- droog kwaliteit? Oploskoffie wordt ge maakt door in de kof- fiefabriek van gemalen koffie heel sterke kof fie te zetten, min of meer op dezelfde ma- nier als thuis, en het water eruit te laten verdampen zonder dat de aromastoffen verlo ren gaan. Voor het ver dampen van het water zijn twee methoden: sproeidrogen en vries- drogen. Bij sproeidrogen wordt de vloeibare koffie sa- men met een hete luchtstroom van boven af in een hoge toren gesproeid. Het water uit de kleine koffie- druppeltjes verdampt en wordt meteen weg- gezogen. De vaste kof- fiebestanddelen wor den als poeder opge- vangen. Het poeder wordt tot kleine kor- reltjes verwerkt om minder aroma verlo ren te laten gaan. Bij het vriesdrogen wordt de vloeibare kof fie eerst bevroren bij -40 graden Celcius en in kleine korreltjes ge- hakt. Daama worden de 'koffife-ijs'korreltjes in een drukkamer va- cuiim gezogen, waar- door het ijs rond de koffiebestanddelen verdampt zonder dat het eerst water wordt. Er blijven goudkleu- rige brokjes koffie over. Bij vriesdrogen gaat nauwelijks aroma verloren, veel minder dan bij sproeidrogen. Maar het is ook een duurdere methode en KOFHE De twee belangrijkste soorten koffiebonen: Arabica (rechts) en Robusta Perla Mild: Snelfiltermaling en gewone mating Sproeidrogen of vriesdrogen, daar gaat het om bij oploskoffie AllerHande

Allerhande | 1988 | | pagina 48