EEN NIEUWE KWALITEITSWIJN i-s ^Cabrieres JF' '^AUXduLA Op de wijnafdeling van Albert Heijn komt u dezer dagen een nieuw gezicht tegen: Cabrieres, een kwaliteitswijn met het predikaat Appellation Controlee uit de Languedoc. Dat in die streek zo'n goede wijn wordt gemaakt, had niemand tien jaar geleden durven voorspellen. Wie wel eens over de weg naar Spanje is ge- weest, heeft de Lan guedoc gezien: een plat stuk Frankrijk aan de Middellandse Zee, tussen Ntmes en de Pyreneeen. Het ziet er groen van de wijn- gaarden, maar als wijngebied is het door de 'kenners' nooit erg serieus genomen. 'Daar komen alleen maar slobberwijnen vandaan,' zeiden ze. Dat beeld bestaat nog steeds, maar het klopt niet meer, want er is veel veranderd. Twee jaar geleden al- weer, liet AH u kennis- maken met zes nieuwe wijnen uit het Franse zuiden, van wijnboeren die keihard gewerkt hebben om de reputa- tie van hun gebied te verbeteren. Dat was nodig, er kwam inder- daad veel slechte wijn vandaan. Dat lag niet aan de bodem of het klimaat, integendeel. Wat dat betreft heeft de Languedoc alles mee. De povere kwali- teit was eerder het ge- volg van de 'wijn- markt-ordening', een stukje EEG-politiek dat de boeren een vast bedrag per liter wijn garandeerde. Hoe ho- ger de produktie, des te hoger het inkomen. Veel boeren stapten lastiger, omdat die slechte reputatie van toen als een schaduw blijft hangen. Daarom helpt AH de Coteaux een handje door er een in Nederland op de markt te brengen. We kozen de wijn uit Ca brieres, een moeilijk toegankelijk gebiedje waar in alle stilte ja- renlang noest gewerkt is, met als resultaat een Appellation Con trolee van zo'n goede kwaliteit dat-ie de ver- gelijking met een soortgelijke Bordeaux met glans doorstaat. Voor de klanten is het 'gewoon goed nieuws' dat het assortment is uitgebreid met een prima wijn (voor de redelijke prijs van j 5,95), die in Neder land alleen bij Albert Heijn verkrijgbaar is. Maar er zit dus meer achter. Want als die dertien Coteaux er in slagen de achterhaalde slechte reputatie van de Languedoc defini- tief te doen vergeten, hebben we er weer een groot en goed wijnge bied bij. En dat is heel belangrijk, want de hele wereld jaagt op wijn. Een zo breed mo- gelijk aanbod is dus in het belang van elke wijnliefhebber. De Cabrieres verdient daarom die kans! dus over op druive- soorten, die veel wijn opleverden. De kwali teit kwam op de tweede plaats. In 20 jaar was de reputatie van het gebied totaal gekelderd. Daar komt bij dat de kwaliteitseisen van de modeme consument een stuk hoger liggen dan toen. Dit veroor- zaakte ook afzetproble- men. Naast de zoge- naamde 'boterberg' en de 'melkplas' heeft de Europese Gemeen- schap tegenwoordig bovendien een wijn- overschot. Nieuwe druivestokken, nieuwe kwaliteit Toen besloten een paar wijnboeren de bakens drastisch te verzetten. Wijngaarden werden gerooid, nieuwe drui vestokken geplant, er werd weer echte wijn gemaakt! Albert Heijn - altijd op zoek naar goede wijn - heeft die ontwikkeling met argusogen gevolgd met als resultaat dat we in 1984 zes gloed- nieuwe Franse wijnen aan u konden voorstel- len. We schreven daar uitgebreid over in Al- lerHande en wijnken- ner Hubrecht Duijker proefde ze voor u. Hoe is de stand van za- ken nu? Beter dan ooit! Natuurlijk komen er nog 'slobberwijnen' uit die streek; het 'om- bouwen' van wijngaar den kost nu eenmaal veel tijd en geld, maar het initiatief van die pioniers is gevolgd. Vooral op de heuvels die de laagvlakte als een halve maan om- sluiten, de Coteaux du Languedoc, is de kwa liteit nu zo ver verbe- terd dat de wijn die er vandaan komt het pre dikaat 'Appellation Controlee' heeft ver- diend. Daar liggen der tien gebiedjes die nog 'n stap verder zijn. Een van die gebieden is Ca brieres. Slechte reputatie van de Languedoc is achterhaald Dat is een enorme prestatie, maar die wijn moet natuurlijk wel verkocht worden. Normaal gesproken is het verkopen van een Appellation Controlee geen probleem. Voor de Languedoc ligt dat AllerHande 45 Lac du Saiagou (Montpejlier ••Gignac I'HerauH-1 L6zignan la C6he £j^lvontagnac« Pteenas\^^V ^Balaru^pfontignan CABRIERES

Allerhande | 1987 | | pagina 45