FEESTELIJKE GARNERING VANBOTER Da's Frans voor In lekker glas wijn. 111 Voor een toostje bij het diner, als feestelijk element op de lunchtafel of bij het kerstbuffet: met boter zijn leuke vormen te maken. Deze boterroos is een fraai voorbeeld. En u zult merken dat deze makkelijker te maken is dan het lijkt! Een boterroos staat prachtig bij een koud buffet of op de lunch- of brunchtafel. Het lijkt heel moeilijk, maar dat is het niet. Een kom met ijswater en een beetje geduld doen wonderen. Van de zijkant van een stuk koude boter drie plakken snijden van ca. y2 cm. De plak ken in zes gelijke stuk- ken snijden. Met natte handen een stukje boter tot een kegeltje rollen. Handen opnieuw nat- maken en van de rest van de stukjes de hoek- jes iets afronden. Alle stukjes boter in een kom met ijswater leg- gen om op te stijven. Een plastic dossier- map (te koop bij de kantoorboekhandel) van binnen besprenke- len met koud water. Een stukje boter ertus- sen leggen en met de muis van de hand plat- drukken. Plastic voor- zichti'g van het plakje boter losmaken, even- tueel met een mes. Het plakje boter in het ijs water leggen. Op de- zelfde manier de ove- rige stukjes boter be- handelen. De handen natma- ken en het kegeltje uit het ijswater nemen. De blaadjes een voor een rond het kegeltje rangschikken, zodat een roos ontstaat. De roos tot gebruik in het ijswater leggen. 3E Bij elke fles Caveau ontvangt u 5 waardepunten. Geheel gratis. Hiermee spaart u voor fraaie geschenken uit het Wijnwinkeltje van Caveau. Zoals kurketrekkers, glazen, onderzetters en een wijnkaraf Handige geschenken die thuis en op feestjes van pas komen. Of als cadeau. Vraag de geschenken- gids aan bij Caveau (zie achterzijde fles). V Caveau AllerHande 21

Allerhande | 1987 | | pagina 21