WARN WEER! HYGIENE UU EN THUIS In de zomer bederft eten extra snel. Daarom moeten er wat maatregelen wor- den genomen om bacterien geen kans te geven. Hier krijgt u een aantal praktische tips, om thuis of op uw vakantie-adres te gebruiken. et mooi, warm weer is het verleidelijk om het huishou- den tot een minimum te be- perken en buiten lekker van de zon te genieten. Maar ook insekten en micro-organismen voelen zich bij warm weer in hun element. Bacte rien vermeerderen zich naar harte- lust en insekten, vooral vliegen, hel- pen deze ziektekiemen te versprei- den. Levensmiddelen bederven hierdoor sneller en de kans op voedselvergiftiging (veroorzaakt door onder andere de salmonella- bacterie) is bij warm weer groter. Daarom is het juist in de zomer be- langrijk om wat extra aandacht aan goede hygiene te schenken. Vaker boodschappen doen Het voorkomen van bederf en voed selvergiftiging begint al bij het boodschappen doen. Bacterien mag u tijdens de warme rit naar huis geen kans geven. Doe uw bood schappen liefst's morgens als het nog koel is. Onderbreek de 'koelke- ten' zo kort mogelijk. Dus leg le vensmiddelen uit de koeling, zoals vlees, kip, vis en ook gesneden groenten, pas op het laatste mo ment in het winkelkarretje en leg ze thuis direct in de koelkast. Dit geldt zeker voor diepvriesproduk- ten. Om te voorkomen dat ze onder- weg ontdooien kunt u die het best vervoeren in de speciale AH-diep- vriestas van aluminiumfolie. Koop op echt warme dagen geen voorraad van verse levensmiddelen als melk, vlees, groente, fruit. Doe liever wat vaker boodschappen en haal dit soort produkten elke dag vers, als u op uw vakantieadres geen koelkast tot uw beschikking hebt. Let goed op de houdbaar- heidscode van verpakte kort houd- bare produkten. Probeer's zomers ook geen restjes over te houden. Koop zoveel mogelijk op maat. Koel en afgedekt bewaren Verse produkten bewaart u in de koelkast, want bacterien vermeer deren zich bij kou minder snel. Ver- pak de produkten of dek ze af met aluminium- of huishoudfolie, zodat ze elkaar niet kunnen besmetten. Wees erop bedacht dat bacterien zich goed thuisvoelen in vlees, vis, salades, gebak en vacuiimverpakte levensmiddelen. Bewaar deze ook zoveel mogelijk in de koelkast. Laat diepvriesprodukten als kip en vis in de koelkast ontdooien. Dit duurt langer, maar buiten de koel kast worden reeds ontdooide delen snel door bederf aangetast. Som- mige produkten, zoals diepvries spi- nazie of patat frites, hoeven niet eerst ontdooid te worden. Lees daarom altijd te voren de gebruiks- aanwijzing op de verpakking. Op de camping bewaart u levens middelen tot gebruik (dezelfde dag!) liefst in een koeltas of anders op een koel en schaduwrijk plekje. Bescherm ze in ieder geval tegen insekten, door ze goed af te dekken. Een vliegenkap kan goede diensten bewijzen. Insekten buiten de deur houden Insekten komen altijd af op levens middelen. Vooral vliegen brengen daarbij bacterien over van het ene produkt naar het andere. Maar ook AllerHande 23

Allerhande | 1987 | | pagina 23