BEREIDUW KANERPLANTEN VOOR OPDEZOMER U MAAKT T MEER DAN GEZELLIG MET VAN GILSE MINI-KLONTJES Mini-klontjes. Ook daarvoormoet jebij Van Gilse zyn. Kleineideeeitzon klein idee. En toch zo nuttig, die Mini-klontjes van Van Gilse. Ze zijn extra klein en prima doseerbaar. 't Ziet er trouwens ook opeens ver- zorgder uit op tafel. Feestelijk haast Tijdens de zomermaanden, als u geniet van het warme weer, staan ramen en deuren vaak open voor wat frisse lucht. Vooral bij erg mooi en warm weer kan een briesje in huis voor verkoeling zorgen. Voor uw planten is zo'n tochtje echter vaak neel schadelijk. Niet zozeer de wind op zich, als wel de bacterien en het onge- dierte die in tocht worden meegenomen en zich op uw planten nestelen kunnen schadelijk zijn. Als daama ramen en deuren weer wor den gesloten, wordt het klimaat voor ongedierte optimaal. Lekker in de luwte, in een ruimte met een ideale luchtvochtigheid en tempe- ratuur, kunnen luizen, spint en witte vlieg zich onbeperkt ontwikkelen. Als de luchtvochtigheid hoog is kan vooral ook meeldauw om zich heen grijpen en in korte tijd van uw mooie kamerplant een zielig restje overlaten, dat zo snel mogelijk weggegooid moet worden, voordat andere planten worden aangetast. Luis, spint en witte vlieg kunnen ge- makkelijk onder de knie worden ge- houden, mits de planten natuurlijk niet steeds opnieuw op de tocht ko- men te staan. Diverse bestrijdingsmiddelen Er zijn allerlei bestrijdingsmidde len in de handel die ongedierte do- den. Het keukenmiddeltje van groene zeep met spiritus en water is milieuvriendelijk, maar niet al- tijd direct afdoende, zodat de be- handeling regelmatig moet worden herhaald. Ook een aftreksel van ta- bak, bijvoorbeeld van een openge- maakte sigaret, is een goed bestrij- dingsmiddel, maar de concentratie mag niet erg hoog zijn. Het is dus beter om er iets te veel water aan toe te voegen en meerdere keren te spuiten. Wolluis en dopluis zijn hardnekkige diertjes, omdat ze zich verschuilen onder een wollige afscheiding of een hard schildje. Door deze beest- jes aan te tippen met een kwastje, gedoopt in zuivere spiritus of jene- ver, worden ze gedood. Is uw plant erg aangetast door dop luis of schildluis, zet hem dan afge- scheiden van de andere planten en behandel het ongedierte zeer gron- dig. Lukt het niet, gooi dan uw plant weg. Dat is wel vervelend, maar dopluis en schildluis zijn moeilijk te bestrijden en over het algemeen trekt u aan het kortste eind. Regelmatig wat extra voeding Omdat de meeste planten's zomers volop aan de groei zijn, hebben ze juist dan regelmatig wat extra voe ding nodig. Er zijn verschillende soorten goed plantenvoedsel te koop. Sommige planten (zoals va- rens) mogen maar een lichte con centratie plantenvoedsel in het gietwater hebben. Ook bij cactus- sen en orchideeen moet u niet zo- maar meststoffen aan het water toevoegen. Het is dus zaak u goed op de hoogte te stellen van de hoe- veelheid en het soort plantenvoed sel die voor een optimale groei en bloei van uw kamerplanten zorgen. Als het zonnetje schijnt en uw plan- ten staan voor een raam op het zui- den, dan zullen ze het vaak erg moeilijk hebben. Het verdient daarom aanbeveling voor zo'n raam die planten te zetten, die veel zon verdragen. Passiebloem, Chi nese roos en oleander zijn zonaan- bidders en natuurlijk ook de meeste cactussoorten. Deel van de planten naar buiten U kunt echter ook een deel van uw planten in de tuin zetten. De zon- aanbidders met mooie bloemen kunnen wellicht in fraaie potten op het terras worden gezet. Andere planten kunnen worden ingegraven in de tuin. In September halen we ze weer binnen en sommige, die te- gen vorst bestand zijn (zoals het kindje-op-moeders-schoot en de ijzervaren) kunt u laten staan. Kamerplaten buiten zetten heeft vaak tot gevolg dat ze enorm op- knappen. Niet alleen frisse lucht doet hen goed, maar zeker ook het regenbuitje dat af en toe zal vallen. Verkrijgbaar in pakjes van 500 gram. (Gemakkelijk te hersluiten; dus even- eens heel praktisch voor de vakantie.) Van Gilse en Mini-klontjes zijn gedeponeerde handelsmerken van de Koninklijke van Gilse Kandijfabriek B.V. te Roosendaal. AllerHande 53

Allerhande | 1987 | | pagina 53