Dat heerlijke frisse, schone gevoel van Edet vochtig toiletpapier. BEL ANGRIJKE TIPS VOOR HET WERKEN NET GELATINE Vochtig toiletpapier Edet vochtig toilet papier gebruikje na't gewone toilet papier. Een zo'n velletje geeft dat heerlijke frisse en schone gevoel. Eenmaal gepro- beerd en je wilt nooit meer anders. o Bewaar gelatine droog en koel, bij voor- keur in een afgesloten pot of trommel, anders gaat de bindkracht verloren. Een blaadje gela tine weegt ongeveer 1,5 gram. In een pakje poedergelatine (Bauk- je) zitten 3 zakjes van elk 11 gram. Een liter heldere vloeistof kan met 24 gram gelatine (16 blaadjes dus) zo stijf als een plank wor- den gemaakt. Vloei- stoffen die al enigszins gebonden zijn, zoals room, kwark of een mengsel van melk en eierdooiers, hebben per liter minder gela tine nodig om stijf te worden dan een hel dere vloeistof. De vloeistof waarin de gelatine wordt opgelost, moet heet zijn, maar mag niet koken, want dat gaat ten koste van de bindkracht en de smaak. Wanneer er te veel gelatine wordt ge- bruikt, gaat dit ten koste van de smaak. De kunst is om precies met de andere ingre- dienten (bijv. room of gepureerde groenten) als de gelei begint op te stijven ('lobbig wordt'). Doe je dit te snel dan zakt de gela tine als een rubber rand naar beneden en kan het gerecht niet worden gestort. Als de gelei te stijf is geworden om te vermengen, kan deze opnieuw worden ver- warmd (let op: de ge lei mag niet koken). Om klontjes te voorkomen, altijd eerst een paar lepels van de te binden massa door de gelei roeren en pas dan om- gekeerd. (In het recept hiema worden bijvoor- beeld eerst een paar lepels kwark door de gelei geroerd, voordat de gelei door de rest van de kwark gaat.) Verse ananas en verse kiwi breken de bindkracht van gela tine af. Dat geldt niet voor ananas uit blik of voor stukjes kiwi die kort in kokend water zijn gedompeld. genoeg gelatine te ge- bruiken. In veel recep- ten is het zekere voor het onzekere genomen en wordt te veel gelatine voorgeschreven. Bladgelatine wordt altijd geweekt in een kom met ruim koud water. Poederge latine wordt met koud water in een kopje aangeroerd. Gebruik wat meer gelatine als de te binden vloeistof alco hol of zure vruchten bevat. Gebruik minder gelatine als het ge recht een nacht in de koelkast kan opstijven. Gelatine bindt het snelst als de vloeistof waarin de gelatine is opgelost in een bak - met koud water en ijs- blokjes wordt gezet. Roer regelmatig om te voorkomen dat de ge lei aan de randen en op de bodem gaat stollen. Vermeng de vloeistof waarin de ge latine is opgelost pas 36 AllerHande

Allerhande | 1987 | | pagina 36