1 De magnetron, tot voor kort nog nauwelijks bekend, dringt steeds meer onze keukens binnen. Dit wonderapparaat, waarin in no time gerechten kunnen worden ontdooid, verwarmd en ook gekookt, roept in het begin vele vraagtekens op. De 15 meest gestelde vragen worden hier voor u beantwoord. Wat is nu eigenlijk een magnetron? Een vrij nieuw apparaat, dat uiter- lijk veel weg heeft van een oven, maar toch heel anders werkt. Tot nu toe waren we gewend aan ver- warmen via geleiding. Een gas- vlam of een hete elektrische plaat maakt de pan warm en na een tijdje wordt ook het gerecht warm. Een magnetron werkt niet door middel van warmteafgifte, maar er worden microgolven uitgestoten. Door deze microgolven kunnen ge rechten worden ontdooid, ver warmd of gekookt. De warmte ont- staat dan in het gerecht zelf. De oven en vaak ook de schalen blijven koel. 2 Wat zijn microgolven en wat doen ze? Microgolven zijn hoog-frequente elektromagnetische golven, die in dezelfde categorie thuishoren als lichtgolven (zonlicht), radio- en te- levisiegolven. Door hun hoge fre quence van twee en een half mil- jard trillingen per seconde brengen ze (binnen de besloten ruimte van de magnetron) de watermoleculen in het voedsel in beweging. Deze moleculen wrijven langs elkaar, waardoor warmte ontstaat. Dit is te vergelijken met het warm ma- ken van je handen door middel van wrijven. Met behulp van deze wrij- vingswarmte worden gerechten dus van 'binnenuit' ontdooid, verwarmd of gekookt. Er is dus geen sprake van schadelijke straling. Het ge- bruik van de magnetron is dus ab- soluut niet gevaarlijk voor de ge- zondheid. 3 Maar hoe werkt een magnetron dan? Een magnetron is (via een stopcon- tact met randaarde) aangesloten op het lichtnet. Als de magnetron wordt aangezet, wordt in 'het mag netron' (een vacuiimbuis, zoals in een televisietoestel) elektrische energie omgezet in microgolven. Via een vemuftig systeem (een golfgeleider en een golfverdeler) komen de microgolven terecht in de ovenruimte, waarvan de wan- den, bodem en plafond van metaal zijn. Ook in de glazen deur zit een fijn raster van metaal. Dit is een van de essenties van de magnetron, want microgolven dringen door elk materiaal, behalve door metaal. De microgolven kunnen niet uit deze metalen kooi ontsnappen. De meta- len wanden en het metalen raster in de deur kaatsen de golven terug. Zo flitsen de golven heen en weer tot ze het voedsel tegenkomen en daar indringen (tot ca. 2 cm diep). Het is belangrijk dat de microgol ven gelijkmatig door de magnetron worden verdeeld. Hier hebben fa- brikanten verschillende oplossingen voor gevonden, zoals een draaipla- teau of een roterende antenne. Het blijft vaak toch nog nodig om scha len steeds een kwartslag te draaien voor een gelijkmatige verwarming. 4 Is een magnetron wel veilig? Ja, magnetrons moeten voldoen aan strenge veiligheidsvoorschrif- ten. De magnetronbuis produceert alleen microgolven als de deur dicht is en de magnetron is inge- schakeld. De microgolven kunnen niet uit de metalen 'kooi' ontsnap pen. De magnetron schakelt uit, zo- dra de deur wordt geopend, ook al is het maar op een kiertje. Hier- voor zijn twee tot drie onafhanke- lijk van elkaar werkende schake- laars ingebouwd. 5 Is het vermogen van een magnetron belangrijk? Ja. De magnetron heeft ongeveer de helft van zijn vermogen (zie aansluitplaatje) nodig om de micro golven te produceren. De rest van het vermogen is het zogenaamde 'nuttig vermogen', dat in de vorm van microgolven beschikbaar is om gerechten te verwarmen. Hoe ho- ger het nuttig vermogen, hoe snel- ler gerechten worden verwarmd. Het nuttig vermogen van huishou- delijke magnetrons ligt tussen de 500 en 700 Watt. Is het de bedoeling om in de magnetron ook gerechten te koken en te bereiden dan is een nuttig vermogen van 600 tot 700 Watt wenselijk. Voor alleen ont- dooien en verwarmen kan volstaan worden met een nuttig vermogen van 500 Watt. Niet voor elk gerecht is het goed om supersnel verhit te worden. Zeker ontdooien mag niet te hard gaan. Daarom is het nuttig vermogen meestal regelbaar. Af- hankelijk van merk en type kan een magnetron op twee tot tien standen (energieniveau's) worden ingesteld. Een eenvoudige magnetron heeft een hoge stand voor verwarmen en een lage stand voor ontdooien. Luxere modellen hebben ook nog tussenmogeli j kheden. 6Waar is een magnetron voor te gebruiken? Een magnetron is handig voor het snel verwarmen van eerder ge- kookte of kant-en-klare maaltijden "voor een tot twee personen. Restjes kunnen er zonder smaakverlies in worden opgewarmd. Vooral opwar- men van rijst en macaroni geeft bijzonder goede resultaten. Ook voor het snel verwarmen van baby- voeding (flesvoeding en warm eten, zelfgemaakt of uit potjes), een kopje (oplos)koffie, thee, chocola- demelk, bouillon of soep is de mag netron een heel praktisch apparaat. Voor het ontdooien van diepgevro- ren vlees, kip, vis, maaltijden, brood en dergelijke, is de magne tron uitermate geschikt. Binnen een kwartier tot een half uur zijn diepgevroren produkten ge- bruiksklaar, terwijl dat anders toch zeker enkele uren -tot een hele dag duurt. Alleen diepgevroren groente is sneller in een pannetje op het for- nuis ontdooid. Kant-en-klaar maal tijden (bijvoorbeeld Iglo Thuis- menu Light en Iglo Thuismenu a la Carte) zijn op een bord binnen tien minuten ontdooid en verwarmd. Dat betekent tegelijktijd minder af- was, want een pan heeft u hiervoor niet nodig gehad. 7 Kan in een magnetron ook worden gekookt? Ja. Een magnetron is heel geschikt. voor het koken van niet te grote hoeveelheden groente en aardap- pels. Omdat nauwelijks of geen wa ter hoeft te worden toegevoegd, blijven kleur en smaak bijzonder goed. Zeker te vergelijken met de modeme manier van koken: kort en in weinig Water, zodat de groente nog iets knapperig is. Ook voor gerechten die anders 'au-bain marie' (pate, terrines, mousse, cho- colade- en andere sauzen) klaarge- maakt worden is de magnetron een uitkomst. Omdat de warmte van binnen in het gerecht ontstaat, wordt er geen lekker krokant korstje gevormd. Daarom is de magnetron minder geschikt voor het bakken van vlees, maar het 'po- cheren' van vis of kipfilet gaat uit- stekend, evenals het bereiden van stoofvlees. Cake en ander gebak kan in de magnetron worden gebak- ken, maar er vormt zich eveneens geen korstje. 8 Wat zijn de voordelen boven gewoon koken? Hierbij staan snelheid en gemak voorop. De magnetron is snel in het verwarmen en koken van kleine porties. In tegenstelling tot gewoon koken is bij de magnetron de kook- of verwarmtijd evenredig aan de hoeveelheid van het gerecht. Een dl water kookt bijvoorbeeld in een mi- nuut, bij twee dl water duurt dit twee minuten en vier dl water kookt pas na vier minuten. Een aardappel is in drie minuten gaar, twee aardappels in 6 minuten. Snel koken of verwarmen gaat dus al leen op voor een- en tweeper- soonsporties. Grotere proties kun nen net zo goed of beter op het for- nuis worden bereid. Bij de magne tron hoeft geen rekening te worden gehouden met aankooktijden en voorverwarmen (oven) en ook dat scheelt vaak veel tijd. Met een magnetron dient het gemak de mens. Ten eerste is een magnetron makkelijk en veilig (geen open vuur) te bedienen, zodat ook be- jaarden en gehandicapten er vrij- wel zonder problemen mee kunnen omgaan. Vaak is wel even tijd no lo AllerHande DE MEEST GESTH.DE VR AG I

Allerhande | 1987 | | pagina 10