rY i VAN POTENTOTVERPAKKEN Zo'n vief jaar geleden stelde AH de 'Superbint' aan u voor. Misschien kunt u zich de ad- vertenties nog herinneren. Daar stond zO'n kanjer paginagroot op af- gebeeld met daarboven de tekst: 'Onze Superbintjes gaan eerst on- der de douche en dan naar de win ker. Een schot in de roos, want van elke drie zakken aardappels die de kassa's nu passeren, is er een ge- vuld met deze superpiepers. Niet zo gek eigenlijk, want ze hebben al- leen maar voordelen. Probleemloos schillen Hans Vet, AH's aardappelinkoper: 'Superbinten zijn gemakkelijk te schillen. Ze zijn groot (tenminste 51/2 centimeter doorsnede), hebben een glad, schoon opppervlak, dus vuile handen krijg je er niet van. Omdat ze zo groot zijn, heb je wei- nig afval. Bovendien hoeven ze am- per gepit te worden. De pitten (ogen) liggen aan de oppervlakte. Die schil je meestal gewoon mee.' 'Superbintjes zijn iets duurder dan andere aardappels, maar daar staat dus tegenover dat je er hele- maal uit haalt wat er in zo'n zak zit. 'Verborgen gebreken' ontbreken. Omdat ze zo schoon zijn, worden eventuele 'kreukels' (dat zijn min der gave exemplaren) er bij het 'le- zen' (de controle) zo uitgepikt. En de klant ziet precies wat-ie koopt. Er zit geen korreltje klei meer aan. Bloemige Bintjes! 'Een ander groot voordeel van die grote binten, is de bloemigheid. Bintjes staan in sommige delen van het land nog steeds bekend als gladde aardappels. Vroeger klopte dat wel, maar dat is echt verleden v. ■jjfe tijd. Het ras is zo verbeterd dat het onbetwist aan de top staat. En dat lukt natuurlijk nooit met een gladde aardappel, want de meeste mensen houden van bloemig.' 'De bint is dus bloemig geworden, maar geen af- koker. Met 'Bintje' kan alles 'Ondertussen zijn de andere kwali- teiten van 'Bintje' even sterk geble- ven. Wie graag aardappels bakt of frituurt, kan geen betere pieper kie- zen. Alles kan eigenlijk met 'Bintje': koken, pureren, frituren; als je een zak Superbinten in huis hebt, kun je echt alle kanten op. Een multi-functionele aardappel dus.' Tien dagen geduld De kwaliteit van de Superbint, maar 00k van de andere rassen, wordt scherp bewaakt. Hans Vet: 'Om te beginnen worden ze anders gerooid. Het is gebruikelijk aardap pels te rooien zodra de knollen groot genoeg zijn. Maar dan is het velletje nog zo dun, het heeft zich nog niet zo goed gehecht. Daardoor raakt het snel beschadigd, met als resultaat dat de piepers al in de zak kunnen gaan rotten. Dat is heel on- smakelijk. De telers van AH doen het zo: als de knollen op maat zijn, wordt het loof verwijderd, zodat de aardappels niet verder groeien, maar dan blijven ze nog wel tien dagen in de grond. In die tijd krij- gen ze een sterk huidje, dat stevig vast zit. Albert Heijn wacht dus eigenlijk met rooien tot ze hun 'jas- je' aan hebben.' Beschermend kleilaagje 'Bij AH tref je verder uitsluitend klei-aardappels aan. Als ze uit zand- grond komen, kunnen ze net zo goed zijn, maar d'r zit een nadeel aan zand: het is scherp, het schuurt dus, en het is los. Zandaardappels komen schoon uit de grond en zijn daardoor kwetsbaarder dan klei- aardappels. Een aanplakkend klei laagje geeft bescherming tot ze de zak in gaan of onder de douche mo- gen (Superbinten).' Fris kiimaatje 'Van vitaal belang is 00k de opslag. Het klimaat waarin aardappels worden bewaard is doorslaggevend ->*.TpwIK' f Boven de grand bloeit de plant met (meestal) rosepaarse bloempjes. Onder de grand groeien de aardappels. De donkere aardappel is de pootaardappel. 1 Simpel gezegd worden uit oude aardappels de nieuwe aardappels geteeld. Met een mooi woord: pootaardappelen. In deze kas worden de pootaardappels alvast voorgekiemd zodat ze later sneller kunnen groeien. 2 Kiemgoed poten gebeurt machinaal. De machine trekt een geultje, laat de pootaardappel erin vallen en dekt hem daarna toe met kleigrond. 3 De werkelijke aardappelteelt kan nu beginnen. Zo'n aardappelveld biedt een bekend aanblik: mooie, lange geulenenopderuggen komen degroene planten naar boven schieten. 4's Zomers, wanneer het erg droog is, moet het groene gewas regelmatig worden beregend. 5 Ook het aardappels rooien gebeurt tegenwoordig machinaal. Eerst wordt het loof eraf gesneden, dan haalt de rooimachine (oranje) de aardappels uit de grand. Via een transportband komen ze in de meerijdende 'kipwagen'. 6 In speciale op: waar de omstandigheden voor aardappels ideaal zijn, worden de aardappels van September tot juli bewaard. Pas als ze verkocht gaan worden, verpakt AH zijn Superbinten in de Dekende plastic zakken. AllerHande 39

Allerhande | 1987 | | pagina 39