NODERNE GEBITSVERZORGING MEER DAN ALLEEN TANDENPOETSEN I# 9 I# 9 9 I# PP.. Jordan Tandplakverklikkers, tandzijde, tandenstokers. Ze horen er even goed bij als tandpasta en borstel. Bij Albert Heijn vindt u het complete assortment, waarin een anti-tandsteenpasta de nieuwste ontwikkeling vormt. Dat voor een gaaf stel tanden en kiezen goed poet- sen belangrijk is, weet iedereen. En de laatste tijd beseffen steeds meer mensen dat er eigenlijk nog wei wat meer bij komt kijken. Laten we het maar eerlijk toegeven: bij de meesten van ons komt het er niet van om na elke maaltijd vijf minuten lang de tanden te poetsen. Twee keer per dag, na het opstaan en voor het slapen gaan, is ge- bruikelijker. En vijf minuten lang? Zet de kookwekker er maar eens naast en kijk hoe lang u het volhoudt. Vijf minuten is langer dan u denkt! Nieuw: anti- tandsteenpasta Door goed gebruik van fluor is het probleem dag te poetsen met de nieuwe anti-tandsteen pasta van Prodent. Niet goed poetsen be- tekent dat het gebit wordt aangetast door tandplak: een opeenho- ping van bacterien die zich vastzet op tanden en kiezen, naar ook tussen de tanden en op het tandvlees. Gevolg daarvan: akelig ontsto- ken en/of bloedend tandvlees. En dat kan tanden gaan kosten. Rollen of schrobben Om goed te poetsen hebt u twee dingen no- dig: een goede tanden- borstel en veel aan- dacht. Vroeger was de 'schrobmethode' popu- lair: van links naar rechts en terug. Later moest er absoluut 'ge- rold' worden: vanaf het tandvlees naar de tand toe. Een soort mam van de gaatjes aan het afnemen, maar er zijn nog steeds veel proble- men door tandsteen- vorming en terugtrek- kend tandvlees. Is er eenmaal tandsteen aanwezig, dan kan al- leen de tandarts of de mondhygieniste dat verwijderen. Maar de vorming van nieuw tandsteen is wel te voorkomen door mini- maal tweemaal per nier, neem er de tijd voor en houd uw ge- dachten erbij. Zo slaat u niets over en doet u het zoals het moet. De borstels en de pasta's Merken tandenborstels zijn er genoeg (bij AH Jordan, Lactona, Zen- dium, AH Huismerk). Slechte borstels be- staan eigenlijk niet. Wel kan een borstel te hard of te zacht voor u anders waar u op moet letten. Zit er wel of geen fluor in? Fluor beschermt tan den tegen tandbederf of caries. Hoewel het nuttig effect van het innemen van fluor bij volwassenen niet is be- wezen, schijnt fluor- houdende tandpasta wel te werken bij kin- deren. En omdat er in Nederland geen fluor aan het drinkwater wordt toegevoegd, kun- kruising van die twee methoden, beginnen met schrobben en ein- digen met rollen, ligt het meest voor de hand. Want van schrobben worden de tanden mooi schoon en door rollen wordt het tandvlees gemasseerd en wordt het vuil tus sen tanden en kiezen meegenomen. Poets in elk geval al- tijd op dezelfde ma- zijn, maar oat is een kwestie van proberen. Te hard is het ergst: u denkt lekker stevig te poetsen, maar intussen beschadigt u misschien uw tandvlees. De con- ditie van uw tandvlees is minstens zo belang rijk als die van tanden. Want als er met het tandvlees iets mis is, heeft dat meteen ge- volgen voor uw gebit. Ook tandpasta's zijn er te kust en te keur. Mis schien bepaalt u uw keus aan de hand van de smaak van een pas ta. Dat is dan niet ge noeg, want er is iets nen zij extra fluor goed gebruiken. Maar pas op. Fluortandpasta en fluortabletjes tegelijk is te veel van het goe de. Kies voor een van beide manieren, en kijk dus goed wat voor tandpasta u koopt. Fluortandpasta's zijn onder andere Elmex, AH-Huismerk, Mac- Leans en Zendium. Zendium bevat boven- dien bepaalde enzy- men die het speeksel in de mond helpen scha- delijke bacterien te be- strijden. Verder zijn er de extra frisse gelpasta's met fluor: AH Gel, Prodent Gel en Colgate Blue minty gel: T andplakverklikker Als we tandplak kon- den zien, zouden we wel beter poetsen. Het effect van de zoge- naamde tandplak verklikkers is dan ook leerzaam. Zo'n rood pilletje laat met een signaaikleur zien hoe het in uw mond gesteld is. Gebruik ze's avonds voor het slapen gaan. Kauw er even op ter- wijl u het met de tong door de mond stuurt. Spuug het uit en spoel. Open de mond en kijk in de spiegel. Gebruik eventueel een mond- spiegeltje voor de Jordan zachtjes heen en weer tussen twee tanden of kiezen. Ga niet zagen en breng het touwtje steeds heel voorzichtig tussen twee schoon te maken delen. De eer- moeilijk bereikbare delen. Waar het rood is, zit nog tandplak. Daar moet u dus beter gaan poetsen. Tandzijde en tandenstokers Tandplak tussen tan den en kiezen is niet makkelijk met een borstel te verwijderen. Gebruik daarom min stens eenmaal per dag tandzijde of flos. Trek het strak tussen twee vingers en beweeg het ste paar keer zal uw tandvlees waarschijn- lijk wat bloeden. Niet erg: na een week elke dag flossen is dat over. Tandenstokers doen hetzelfde en masseren ook nog het tandvlees. Goed om altijd een pakje bij u te hebben. Zo kunt u ze na elke maaltijd even gebrui ken. Een goede tanden- stoker is bij voorbeeld Jordan Interdental. nUMISEI Anti-tandsteenpasta Voor klein en groot is er een borstel OC PLAQUE OCNTAIRE PLAKVEBKUKKER DENTAL FLOSS Jordan Minstens een maal Derodekleurver- raadt achtergebleven tandplak I tandzijde of -flos 5 INTERDENTAL De 'Jordan Interdental' lijkt op een borsteltje en is vooral ge- schikt voor het goed reinigen van grotere openingen tussen tanden en kiezen. Zorg voor een tandpasta met fluor AllerHande 49

Allerhande | 1988 | | pagina 49