GLUTENVRIJ DIEET BETEKENT EXTRA KRITISCH WMKELEN Gluten is een niet zo bekende kleefstof die bestaat uit de eiwitachtige delen van graankorrels. Sommige mensen zijn daar overgevoeHg voor. Een glutenvrij dieet helpt daartegen. De keuze van produkten steekt hierbij nogal nauw en dat betekent: kritisch kopen in de supermarkt. In tarwe komen eiwitten voor die voor een groot ge- deelte uit gluten be- staan. Normaal ge- sproken is ons lichaam in staat om via de dar- men het gluten te ver- werken. Maar het komt voor (gelukkig niet vaak) dat de dar- men overgevoelig zijn voor dit gluten. De darmwand raakt ge'ir- riteerd of zelfs bescha- digd, waardoor ook an- dere voedingsstoffen uit het voedsel slecht kunnen worden opge- nomen. Bij kinderen ontdekt men dan bijvoorbeeld dat de groei trager verloopt dan bij leef- tijdgenootjes. Boven- dien is de eetlust vaak slecht, het humeur (vooral bij zuigelin- gen) niet best en er treedt vermagering op. Dat zijn klachten die bij allerlei ziektebeel- den kunnen horen. Daarom kan het vrij lang duren voordat met zekerheid de diag nose overgevoeligheid voor gluten (coeliakie) wordt gesteld. Daar- voor is o.a. ook een uit- gebreid laboratorium- onderzoek nodig. Bij kinderen ontstaan de klachten meestal enkele maanden nadat tarwe in de voeding is gei'ntroduceerd. Dus als een bordje pap, ge- maakt van melk met bloem, Bambix, Brinta of havermout en een boterham regelmatig op het menu staan. Pas omstreeks de eerste verjaardag is dan dui- delijk dat de klachten voortkomen uit een gluten-overgevoelig- heid. Bij sommige kin deren zijn de klachten zo vaag, dat het wel tot de kleuterleeftijd kan duren voordat duide- lijk is waarom er pro- blemen zijn. Gluten-overgevoelig- heid kan ook voorko- men bij volwassenen Dan noemt men het spruw Overigens kan een darmbeschadiging ook ontstaan als gevolg van een andere ziekte. Als dan goede dieet- maatregelen worden genomen (naast medi- cijnen) treedt na ver- loop van tijd herstel van de darmwand op. Mensen bij wie dit het geval is, kunnen op den duur weer stoppen met het glutenvrij dieet. Dat geldt niet voor de 'echte gluten-overge- voeligheid', die het hele leven blijft be- staan. Niet alleen in tarwe Gluten komt niet al leen voor in tarwe, maar ook in gerst, ha ver en in rogge. In boekweit en mai's komt geen gluten voor. Als de granen die gluten bevatten - en de pro dukten die daarvan zijn gemaakt - niet meer in de voe ding voorkomen, blij- ken de klachten te ver- dwijnen. De eetlust en het humeur verbete- ren, de darmwand her- stelt zich, zodat men weer in een betere conditie raakt. Alle re- den dus om zorgvuldig glutenvrij te eten. Vooral kritisch met bewerkte produkten Duizenden en duizen- den voedingsmiddelen zijn dagelijks in de Ne- derlandse winkels te koop. Voor een deel zijn dat voedingsmid delen waar nog niet veel mee is gebeurd, zoals aardappels, verse groente, fruit, melk of boter. Maar er zijn ook veel bewerkte produk ten te koop. Vooral in die sector moet u kri tisch kopen. Terwijl alle soorten verse en bijna alle diepvries- groenten zijn toege- staan, mag a la creme aangemaakte groente bijvoorbeeld niet. Ge- paneerd, maar ook ge- marineerd vlees moet als 'ongewenst' worden beschouwd. Gortpap, havermout- of kame- melksepap mogen niet. Boekweitpap, custard- of mai'zenapap zijn wel toegestaan. Noten met een deeglaagje zijn af te raden, tenzij u weet waarvan dat laagje ge maakt is. IJs mag, als het maar zonder een wafel is! Als u een glutenvrij dieet heeft, of iemand met zo'n dieet op be- zoek krijgt, is het dus zaak goed te letten op de informatie die de fabrikant op het etiket geeft. Kijk dus goed of er geen gerst, haver, rogge of tarwe is ge- bruikt. Als u twijfelt is het verstandig het pro- dukt niet te gebruiken. Nog volop variade mogelijk Ondanks de beperkin- gen van een glutenvrij dieet zijn er nog volop mogelijkheden om ge- varieerd en lekker te eten. Als u maar even weet met welke spelre- gels u rekening moet houden. Met verse groenten, met fruit, met zuivelprodukten en toegestane graan- en meelprodukten als boekweitmeel, cornfla kes, custard, gelatine, ma'fsmeel, popcorn, rice crispies en rijst - om een paar voorbeel- den te noemen - zijn al lerlei leuke en lekkere gerechten te maken. Gewoon brood, rogge- brood of broodvervan- gers zijn niet meer toe gestaan omdat ze im- mers bijna allemaal zijn gemaakt van tarwe en rogge. Brood moet zijn gebakken van glutenvrij meel of bloem. In de speciaal- zaak zijn glutenvrije beschuit, toost en brood uit blik te koop. De warme maaltijd hoeft naast een verse groente (eventueel met een glutenvrij bindmiddel), vers vlees, vis of kip niet al- tijd uit aardappels te bestaan. Macaroni, mie en spaghetti zijn gemaakt van tarwe, maar in speciaalzaken is glutenvrije maca roni of -spaghetti te koop. Rijst en peul- vruchten zonder saus vormen ook een goede variatiemogelijkheid. Kant-en-klaar gebak en koekjes zijn zelden glutenvrij. In de Lijst van glutenvrije merk- artikelen (zie onder het kopje 'Brochures') kunt u opzoeken welke zoete lekkernijen wel zijn toegestaan. Bij AH vindt u AH-bokkepootjes, AH-bitterkoekjes en AH- schuim- cacao. In het dieetvak van uw AH- winkel vindt u verder rijstwafels (Lima), glutenvrije biscuits (Verkade) en gluten vrije Liga. Actieve darmen Omdat de verkrijgbare glutenvrije bloemsoor- ten en glutenvrije broodmixen erg weinig voedingsvezel bevat ten, bestaat de kans dat de darmen weinig onverteerbare stoffen krijgen. Dit heeft een tragere spijsvertering en een moeilijker stoelgang tot gevolg. Boekweitmeel mag u wel gebruiken (dat be- vat wat meer vezel) en bovendien kunt u ge- bruik maken van mais- zemelen. En vergeet niet dat fruit (met schil), (rauwe) groen te, aardappels, kren- ten, rozijnen en noten ook vezelrijk zijn! DURYEA MAIZENA gluten,,: BROCHURES Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding kunt u brochures bestellen die in formatie geven over het glutenvrije dieet. Het zijn de nummers 313 (Richtlij- nenvoor het glutenvrij dieet), 314 (Recepten voor het glutenvrij dieet) en 354 (Lijst van glutenvrije merk- artikelen, uitgave 1987). U kunt ze bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 85700, 2508 CK te Den Haag. AllerHande 25

Allerhande | 1987 | | pagina 25