Heeft u dit voorjaar zelf gezaaid of wilt u aan de slag met 'pootgoed': het is nu de tijd om ae eenjarige planten buiten te zetten. Bij de AH-winkels met een bloemenafdeling wordt nu een scala aan vrolijke bloeiers aangeboden. Door planten te kiezen met dicht bij elkaar liggende kleuren, kunnen bijzondere fraaie combinaties ontstaan. Afrikaantjes, gera niums, struikmar- grietjes, alyssum, petunia's en salvia's verlangen een zonnige standplaats. De verbe na's een zonnige tot licht beschaduwde, en de kleinbloemige bego nia's en de fuchsia's verdragen wat meer schaduw. De vlijtige liesjes spannen de kroon en kunnen in de zon staan, maar het zijn planten die dok vrij veel schaduw kun nen hebben. Als u scha- len of bakken wilt be- planten met een men- geling van zomer- bloeiers, moet u ter- dege rekening houden met deze eisen. Boven- dien houden begonia's en fuchsia's ook nog van een vochtige grond. Omdat het vlij tige liesje zowel droog als vochtig kan staan, is het een ideale plant om mee te combine- ren. Uitkomst voor schaduwrijke plekjes Op schaduwrijke plek jes in de tuin is het vlij- tig liesje een ware uit komst. Zij brengt kleur aan tussen de vele tin- ten groen die we op deze plaatsen aantref- fen. Voor het noord- en oostbalkon is ze wel de meest uitbundige bloeier. Een schitte- rend effect wordt be- reikt als we deze plantjes aanvullen met sierlijk afhangende, kleinbladige klimop. Deze laatste kan in de herfst worden binnen- gehaald en daar op een koele, lichte plaats overwinteren om in de lente weer naar buiten te gaan. Een bak met alleen fuchsia's en kli mop is ook erg mooi, maar door een enkel vlijtig liesje of een paar begonia's toe te voegen, ontstaat een meer wisselend beeld. Begonia's worden niet zo erg groot; daarente- gen kunnen de liesjes een doorsnede krijgen van 40 tot 50 cm. Houd daar rekening mee, want als u ze combi- neert met begonia's, zullen deze wellicht worden verdrongen. In de zon zijn de moge- lijkheden veel groter. Hier kunnen felle kleu ren worden toegepast. Misschien kiest u voor meer naast elkaar ge- legen tinten, waardoor een knaleffect wordt vermeden. Witte en blauwe bloemen zijn alfijd gemakkelijk te combineren met alle andere planten. Di verse kleuren petunia's door elkaar geplant le- vert al een prachtig beeld. Nog mooier is het als u kiest voor twee naast elkaar gelegen tinten, zoals roze en paars. Zulke kleurcombina- ties brengen zowel rust als spanning in de plan- tenbak of border. Bij- voorbeeld wit, creme, geel en eventueel een beetje oranje. Oranje en geel. Paars, blauw en roze. Roze, lila en blauw. Wit, roze en lila. Rood, roze en paars. Het zijn allemaal com binaties die gemakke lijk gemaakt kunnen worden. De gele petunia kan uitstekend worden ge- mengd met witte gera niums en enkele afri kaantjes. Is de bak of schaal groot genoeg, dan is het struikmar- grietje een goede aan- vulling. Roze petunia's, witte verbena's en paarse geraniums, of blauwe en roze petu nia's en paarse gera niums. Alleen met rood moet u soms oppas- sen: als het met an dere kleuren rood of met roze wordt ge- mengd, kan het resul- taat wel eens tegenval- len. Heel vrolijk staat het om alleen rode gera niums of rode salvia's in een bak te zetten, eventueel aangevuld met de groenbladige klimop. De bontbladige soort van deze laatste plant kan goed gecom- bineerd worden met gele en oranje afri kaantjes, waaraan ook witte Petunia's kunnen worden toegevoegd. Bodembedekkers De lobularia of alys sum is een heel dank- bare plant die op zon nige plaatsen als bo- dembedekker kan die- nen. Heeft u een groot vlak te beplanten, dan is de witte alyssum een goede ondergrond met daartussen groepjes roze geraniums of zachtgele afrikaantjes. De paarse alyssum kan worden gecombi- neerd met roze gera niums of diep-paarse of blauwe petunia's. Een tegel-terras krijgt een veel vriendelijker aanzien als u er wat potten (of een flinke schaal) op zet, beplant met diverse perkplan- ten. Het rijzig accent van een fuchsia of een struikmargrietje op stam zorgt ervoor dat we ook vanuit het huis kunnen genieten van de tuin, die normaal pas achter het terras begint en zo dichterbij is gehaald. u AllerHande 39

Allerhande | 1987 | | pagina 39