HEHttUKVERS EN IHKIR HUKBUK de het Wie gezond en lekker wil eten, kiest voor elke maaltijd iets uit het groentenvak van maaltijdschijf. Lastig? Welnee, 't is eenvoudiger dan ooit tevoren. Kijk maar eens in L. koelmeubel op Albert Heijns groentenafdeling, waar u naast een groot assortiment panklare groenten kunt kiezen uit zes verschillende soorten gemengde sla of rauwkost! Die gemengde sla van Albert Heijn is eigenlijk een wonder en veel klanten hebben dat al ontdekt. In nog geen jaar zijn die knapperig verpakte blaadjes doorgestoten naar de top drie van de panklare groenten, hoewel je bij sla niet echt kunt spreken van panklaar, maar 'slaschaalklaar' is zo'n raar woord. Het zou wel juist zijn, want de sla kan inderdaad zo de schaal in. Was- sen, plukken of snijden hoeft niet, dat is al gedaan. U hoeft de sla al- leen maar van uw favoriete dres sing te voorzien. Snel en koel naar de winkel De sla, de rauwkost en alle andere gezonde en gemakkelijke groenten komen uit AH's eigen panklaarbe- drijf. In flitsend tempo worden de etiketten op het glasheldere folie geplakt dat de groenten omhult. Vijfendertig verschillende etiketten zijn er, want zo uitgebreid is het as sortiment. Zitten de vrolijke oranje-wit-blauwe stickers op hun plaats, dan worden de groenten snel en koel naar de winkels gebracht. Maar daar is wel iets aan voorafge- gaan. Allerhande liep een dagje mee in AH's panklaarbedrijf, gestoken in de (uit hygienisch oogpunt verplich- te) witte jassen en hoedjes, net als de medewerkers. We kwamen ogen te kort, want het gaat allemaal zo snel, met hypermodeme was-, snij- en weegapparatuur. Dat tempo is belangrijk, want Albert Heijn wil graag dat de groenten die de vroege ochtend nog op het land stonden binnen een etmaal in de winkels worden afgeleverd. Verser kan niet. Gemakkelijker ook niet, want alle panklare groenten van AH zijn zo goed en grondig gewas- sen en gesneden, dat ze uit de ver- pakking zo de pan in kunnen. Waarom de gemengde sla toch goed blijft De gemengde sla is een wonder, zeiden we. Want sla is zo'n groente die je pas kunt klaarmaken vlak voordat je'm gaat eten. Doe je het langer van tevoren, dan zien de blaadjes er tegen etenstijd gega- randeerd verlept en verkleurd uit. Hoe kan het dan dat een zakje ge mengde sla van AH zelfs nog een paar dagen houdbaar is in de groen- tela van de koelkast thuis en er fris en knapperig uitkomt, alsof u de sla zojuist zelf heeft klaargemaakt? Kwaliteit is het sleutelwoord, van begin tot eind. Van de tuinder die de kroppen teelt die AH nodig heeft tot de uitgekiende apparatuur in het panklaarbedrijf en de mede werkers die er voor zorgen dat die krop optimaal begeleid wordt tot u 'm verpakt en wel in uw winkelwa- gentje legt. De ijsbergsla, de rode sla en de andijvie voor de ge- WANNEER IS ER WAT? mengde sla worden door de tuin- ders niet als 'kasplantjes' behan- deld. De kroppen moeten niet al- leen mooi en mals zijn, maar ook stevig. Ze moeten body hebben. Daarom halen wij de sla uit het noorden van Friesland waar het ge- middeld koeler is dan in de rest van het land. Van koele nachten wordt de sla lekker stevig en daarom komt ze in elk jaargetijde weer er- gens anders vandaan: van mei tot oktober uit Nederland (o.a. Fries- land) en als het eigen klimaat 'nee' zegt uit Spanje. De sla 'schrikt' van de ijswaterdouche Na binnenkomst in het gekoelde panklaarbedrijf wordt de dagoogst gekeurd en van de buitenste blade- ren verlost. Vervolgens snijden vaardige handen de stronken uit de kroppen. Diezelfde mensenhanden leggen de in grove stukken gesne den kroppen in de mixverhouding op een lopend bandje en vanaf dat moment gaat alles 'vanzelfDe sla valt in een vlijmscherp messenblok en krijgt meteen daama een ijswa terdouche. De sla kan daardoor niet 'huilen' (celvocht verliezen) en dus ook niet verkleuren. En belangrij- ker nog: de goede stoffen blijven op hun plaats. Over het hele traject staan trouwens van die ijswater- douches opgesteld. Extra lucht in de pakjes tegen het kneuzen Na het snijden volgt de trilband. De permanent douchende sla wordt ge- schud en gekeerd en al het aanhan- gende zand wordt afgespoeld. De sla is schoon. Maar is-ie schoon ge- MNKLARE GROENTEN 10. Naar de winkel De sla is klaar voor vervoer naar de winkel. Op het etiket staat de houdbaarheidsdatum. Het hele jaar door verkrijgbaan andij vie, prei, witte kool, soepgroenten, bamipakket, tauge, alfalfa, 4 soorten rauwkost, groentenfantasie, gemengde sla. Panklare wintergroenten: boerenkool, groene kool, erwtensoeppakket, hutspot, gesneden uien. Panklare zomergroenten: spitskool, Chinese kool, snijbonen, slapakket. AllerHande 9

Allerhande | 1988 | | pagina 9