10 14 Is sgeciaal keukengerei MAGNETRONCURSUS IN DE ZUIVELKEUKEN dig om de nieuwe manier van op- warmen en koken onder de knie te krijgen. De magnetronruimte wordt zelf niet warm en is heel makkelijk schoon te maken. In de magnetron wordt meestal in de op- dienschalen of zelfs op borden ge- kookt of verwarmd en dat scheelt vaak een berg afwas. Met de magnetron kan ook gemak- kelijk 'mager' gekookt worden, want er wordt weinig vet gebruikt. Tevens is er minder zout nodig. 9Maakt de magnetron het fomuis overbodig? Nee, in geen geval. Magnetron, for- nuis en oven worden naast elkaar gebruikt. De magnetron kent naast voordelen ook beperkingen. Omdat de warmte in het gerecht zelf ont- staat, kunnen geen korstjes ge- vormd worden, al kan dit met be- hulp van 'bruiningsschalen' of an- dere kooktechnische foefjes wor den opgevangen. Toch blijft een stukje vlees gebakken in een koeke- pan lekkerder. In de nieuwe magne- tron-combinatie-ovens (met hete lucht-oven en grill) is dit probleem ondervangen. Er zijn ook gerechten die in de magnetron net zoveel tijd vragen als op het fomuis, bijvoor- beeld rijst en macaroni koken. Om dat in de magnetron maar een ge recht tegelijk kan worden klaarge- maakt, is het handig om juist ge rechten als rijst en macaroni tege- lijkertijd op het fomuis te koken. Voorwieiseen magnetron handig? Een magnetron kan voor iedereen handig zijn, maar vooral kleine huishoudens kunnen er veel profijt van hebben. In een- en tweeper- soonshuishoudens wordt vaak de hele dag (door beide partners) ge- werkt. Na het werk is er dan weinig tijd en zin om uitgebreid te koken, terwijl men wel trek heeft in een warme maaltijd..In de magnetron kan snel een gezonde en smakelijke maaltijd worden gekookt en een (vooraf zelfgekookte) kant-en-klare maaltijd is in een wip opgewarmd. Voor gezinnen waar door overwerk of sporten vaak niet iedereen op hetzelfde tijdstip eet, kan een mag netron de oplossing voor het op- warmprobleem zijn. Een maaltijd opgewarmd in de magnetron smaakt niet als een kliekje, maar als een vers gekookte maaltijd. Koken met de magnetron dat moet u leren. Daarvoor kunt u terecht bij het Ne- derlands Zuivelbureau. Dat verzorgt kleine magnetron- cursussen (j 15,-) en -de- monstraties (j 10,-) in haar zuivelkeukens in Eindho ven, Leidschendam, Arn- hem en Groningen. Vanaf half September start het nieuwe seizoen. Wilt u meer informatie hebben of een cursusprogramma toe- gestuurd krijgen, bel dan naar het Nederlands Zuivel bureau in Rijswijk, tel: 070 - 953395. A A Blijft de voedingswaarde I I hetzelfde? Uit recent onderzoek blijkt dat de voedingswaarde bij bereiding in de magnetron in vergelijking met een zorgvuldige bereiding op het for- nuis of in de oven niet of weinig verschilt. Er zijn geen noemens- waardige verschillen gevonden in de gehalten aan vitamine C, B1 en B2 bij de verschillende bereidings- wijzen. Het voordeel van de magne tron is dat er makkelijk 'slank' ge kookt kan worden, omdat bij de be reiding geen of nauwelijks vet no- dig is. Ook bij opwarmen is geen extra vet nodig. Tijdens het koken in de magnetron hoeft er geen of maar heel weinig water aan het ge recht te worden toegevoegd. Dit komt de kleur en smaak van de ge rechten ten goede. Door deze smaakverhogende werking kan met veel minder zout worden volstaan. Zo biedt dit apparaat een goede op lossing voor een natriumbeperkt dieet! 4A Gebruikt een magnetron mJL veelenergie? Vaak wordt gedacht dat een mag netron veel meer energie gebruikt dan gewoon koken, maar het tegen- deel is waar. Over het algemeen ligt het energieverbruik bij de mag netron lager dan bij de traditionele bereiding. Er is geen energie nodig voor voorverwarmen of iets aan de kook brengen. Er hoeft geen extra water (bij het koken van groenten) verwarmd te worden en alleen de hoeveelheid die echt nodig is, wordt verwarmd. Omdat energiekosten voor koken toch al niet zo hoog lig- gen, zal dit lagere energieverbruik geen merkbaar financieel voordeel opleveren. A Wat is de beste plaats voor een magnetron? De magnetron verdient een cen- traal plaatsje in de keuken. U moet er makkelijk bij kunnen, want als u eenmaal aan het apparaat gewend bent, wordt een magnetron op een dag heel wat keren gebruikt. De juiste hoogte voor een magnetron is schouderhoogte en niet op knie- of ooghoogte zoals bij een oven, want de magnetrondeur gaat vaak open en dicht om tijdens het koken in ge rechten te kunnen roeren. Ook kunt u de gerechten op deze hoogte goed in de gaten houden. Gewone metalen pannen zijn taboe in de magnetron, omdat zij de mi- crogolven niet doorlaten en deze weer terugkaatsen in het apparaat. Van verschillende merken is er spe- ciaal serviesgoed voor de magne tron in de handel, maar ook het ge wone serviesgoed (borden, glazen, kopjes, schalen) van glas, porselein of geglazuurd aardewerk kan voor opwarmen in de magnetron worden gebruikt. Voor koken in de magne tron zijn ovenvaste heldere glazen schalen ideaal, omdat het kookpro- ces hierin gevolgd kan worden. In wijde, ronde schalen is de warmte- verdeling beter dan in smalle, rechthoekige schalen. A C Moet je leren koken in de U magnetron? Een magnetron is een makkelijk te bedienen apparaat, toch zal het vaak even tijd kosten om er mee te leren omgaan. Koken in de magne tron gaat heel anders dan op het fomuis. Het gerecht staat achter een gesloten deur. Dat wil niet zeg- gen dat er niet naar omgekeken hoeft te worden. Net als bij gewoon koken is een gerecht de ene keer iets sneller gaar dan de andere keer. Soms moet een gerecht tus- sendoor even worden omgeroerd (vergeet niet de magnetron daama weer in te schakelen). Ook in mag- netronrecepten zijn aangegeven tij- den globale tijden, al lijkt een mi- nuutje meer een groot verschil. De werkelijke tijd die nodig is, hangt af van de magnetron (elk apparaat is weer anders), de begintempera- tuur en de vorm van het gerecht. Of een gerecht uit de koelkast komt of al op kamertemperatuur is, zal ze- ker een minuut schelen. Schakel eerst de kortst aangegeven tijd in. Is het gerecht nog niet goed, geef het dan nog een paar minuten ex- tra. Houd er wel rekening mee, dat g de meeste gerechten nog nagaren. Laat u het gerecht goed toegedekt met een deksel nog enkele minuten staan, dan is het gerecht wel gaar 5 EN OVER DE MAGNETRON AllerHande 11

Allerhande | 1987 | | pagina 11