invriezen. Is het gerecht door en door bevroren, dan houdt u de schaal even in warm water en neemt u het bevroren gerecht uit de schaal. Dan verpakt u het in een diepvrieskwaliteit plastic zak of diepvrieskwaliteit aluminiumfolie. Die diepvrieskwaliteit plastic en/of folie is belangrijk, omdat andere kwaliteiten bij zulke lage tempera- turen te kwetsbaar zijn. Van tevoren opinvriesstand zeiten Snel invriezen komt de kwaliteit van een gerecht ten goede. Er ont- staan dan geen grote ijskristallen die de cellen kapot kunnen drukken. Om het invriezen te bespoedigen, zet u de diepvriezer ongeveer vijf uur van tevoren op de speciale in- vriesstand of op de laagste (koud- ste!) stand. Snel invriezen bevordert u ook door de gerechten eerst volledig te laten afkoelen en er dan kleine, platte pakjes van te maken waar zo min mogelijk lucht in zit. Lucht isoleert en vertraagt namelijk het invries- proces. Vries niet te veel tegelijk in, maxi- maal 2% kg per keer. Houd hierbij rekening met de invriescapaciteit (zie de gebruiksaanwijzing) van uw vriezer. Dit is de hoeveelheid verse voedingsmiddelen die bij een omge- vingstemperatuur van +25°C bin- nen 24 uur op -18°C kan worden ge- bracht als de vriezer voor een kwart gevuld is. Heeft uw diepvrie zer een speciaal invriesvak, dan legt u de gerechten daarin. Zo'n in vriesvak heeft het voordeel dat de in te vriezen gerechten niet in aan- raking komen met al ingevroren gerechten. Die zouden anders door temperatuurschommelingen in kwa liteit achteruit gaan. Leg de gerechten pas in het gewone diepvriesgedeelte als ze helemaal, dus tot de kern bevroren zijn. Heeft de diepvriezer geen invries vak, leg de pakjes dan op de koud- ste plaatsen (op de bodem of langs de wanden) en zorg dat ze niet te- gen al ingevroren produkten aan liggen. Houdbaarheid afhankelijk van samenstelling Hoe lang een gerecht in de diep- vries te bewaren is, hangt helemaal af van de samenstelling. Vaak zit er toch wel iets van vet in en dat be- perkt - zoals gezegd - de houdbaar heid. De praktijk wijst uit dat u klaargemaakte gerechten beter niet langer dan ongeveer drie maanden kunt bewaren. Daama gaat de kwaliteit achteruit. Om er een beetje zicht op te hou- den, moet u elk gerecht van een eti- ket met naam, bereidingsdatum en uiterste gebruiksdatum voorzien. Als u veel invriest, is het verstandig om er systeem in te brengen, bij- voorbeeld met kleuretiketten voor de verschillende produktgroepen. Het is dan ook makkelijk uw voor- raad in een schrift bij te houden. Zo langzaam mogelijk ontdooien In tegenstelling tot bij het invriezen blijft de kwaliteit van het gerecht beter als het ontdooien langzaam gaat. Dit kan goed door het gerecht een dag van tevoren in de koelkast te leggen. Wat sneller gaat het bij kamertemperatuur of, als de nood aan de man is, onder een stro- mende kraan (koudl). Ontdooien op het vuur of in de oven heeft tot na- deel dat de randen vaak al door en door heet zijn voordat de kern ont- dooid is. Ook in een magnetron zijn gerechten goed te ontdooien. Maar dan wel op de ontdooistand of laag ste stand, anders gaat het ook te on- regelmatig. t AllerHande 45

Allerhande | 1987 | | pagina 23