Als u toch aan het koken bent, is het nauwelijks meer werk om het gerecht voor een aantal keren ineens te maken. Een of meer porties kunnen dan worden ingevroren. Dat is makkelijk voor als er later eens weinig tijd voor koken is. Meer dan de helft van alle Ne- derlandse huishoudens heeft de mogelijkheid om zelf ge- rechten in te vriezen. Velen be- schikken over een koelkast met een drie- of vijfsterrenvriesvak. En in veertig procent van alle woningen in Nederland staat zelfs een vries- kast of -kist. Wil een ingevroren en vervolgens ontdooide maaltijd net zo lekker zijn als de vers bereide, dan moet er bij het bereiden en invriezen zorgvuldig te werk worden gegaan. De ingredienten moeten bijvoor- beeld vers zijn en misschien moet het recept enigszins worden aange- past. Een goede verpakking en een juiste manier van invriezen zijn erg belangrijk om de kwaliteit te waar- borgen. Diepvriezen stopt micro- organismen Er zijn heel wat methoden om pro- dukten langer houdbaar te maken, maar voor complete maaltijden is diepvriezen eigenlijk de enige ma nier. Diepvriezen heeft een aantal voordelen boven andere conser- veermethoden. Uiterlijk en consis tence van het gerecht veranderen nauwelijks. Bovendien blijft de voe- dingswaarde vrijwel gelijk aan het vers bereide gerecht. Wat gebeurt er eigenlijk bij diepvriezen? De temperatuur in het gerecht daalt tot ver beneden het vriespunt (tot -18°C). Micro-organismen (bacte- rien, schimmels) die tot bederf lei- den, kunnen zich door die lage tem peratuur niet meer ontwikkelen. Chemische omzettingen - zoals het ranzig worden van vet en afbraak- processen met behulp van enzymen - gaan wel door, maar op een zeer laag pitje. De bewaartijd wordt hierdoor aanzienlijk verlengd, maar is niet onbeperkt. Verse ingredienten en een aangepast recept Tal van gerechten lenen zich uitste- kend voor invriezen. Bijvoorbeeld erwtensoep of andere maaltijdsoe- pen, bonenschotels, macaroni- en rijstgerechten, pizza's en nog veel meer. Het invriezen begint eigenlijk al bij het boodschappen doen. De ingre dienten moeten heel vers en van goede kwaliteit zijn om de enzyma- tische omzettingen in een zo vroeg mogelijk stadium te stoppen. Een aantal ingredienten kan niet zo goed tegen diepvriezen, waardoor het soms nodig is een gerecht net even iets anders klaar te maken en die ingredienten pas na het ont- dooien toe te voegen. De werking van bindmiddelen, zo als bloem en ma'fzena, gaat bijvoor beeld bij diepvriezen verloren. Ge- bonden sauzen zijn daarom niet ge- schikt om in te vriezen, maar een soep of eenpansgerecht kan zonodig na het ontdooien worden bijgebon- den. Ook gelatine houdt zich niet goed. Heldere gelatinepuddingen kunnen dan ook niet worden inge vroren. Een bavarois kan wel, maar voor korte tijd. Eiwit van ge- kookt of gepocheerd ei wordt taai. Produkten als zure room, mayo- naise en soms ook melk, vlokken uit tijdens het ontdooien. Sterke krui- den als basilicum, dille, dragon, sa- lie en tijm en ook ui en knoflook worden door invriezen muf. Al deze ingredienten kunt u dan ook beter pas na het ontdooien toevoegen, net als wijn en azijn. Erg vette gerechten hebben tot na- deel dat ze diepgevroren niet lang bewaard kunnen worden, doordat ze ranzig worden. Kijk eerst even of het mogelijk is voor het invrie zen een deel van het gestolde vet eraf te scheppen. Voeg vette ingre dienten als slagroom pas na het ontdooien toe. Gerechten kort koken en snel afkoelen Gerechten die zullen worden inge vroren, hebben niet de volledige kooktijd nodig, omdat ze naderhand nog eens verwarmd worden. Ge rechten die wel helemaal gaar of erg zacht zijn, worden na het ont dooien papperig. Reken daarom op ongeveer tweederde van de nor- male kooktijd. Maakt u tegelijker- tijd de maaltijd voor die dag, schep dan het deel dat u wilt invriezen er na tweederde van de kooktijd uit en kook de rest gaar. Een gerecht dat u wilt invriezen, moet na het berei den snel worden afgekoeld. Zet de pan daarom in een bak met koud water en roer de inhoud regelmatig door. Laat het gerecht helemaal koud worden, voordat u het gaat verpakken en invriezen. Goede verpakking voorkomt vochtverlies Diep te vriezen gerechten moeten tegen uitdroging, kleur- en smaak- verlies worden beschermd. Een goede verpakking is daarom nood- zakelijk. Deze moet bestand zijn te gen lage temperaturen en damp- en luchtdicht afsluitbaar zijn. Eventu- eel kunt u overtollige lucht met een pompje of een limonaderietje afzui- gen. Is de verpakking niet luchtdicht, dan ontstaat rijp aan de binnenkant van de verpakking, omdat het ge recht aan de oppervlakte uitdroogt. De verpakking mag geen aroma doorlaten om te voorkomen dat an dere produkten ook zo gaan sma- ken. Voor eenpansgerechten komen (eenmalige) diepvrieskwaliteit kunststoffen of aluminium dozen en kartonnen bekers met paraffine- laagje in aanmerking. Neem altijd de juiste maat verpakking voor de hoeveelheid die u in een keer nodig hebt. In een te grote verpakking droogt een gerecht sneller uit. Ge rechten die later in de oven worden ontdooid, kunt u in de ovenschaal ZOVMESTU COMPLETE MAJUIUDENM 44 AllerHande

Allerhande | 1987 | | pagina 22