Kip is tegenwoordig in vele soorten en maten verkrijgbaar. Wie het zichzelf makkelijk wil maken, kan een keuze maken uit het aanbod in de koelvitrine met wild en gevogelte. Koopt u een hele kip, dan kunt u hier zien hoe u die zelf in gelijke delen kunt snijden. B; i ehalve de hele kip zijn op het ogen- blik bij AH zeven soorten kip verkrijg baar: kippebouten, kip- filet, kipbraadsticks, kipkarbonades, kip- schnitzels, kipdrum- sticks en kippelevertjes. Deze stukken kip zijn per soort vrijwel gelijk van grootte. Hele kip in gelijke stukken snijden Wie een hele kip koopt en deze in ongeveer ge lijke stukken wil ver- delen, kan dat het best doen voordat de kip wordt bereid. De totale bereidingstijd wordt ermee.bekort en bo- vendien hoeven aan ta- fel geen huzarenstuk- jes te worden uitge- haald om de gebraden kip in porties te verde- len. Hieronder wordt stap voor stap (aan de hand van de foto's) omschreven hoe u dit doet. 1. Langs de ruggegraat snijden Leg de kip op z'n borst en zoek de onderkant van de schouderbla- den. Maak een ondiepe snee dwars over de rug onder de schouderbla- den. En zet haaks daarop een snee langs de ruggegraat, vanaf het midden van de eer- ste snee. Snij hierbij niet door het been! 2. Haasjes losmaken U ziet aan de buiten- kant de 'haasjes' lig- gen, in een holte langs de rug. Gebruik de punt van het mes om ze voorzichtig van het been los te maken. Laat het vel erop zitten. 3. Bouten lossnijden Draai de kip om, zodat de borst boven komt te liggen. Snij de achter- poot met de dij los van het lichaam. 4. Uit de kom wippen Buig de bout naar bui- ten om het dijbeen uit de kom te wippen. Snij de bout met het losge- sneden haasje vervol- gens af. Snij de pezen tussen poot en dij door. Doe hetzelfde met de andere bout. 5. Schouders losknip- pen Draai de kip om en leg hem met de borst naar beneden. Zet de wild- schaar of mes tussen de ruggegraat en een schouderblad en knip krachtig door de rug in de lichaamsholte. Laat wel de vleugel aan de borst zitten. Doe het zelfde met de andere schouder. 6. Karkas splijten Zet de wildschaar of mes in de lichaams holte en duw de punt van het mes van binnenuit door een zijde tussen het schou- dergewricht en de rib- benkast. Knip voor zichtig naar u toe, door de ribbenkast evenwij- dig met de ruggegraat. Doe hetzelfde aan de andere kant. Daar de schouders al losgesne- den zijn, kan de rug worden weggetrokken. 7. Vleugels lossnijden Draai de hele borst met de vleugels en de huid naar boven. Maak de vleugels los door de huid en het vlees van het punt waar het sleu- telbeen aan het borst- been vastzit, krachtig door te snijden. Snij schuin, zodat wat van het borstvlees met de vleugel meekomt. 8. Vijf gelijke stukken Nu heeft u een kip die in vijf stukken van ge lijke grootte is gesne- den. KIP: OP MA AT GEKOCHT OF OP MA AT GEM A AKT AllerHande 25

Allerhande | 1987 | | pagina 25