#e// Zo'n Australische wijn moet je proeven: bekend van smaak J en toch een tikkeltje anders naast de deur. Maar in dat kleine werelddeel dat tevens het grootste eiland ter wereld is, is in de laatste jaren ontzettend veel gebeurd op wijngebied. Om de een of andere reden, dringt dat nieuws amper tot Europa door. Australie staat be kend als land van bierdrinkers en zo'n stempel poets je kennelijk niet zo gemakkelijk weg. Er wordt trou- wens nog altijd meer bier gedron- ken dan welke drank ook, maar die toppositie wordt inmiddels danig bedreigd door wijn uit eigen land. En we geven de Australiers groot gelijk, want hun wijn is zonder meer prima. Australie heeft een eigen wijncultuur Dat er in Australie wijn gemaakt wordt, wisten we al langer. Een jaar of tien geleden zijn we er al eens gaan proeven, maar eerlijk gezegd vonden we de kwaliteit toen nog niet goed genoeg. De verras- sing was dus compleet toen we dit jaar weer aan de andere kant van de aardbol vertoefden om nog eens te proeven. Wat is er in dat land hard gewerkt aan kwaliteitsverbe- tering! De vooruitgang is enorm. In de wijnbouw en in de techniek van het wijnmaken, maar ook in de wijncul tuur. Australiers drinken nu gemid- deld twintig liter wijn per jaar per hoofd van de bevolking (Neder- land: vijftien liter). En wat goed nieuws is voor de liefhebbers van soepele wijnen: Australische wijn is absoluut niet wrang. Dat komt door het warme klimaat: de drui- ven rijpen er dat het een lieve lust is, de zuren smelten bij wijze van spreken als sneeuw voor de zon. De Barossa Valley maakt de serie AH-wijnen nog completer Logisch dus dat we onmiddellijk met een van de meest vooraan- staande wineries (wijnhuizen) zijn gaan onderhandelen om een van die voile, rode wijnen onder ons huis- merk te kunnen brengen. Dat is dus gelukt. We hebben er een uitgeko- zen die lekker vol is, zeer aange- naam van smaak. Met veel inhoud, zeg maar 'body'. Kortom, een wijn die niet moeilijk doet. Met dit zon- nige type - dat f 5,95 voor een liter- fles kost - is het gezelschap huiswij- nen en wijnen onder het huismerk nog completer. We kunnen nummer negen nu aan onze klanten voorstel- len. De naam is Barossa Valley. Een van de vijftig wijngebieden Barossa Valley is ook de naam van het wijngebied waar onze immi grant vandaan komt. Het ligt ten noordoosten van Adelaide. Van de ruim vijftig wijngebieden die Australie telt, is Barossa Valley een van de grotere en betere. Te verge- lijken met het Bordeaux-gebied in Frankrijk, of de Bourgogne. Het is een paradijselijk groene vallei, waar zich al in 1841 de eerste emi- granten vestigden. De meeste kwa- men uit Duitsland en tot op de dag van vandaag is dat zichtbaar en hoorbaar in de huizen, aan de fees- ten en de maaltijden. Wijnmakers van Europese oorsprong De wijnmakers van Australie stam- men af van Europese wijnboeren of zijn zelf geemigreerd, omdat ze in hun moederland niet de ruimte kon- den krijgen die ze nodig hadden. En aan ruimte is in Australie geen ge- brek. Bovendien is het klimaat ge- knipt voor de wijnbouw. Het gezel schap wijnmakers telt Duitsers, Italianen, maar ook Engelsen en Russen die het vak in Frankrijk ge- leerd hebben en dringend grond no- dig hadden om hun kennis in eigen wijngaard te gaan toepassen. Niet alleen de mensen emigreerden natuurlijk. Ook de druivestokken maakten de grote oversteek. Ze ge- dijen in die nieuwe wereld net zo goed als de mensen die ze meena- men. Die druiven krijgen in Austra lie trouwens meer 'eer' dan elders. Hun naam staat op het etiket van de flessen waarin zij, tot wijn ver- fijnd, wachten om ingeschonken te worden. Voor Europese begrippen is dat een beetje lastig. Wij zijn in het algemeen gewend om naar het gebied van herkomst te kijken als we een wijn kiezen. Druivenamen zeggen ons - behalve bij wijnen uit de Elzas - minder. Dat is dus even AUiKUimxHOL- MMacKMl 26 AllerHande

Allerhande | 1987 | | pagina 26