KEUSUIT AARDAPPELS WAT U OVER AARDAPPELS MOET WETEN als je een goede aardappel in de- zelfde prima conditie bij de mensen thuis wilt krijgen. In de vorstvrije, ge'isoleerde pakhuizen waar de aardappels van AH bivakkeren, wordt dat klimaat scherp bewaakt.' 'De luchtvochtigheid moet zo zijn dat de knollen niet uitdrogen, maar te vochtig mag ook weer niet. De ventilatie komt niet alleen van bo- ven. De aardappels onder de boven- laag moeten ook lekker fris blijven, dus is er luchtverversing van on- deraf en via een kanalensysteem dwars door de bergen aardappels heen.' Blauw van de kou 'Aardappels worden bewaard bij een temperatuur net boven nul. Voordat ze de bewaarruimte verla- ten, worden ze geleidelijk ver- warmd tot 15 graden. Koeler mo- gen ze pertinent niet verpakt wor den, want dan zien ze even later let- terlijk blauw van de kou.' 'Elke partij moet bovendien een zo- geheten blauwgevoeligheidskeuring ondergaan. Een monster gaat in de trilbak, die vreselijk hotst en botst, en een dag later worden de aardap pels geschild en gekookt, waarbij het blauwpercentage blijkt. De keurmeester kijkt trouwens naar meer zaken: glazigheid onder an- Op de groente- en fruitafdeling van de AH-supermarkt komt u de volgende aardappelrassen tegen, verpakt in zakken van 2Vi en 5 kilo: dere en gehalte aan droge stof, wat belangrijk is voor de bloemigheid en de frites-kwaliteit.' Duurzaam gescheiden 'Verschillende partijen aardappels worden strikt gescheiden gehouden. Dat heeft ook weer alles met kwali- teit te maken. Zou je partijen men- gen, dan weet je niet precies wat er in een zak zit en wat er straks in de pan gaat. Met als resultaat dat de ene aardappel al door en door gaar kan zijn, de andere nog net niet, ter- wijl weer een andere gewoon nog hard is. Met aardappels van Albert Heijn kan dat niet gebeuren. Wij weten van elke zak die we verko- pen exact om welke partij het gaat. AH garandeert een gelijkmatige kookkwaliteit.' Er gaat dus heel wat aan vooraf, eer die 'doodgewone' aardappels in de AH-winkels liggen. Het zijn stuk voor stuk kwaliteitsprodukten. Dat moet ook, alleen al omdat ze vrij- wel dagelijks op tafel komen. En al worden er niet veel woorden aan besteed: de piepers moeten goed zijn, anders valt de mooiste maal- tijd in duigen. Ja toch? Wie een zak van die heerlijke Superbinten bij AH koopt - het huismerk staat er op - weet bij voorbaat dat er eigenlijk niks meer mis kan gaan. Rare knollen Wist u dat de aardap pel verwant is aan de tomaat? Beide zijn lid van de familie Nacht- schade, van huis uit een giftig stelletje ge- wassen. Dat is ook de reden waarom het zo lang geduurd heeft eer Nederland zich eraan waagde. In Zuid-Amerika, de bakermat van de aard appel, werden de knol len al voor de jaartel- ling gegeten. In de zes- tiende eeuw ontdekten Spaanse conquistado- res de waarde van de aardappel. Pas in de achttiende eeuw liet Nederland z'n angst voor die 'rare en mis- schien wel giftige knol' varen. Om vervolgens een land van aardap- peleters te worden en de grootste exporteur van pootaardappels in de wereld! Afkokers heelhouden Bloemige aardappels koken vaak af (be halve bintjes). Dat wil zeggen dat ze vrij snel stuk koken. Dat is te voorkomen door ze af te gieten als ze nog net niet gaar zijn (even prikken met een vork) en ze vervolgens heel even op het vuur gaar te laten stomen in een gesloten pan. Wel op- passen voor aanbran- den! Afkokers zijn gemak- kelijk te herkennen aan het kookwater. Dat wordt al troebel als de aardappels nog hard zijn. Niet-afko- kers (Bintje, Eerste ling) hoeft u pas af te gieten als ze helemaal gaar zijn. Laat ze wel even droogstomen in een open pan en schud ze om. Dat voorkomt aanbranden en geeft een 'bloemig' uiterlijk. Nieuw: Super-Arkula's Superbinten zijn bijna het hele jaar verkrijg- baar. In de zomer moet u het echter een paar weken zonder die prachtaardappels stel- len. Maar daar heeft AH iets op gevonden: de Arkula, een ras dat ongeveer dezelfde eigenschappen heeft als Bintje, maar vroe- ger rijp is, ongeveer zes weken voor de nieuwe Superbinten er zijn. Misschien heeft u ze al gezien. 't Zijn lek ker grote knollen, waarvan we de aller- grootste voor u uitzoe- ken, zodat we ze 'Super-Arkula's' mogen noemen. Wel gezondhouders Laat de aardappel niet staan als u zichzelf te dik vindt, maar ban de jus even uit. Dan blijft u van de gezondheid profiteren die de aard appel in zich heeft. Vitamine A, Bl, B2 en veel vitamine C. Plus de nodige vezels en mi- neralen (ijzer bijvoor- beeld). Al dat goeds bewaart u bij het koken optimaal als u de aardappels zo kort mogelijk kookt in zo weinig mogelijk wa ter. Niet met koud wa ter opzetten, maar al- vast een bodempje aan de kook brengen ter- wijl u de aardappels schilt. Het groene gevaar De beste bewaarplaats voor aardappels is koel en donker. Een graad of vijf is prima. Zorg er verder voor dat ze niet te droog, maar ook niet te vochtig worden. Licht is absoluut uit den boze. Daar worden aardappels groen van en in die groene plek- ken zit een giftige stof, solamine. Dat gif zit ook in de spruiten en in de pit: het oog waaruit de - een beetje op tauge lij- kende - worteltjes groeien. Radicaal ver- wijderen dus en de aardappels vooral in het donker bewaren. Geen dikmakers Het is al zo vaak ge- zegd en geschreven, maar toch blijft het misverstand over 'de aardappel als dikma- ker' bestaan. Jammer want aardappels zijn geen dikmakers. Echt waar. Kijk maar naar deze getallen: 200 gram aardappels (gemiddelde portie per persoon) bevat onge veer 170 kiloCalorieen. Een gemiddelde een- persoonsportie rijst of macaroni is goed voor ongeveer resp. 340 en 350kiloCalorieen! Niet zo gek dus, de score van de aardappel. De oorzaak dat-ie al zo lang in het verdachten- bankje zit, schuilt in de jus waarmee hij wordt overgoten. Blntje bloemig, augustus-juli Eigenheimer zeer bloemig, augustus-maart Irene zeer bloemig, februari-juni Resonant zeer bloemig, februari-mei Alpha bloemig, februari-juni Malta bloemig, april-juni Eersteling niet bloemig, juli-augustus Dore bloemig, juli-september Arkula bloemig, augustus-september Alle aardappels die AH verkoopt, komen uit de Nederlandse klei, behalve Alpha's en Malta's. Alpha's worden gei'mporteerd uit Israel, Italie en Spanje. Mai ta's zijn eigenlijk ook Alpha's, maar omdat deze varieteit uitsluitend op Malta wordt geteeld - uit Nederlands pootgoed! - worden ze Malta's genoemd. AllerHande 41

Allerhande | 1987 | | pagina 41