HYGIENE 'BEWAARBOEKJE'VOOR MEER INFORMATIE mieren, wespen en muggen zijn beestjes die u beter buitenshuis kunt houden. Dit hoeft geen pro- bleem te zijn. Gewoon zorgen dat er geen eten binnen hun bereik ligt, ook geen kruimeltjes of gemorste druppels. Laat een vuile vaat daarom niet staan en neem het aanrecht en het fomuis steeds met- een goed af. Horren in ramen en deuren zijn ook een oplossing. Ci- troengeraniums of afrikaantjes in de vensterbank houden vliegen op afstand en mieren houden niet van bieslook. Scheme keuken Warm weer noodt niet tot schoon- maken, maar de keuken heeft in de zomer toch wel af en toe een extra beurtje nodig. Een schone keuken houdt bacterien en insekten op een afstand. Vergeet hoekjes en kieren niet en maak ook randjes en richels langs apparaten schoon. En de vloer mag eigenlijk wel dagelijks worden gedweild. Maak de koelkast regelmatig schoon door hem uit te nemen met heet water en soda. Maak er een gewoonte van bij warm weer de afvalemmer elke dag te legen, ook al is hij nog niet vol. Zet de vuilniszak op een koele plaats, bijvoorbeeld in het schuurtje, maar liefst niet in de buurt van de keuken. Ook bi j het koken zorgvuldig te werk gaan Ook bij het bereiden van de maal- tijd moet u hygienisch te werk gaan, om besmetting te voorkomen. Het vervelende is dat met (salmo- nella)bacterien besmet voedsel nog wel goed ruikt en smaakt. Door zorgvuldig te werk te gaan kunt u de nadelige gevolgen zoveel moge- lijk beperken. Was ten eerste altijd uw handen voordat u begint met koken. Houd er verder rekening mee dat door verhitting bacterien onwerkzaam worden gemaakt. Bak, braad of kook daarom altijd varkensvlees, kip of vis en gemalen vlees zoals ge- hakt gaar. En breng (gesneden) groenten snel aan de kook en laat ze zeker enkele minuten doorkoken. Eet u groenten rauw of in een sala- de, was ze dan grondig, liefst onder stromend water. Rauw en bereid voedsel gescheiden houden Houd nog rauw voedsel en reeds bereid voedsel altijd gescheiden. Gebruik er ook niet hetzelfde keu- kengerei voor. Leg gebakken vlees bijvoorbeeld niet op de plank waarop het eerst rauw gelegen heeft. Gooi dooiwater van een diep- vrieskip of van diepgevroren vlees of vis altijd meteen weg, want dit is echt een grote bron van besmet ting. Was keukengerei dat in aanra- king is geweest met het dooiwater meteen af in heet sop. Afwas niet laten staan Na een gezellige maaltijd is het verleidelijk om de afwas tot de vol- gende dag te laten staan. Uit hygie nisch oogpunt is dat niet aan te be- velen. Spoel in ieder geval de etens- resten eraf. Beter is het om de af was direct te doen in heet sop en na te spoelen met heet water. Daama kunt u de afwas wel laten staan om te laten drogen. Daarmee voor- komt u dat het serviesgoed weer besmet wordt door de theedoek. Vooral in vochtige theedoeken, handdoeken, vaatdoekjes en spon- zen voelen bacterien zich goed thuis. Neem daarom regelmatig schone en laat ze tussendoor goed drogen. Laat ook afwaskwasten goed drogen voordat u ze opbergt. AllerHande 25 Als u meer over het bewa- ren van levensmiddelen wilt weten, dan heeft het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag een boekje met nuttige in- formatie. Te bestellen door overmaking van f 4,75 op gironummer 4323700, on der vermelding van 'Bewaarboekje nr. 147'.

Allerhande | 1987 | | pagina 25