'N BEETJE NEER AANDACHT VOOR VITANINES mw* Vitamines zijn onmisbaar. Ze zorgen ervoor dat we ons fit voelen en dat we voldoende weerstand hebben. Door gezond en gevarieerd te eten, krijgen we voldoende vitamine A, B-complex, C en D naar binnen. 's Zomers gaat dat bijna vanzelf, maar in de winter is er wat meer aandacht voor nodig. Dagelijks hebben we ze no- dig, de vitamines A, B-complex, C en D. Ze zit- ten niet allemaal in de- zelfde produkten. Vitamine A en D zitten alleen in produkten die dier- lijk vet bevatten, zoals boter, melk, lever en vette vis. Aan o.a. marga rine worden deze vitamines toege- voegd. Vitamine A zit in caroteen, afkomstig uit wortels, knollen, blad- groenten en fruit. Vitamine D wordt in onze huid gemaakt, onder invloed van zonlicht, dus voorai in de zomer. Vitamine C zit voorai in groenten, fruit en aardappels. Het B-complex bestaat uit een aan- tal vitamines die voorai voorkomen in brood, vlees melk, gist, eieren, vis, graanprodukten en peulvruch- ten, maar ook in aardappels, groen ten en fruit. Volkorenprodukten be vatten meer B-vitamines dan niet- volkorenprodukten. En de verschil- lende B-vitamines zijn ongelijk ver- deeld over de voedingsmiddelen. Varieren is dus belangrijk Om van alle vitamines voldoende naar binnen te krijgen, is het dus belangrijk om zoveel mogelijk te varieren. Kies elke dag een andere groente. Wissel aardappels eens af met rijst of peulvruchten. De Maaltijdschijf van het Voorlich- tingsbureau voor de Voeding kan daarbij een handige hulp zijn. De schijf bestaat uit twee grote en twee kleine vakken. In het ene grote vak staan brood, aardappels en peulvruchten, in het andere grote vak groenten en fruit. In het ene kleine vak staan melk, melk- produkten, vlees, vis, kip en ei. In het andere halvarine, margarine en boter. Als u bij elke maaltijd iets (maar niet steeds hetzelfde) uit elk vak kiest, bent u er zeker van dat u alle vitamines in voldoende mate binnenkrijgt. Veel vitamine C in wintergroenten Vroeger was vitamine C's winters nog wel eens een probleem, omdat er weinig verse produkten waren. Tegenwoordig zijn er door de sterk verbeterde transportmethoden en uitgebreide import de hele winter verse groenten en fruit. De gewone Hollandse wintergroen ten zijn trouwens uitstekende leve- ranciers van vitamine C. Het gaat dan voorai om alle koolsoorten, in- clusief zuurkool, spruitjes en boe- renkool. Maar de winter is ook de tijd van citrusfruit, dat rijk is aan vitamine C. Als u elke dag verse groenten eet en af en toe citrus- fruit, krijgt u voldoende vitamine C binnen. Tegen het einde van de win ter loopt het vitamine C-gehalte in aardappels flink terug tot de helft of zelfs maar een kwart van de hoe- veelheid direct na de oogst. Dan moet u dus extra op uw keuze van groente en fruit letten. Vitamin epillen hoeven bijna nooit Als u in de winter gevarieerd eet, is het niet nodig om extra vitamines te slikken. Alleen heel jonge kinde- ren hebben extra vitamine D nodig en ook ouderen kunnen soms wat extra vitamines gebruiken. Gebruik een vitaminepreparaat alleen in overleg met de arts of het consulta- tiebureau, want van vitamine A en D kun je ook te veel naar binnen krijgen. Zorgvuldig koken beperkt vitamineverlies Verse, knapperige groenten bevat ten meer vitamines dan groenten die al een tijdje liggen en slap aan- voelen. Dat geldt ook voor fruit. Eet groenten en fruit daarom zo vers mogelijk. Hebt u geen diep- vriezer, koop groenten dan wat va- ker in kleinere hoeveelheden, zodat u ze niet lang hoeft te bewaren. Het Bedien U Zelf-systeem van Albert Heijn biedt u daartoe alle mogelijk- heden. Bewaar ze in elk geval op een koele plaats. Groenten die u zelf snijdt, kunt u over het alge- meen niet bewaren; door het lan- ger dan een dag bewaren gaan te veel vitamines verloren. Een uit- zondering zijn kant-en-klaar gesne- den groenten van AH die allemaal zijn voorzien van een houdbaar- heidsdatum. Wilt u zelf groente schoonmaken en snijden, dan moet u dat pas doen vlak voordat u gaat koken. Vitamineverlies tijdens het koken beperkt u door de groenten in wei nig water te koken: een bodempje van 2 cm is voldoende. Kook groen ten ook voorai niet te lang: beet- gare groenten zijn veel lekkerder en ze bevatten meer vitamines dan lang doorgekookte groenten. DE BELANGRIJKSTE VITAMINELEVERANCIERS soort belangrijkste bronnen vitamine A boter, margarine, lever, vette vis, worteltjes, bladgroenten en fruit vitamine B-complex volkorenprodukten, melk, gist, peulvruchten vitamine C citrusfruit en groenten vitamine D boter, margarine, lever, vette vis //J- (j;.-. Porapelmoentjt AllerHande 33

Allerhande | 1988 | | pagina 33