MOGEN WE EVEN VOORSTELLEN? ONZE NIEUWE BELGISCHE PRALINES GANACHE een pure heerlijkheid Vindt u de Belgische bonbons van Albert Heijn ook zo lekker? Dan moeten we even praten, want die bonbons zijn er sinds kort niet meer. Nee, geen paniek, want Albert Heijn heeft in het Vlaamse land een chocolatier gevonden die nog lekkerder bonbons maakt. Dat lijkt ongelofelijk, maar het is waar. Proeft u maar. e nieuwe Belgische bonbons die we voortaan onder het be- kende huismerk Delicata ver- kopen, heten geen bonbons, maar pralines. En zo hoort het ook. Het is zo'n beetje het enige echte Belgi sche woord; daar is geen taalstrijd over. In het Nederlands is het 'bon bon', in het Frans 'chocolat', maar zowel Waal als Vlaming spreekt van 'praline'. De Franse maarschalk De Plessis Praslin gat de lekkemij zijn naam. Die 'oerpraline' waar hij zo dol op was, bestond overigens uit niet meer dan een geroosterde amandel met suiker. De Belgen ontdekten dat er meer van te maken was als je er chocolade aan toevoegde. A1 even Belgisch is de verpakking; de ballotin, een taps toelopend doosje met vier klepjes aan de bo- venkant. Zonder venster. Helemaal dicht. U ziet dus niet meer wat u koopt, maar neemt u gerust van ons aan dat het met de inhoud van de ballotin dik in orde is. We hebben ons huismerk eraan verbonden, dus dat zit wel goed. Bovendien zit er in de ballotin een briefje, waarop u kunt zien welke vulling in welke praline zit. Vijftien verschillende en een dubbele Die inhoud, daar gaat het uiteinde- lijk om, bestaat uit 16 pralines (250 gram). Vijftien verschillende, want hoewel ze allemaal verrukkelijk zijn, vonden we er een zo bijzonder dat we er twee van in het doosje hebben gedaan. Dat is de Mignon, maar daarover straks meer. Onze nieuwe pralines worden ge- maakt door het familiebedrijf Calu we in Wommelgem, nabij Antwer- pen. Maar daar willen we graag bij aantekenen dat het geslacht Calu we oorspronkelijk stamt uit Roese- lare in Het zoete land van Waes (rond Sint Niklaas). De broers Eric en Alberic Caluwe vormen met hun zus Sonja, die er, samen met de schoonzusjes Rita en Rita, voor zorgt dat de bonbons perfect wor den verpakt (handwerk!), de derde generatie die zich met de produktie van lekkers bezighoudt. Ook zwa- ger Jef is werkzaam in het bedrijf. Vroeger maakte vader Caluwe ('ons papa') als warme bakker/ban- ketbakker de pralines met de hand. Hij had het geleerd van zijn vader en gaf zijn kennis en vaardigheid en vooral zijn gevoel voor pralines weer door aan zijn kinderen. Eric en Alberic vervolmaakten hun opleiding aan de school voor patis serie en confiserie in Antwerpen, waama de hele familie afscheid nam van brood en banket om zich in pralines te specialiseren. Alles was handwerk toen. Dat is veranderd. Vemuftige apparaten, MIGNON dezelfde bonbon als linksboven, omdat 'ie zo ontzettend lekker is BIANCO kuipje van witte chocolade CURACAO luchtige marsepein met met sinaasappellikeur met hazelnootvulling sinaasappellikeur in pure chocolade AllerHande 29

Allerhande | 1987 | | pagina 29