II. WARME EN KOUDE DRANKEN Zie ook het voorbeeld. Stap voor stap kunt u nu in- vullen wat u zoal dagelijks eet en drinkt. Hiemaast een lijst van dranken waarvan er een aantal waarschijnlijk dagelijks bij u op tafel komen. Ga voor uzelf na welke, bij het ontbijt, en later op de ochtend, bij de lunch, in de loop van de middag, en bij de avondmaaltijd en in de loop van de avond. Het aantal per keer vult u dan in onder het kopje "och tend", "middag" en "avond". Om het totaal per dag te verkrijgen, telt u de getallen eenvoudig bij elkaar op. De uitkomst zet u in de meest rechtse kolom onder "totaal per dag". PER DAG advies: eerst in het klad, dan in het net; u kunt alleen hele getallen invullen; vergeet u vooral de totaalkolom niet! Warme en koude dranken thee, kopje koffie, kopje voile koffiemelk, scheutje warme voile melk, scheutje Becel voor de koffie, scheutje halfvolle koffiemelk, scheutje warme halfvolle melk, scheutje koffiemelkpoeder, schepje koffieroom, scheutje suiker, klontje of schepje zoetje, per stuk voile melk/volle yoghurt/biogarde, beker halfvolle melk beker magere melk/kamemelk/magere yoghurt, beker voile chocolademelk, beker magere chocolademelk, beker kamedrank/yoghurtdrank, beker pap, bord muesli/cornflakes, portie toelichting pap: bijv. havermoutpap, karnemelkse pap, rijstepap, griesmeelpap muesli/cornflakes: ook Invullen voor produkten zoals rice crisples en cruesll let op! als u suiker of jkoffie-jmelk toevoegt aan 66n van bovenstaande produkten, dan moet u dit apart Invullen produkten gebruikt als toetje moet u Invullen bij "nagerechten" hoofdstuk IV fris- en vruchtendranken, alcoholische dranken kunt u invullen bij "dranken en diversen", hoofdstuk V ochtend middag avond totaal per dag

Allerhande | 1987 | | pagina 71