KOKEN NET SLANKE TECHNIEKEN Bij het bereiden van de warme maaltijd wordt bijna altijd wel iets van vet gebruikt. Vet boter, margarine of olie zorgt voor een krokant korstje of een smeu'fge smaak. De andere kant van de medaille is dat vet veel energie levert. En als u aan de lijn doet (of om een andere reden geen vet mag gebruiken) komt dat niet van pas. Er zijn altematieven genoeg om de maaltijd klaar te maken zonder vet te gebruiken. Dat hoeft niet ten koste te gaan van de smaak. In- tegendeel, vaak komt de smaak van de ingre- dienten zelf beter tot zijn recht. Hieronder wordt een aantal ma- nieren behandeld voor het slank klaarmaken van gerechten. Kort koken voor een betere smaak Gewoon koken is voor aardappels en groen- ten natuurlijk de ma- nier van bereiden als er geen vet aan te pas mag komen. Vindt u groente 'zo uit het wa ter' maar niets, kook de groente dan eens wat korter en in weinig water. Een bodempje van 1 a 2 cm is al vol- doende. In 15 tot 20 mi- nuten zijn de meeste groenten net gaar en hebben dan zoveel smaak, dat een klontje boter echt niet nodig is. Bovendien blijven de voedingsstoffen en kleur beter behouden. Stomen om in vorm te blijven tensap wordt gebruikt, kan van het overgeble- ven stoomvocht door toevoeging van aange- lengde bloem of ma'f- zena een lekker en slank sausje worden gemaakt. (In de gro- tere AH-winkels met een 4 of 5 op de deur is een stoompan verkrijg- baar voor f 21,95.) Pocheren voor wit vlees en vis Pocheren lijkt ook veel op koken, maar is toch anders. Bij pocheren worden de ingredien- ten in een geurige vloeistof met kruiden tegen de kook aan ge- houden tot ze gaar zijn. Deze techniek wordt toegepast bij ingre- dienten met een tere structuur, zoals visfi- let, die in borrelend water uit elkaar vallen. Bij pocheren mag het vocht dan ook niet in beweging zijn. Poche ren is ook een goede manier om bij voor- beeld kipfilet of kal- koenvlees slank klaar te maken. Het gaat ge- leidelijk, waardoor het vlees mals blijft. Po- cheervocht kan tot een lekkere saus worden verwerkt. Magnetron vervangt pocneren of stomen Gerechten die in aan- merking komen voor stomen of pocheren, kunnen heel goed in de magnetron bereid wor den. In een schaal, zon der of met maar heel weinig vocht, worden de gerechten snel gaar. De smaak doet niet on- der voor die van ge- stoomde gerechten en ook de kleur blijft mooi. Bovendien scheelt het tijd en ge- hannes met pannen en afwas. GriUeren lijkt het meest op bakken Grilleren is een uitste- kende methode om vlees slank klaar te maken. Door de grote hitte van het grill-ele ment krijgt het vlees toch een korstje. Kleine stukken vlees als biefstuk, een var- kenslapje, hamburgers en kippepoten worden op een rooster onder het hete grill-element geschoven. Dunne lap- jes vlees dicht bij het element, dikkere stuk ken vlees wat verder ervan af, zodat ze ook gaar kunnen worden. Groot vlees als rollade en een hele kip kunnen het best aan het draai- spit worden gestoken. Wrijf het rooster of spit in met een dun laagje olie, dan blijft het vlees er niet aan vast plakken. Het vlees wordt beter bruin als u het dun bestrijkt met olie, maar het gaat ook heel goed zonder. Voor een lekker smaakje kunt u het vlees ook bestrijken met bij voorbeeld mosterd of tomatenketchup. Door grilleren wordt het vlees snel dichtge- schroeid en blijven de vleessappen behouden. Bestrooi vlees voor het grilleren nooit met zout, want dat onttrekt te veel vocht aan het vlees, waardoor het taai wordt. Kleine, platte stukken vlees kunnen ook in een contactgrill wor den gegrilleerd. Dit gaat heel snel, omdat het vlees tussen twee grillplaten geklemd aan beide kanten tege- lijk verhit wordt. Slank uit de oven in braadzak, Romertopf of aluminiumfolie Ook in een oven kun nen slanke gerechten worden klaargemaakt. Voor slanke eenpans- gerechten is de Ro mertopf ideaal. De po- reuze aardewerken schaal en deksel wor den voor gebruik een tijdje onder water ge- zet, zodat zij zich kun nen volzuigen met wa ter. Dan wordt de schaal gevuld met in- gredienten (er hoeft geen vet te worden toegevoegd) en met het deksel erop in een koude oven gezet. Pas dan wordt de oven in- geschakeld. Het water in het aardewerk ver- dampt, zodat het ge- recht in eigen vocht kan gaar stoven, zon der dat het aanbrandt. Boven het gerecht wordt de temperatuur iets hoger, waardoor het gerecht toch een lichtbruin korstje krijgt. In braadzakken kun nen stukken groot vlees, een kip en ook vis zonder vet worden gaargestoofd of zelfs, als u geen vocht toe- voegt, worden gebak- ken. Het vlees wordt dan lichtbruin. Braad zakken zijn gemaakt van een absoluut reuk- en smaakloze kunst- stof, die bestand is te gen temperaturen van -60 °C tot +220 °C. Ze mogen echter de oven- wand niet raken. Leg de braadzak op een koude bakplaat en schuif deze minstens een richel onder het midden in de oven. Zo kan de braadzak ook als hij opzwelt de bo- venkant niet raken. Sluit de braadzak goed af en prik er kleine gaatjes in om barsten te voorkomen. Een andere manier om gerechten zonder vet in de oven te bereiden is ze verpakken in alu miniumfolie. Vooral visfilet met stukjes groenten leent zich hiervoor. De ingredien- ten worden in eigen vocht gaar gestoofd en er wordt geen korstje gevormd. Zorg dat de randen goed zijn dicht- gevouwen en leg de pakketjes met de sluit- kant naar boven op een bakplaat, zodat er geen vocht uitloopt. Het maakt overigens niets in tijd uit of de doffe of glimmende kant van het folie aan de buitenkant zit. water Stomen is niet alleen lekker voor groenten, vlees en vis, maar is ook erg geschikt voor gerechten die makke- lijk uit elkaar vallen. Denk maar aan vlees- of groenterolletjes, ge- vulde champignons of paprika's en vismoten. Als in plaats van een geurig vocht als bouillon, wijn of vruch- AllerHande 15

Allerhande | 1988 | | pagina 15