19840' Jltnsclfflocr ftosoosROfltno Wat wij weggooien vindtuwelbij in de wijn. ONZE NIEUWEBELGISCHE BONBONS Amselfelder. Een eerlijke wijn. grotendeels zelf ontwikkeld door de gebroeders, nemen hen veel werk uit handen, maar de manier waarop een praline tot stand komt is nog precies dezelfde. Stap voor stap. Het begint met het smelten van grote blokken echte chocolade, die warm en vloeibaar in mallen (vaak naar eigen ontwerp) wordt gego- ten. Vrij snel daama wordt zo'n mal gekeerd, zodat er een laagje van exact de goede dikte in blijft 'han- gen'. De couverture, het pure, witte of melkchocoladejasje dat de vul- ling omhult, is klaar. En als vervol- gens de vulling op z'n plaats zit, komt de bodem. Die vulling kan uit van alles be- staan: noten, vruchten, marsepejn, nougat, likeuren of cremes. Een vulling van pate noisette, ofwel pra line (niet te verwarren met praline, wat dus gewoon bonbon betekent; let dus op het accentje op de e) is zeer geliefd. Het is een fijne pasta van geroosterde noten met suiker. Er zijn diverse praline's. Het ver- schil zit in de nootsoort (amande- len, hazelnoten of beide) en in sui ker, die al of niet van tevoren wordt gecarameliseerd. Sommige pralines worden vanaf de bodem opgebouwd Sommige pralines worden vanaf de bodem 'opgebouwd'. Die bestaat dan uit een laagje 'krokant' (een met chocolade bedekt plakje nou- gatine). De Mignon is daar een mooi voorbeeld van. Op de bodem komt een toefje luchtige, romige mokkavulling, waama de praline in wording een douche van vloeibare witte chocolade krijgt. Tot slot wor den er met bruine chocolade rag- fijne streepjes op aangebracht. Vroeger gebeurde dat met de hand en een spuitzak met een piepklein mondje. Nu doet een slim mecha- niek dat werk, maar er ligt wel een stapel spuitzakjes naast, voor het geval dat... Dat is maar goed ook, want er hoeft maar een kleine stroomstoring te zijn of de Caluwe's staan weer net als vroeger met de hand pralines te maken. De produktie moet door- gaan, want hun pralines zijn veelge- vraagd. In Nederland verkoopt AH ze nu, maar in New York en Parijs (op de Champs Elysees) zijn ze al langer beroemd en begeerd. Elke praline bestaat uit pure, verse ingredienten De produktie moet ook doorgaan omdat de Caluwe's geen pakhuizen vol pralines in voorraad hebben. Dat kan niet, want ze werken met pure, verse ingredienten. Die leve- ren de beste pralines op, maar daardoor zijn ze tevens beperkt houdbaar. U zult dan ook op de ver- pakking van AH's Delicata pralines een 'tenminste houdbaar tot'-datum aantreffen. Dat is ongebruikelijk voor chocolade, maar nu weet u hoe dat komt. De pralines zijn on- geveer twaalf weken houdbaar. Langer hoeft eigenlijk ook niet, want wie kan er nu van verse prali nes afblijven? Overigens worden de nieuwe prali nes in de warme maanden juni tot en met augustus niet verkocht, om dat de kwaliteit van de delicate vul- lingen door de warmte snel achter- uit kan gaan. Vanaf September lig- gen de nieuwe pralines echter weer in de AH-winkels. Amselfelder is een eerlijke, Joegoslavische wijn. Geperst uit pure, zongerijpte druiven zonder steeltjes en stengeltjes. Dus niet zoals bij vele andere wijnen, uit de kom- plete tros. Vandaar dat Amselfelder zuiver en zacht is. Met een klassieke, ronde smaak. een wijn waarvoor u anderen eens moet laten staan. Om te genieten van het ware. AllerHande 31

Allerhande | 1987 | | pagina 31