GRATIS BOEKJE: KOKEN NAAR HARTEWENS Linolzuur speelt een belangrijke rol in onze voeding. Het helpt het cholesterolgehalte in het bloed laag houden en maakt daarmee de kans op hart- en vaatziekten kleiner. Juist rond Pasen mag hier best wat extra aandacht aan worden geschonken, omdat bijvoorbeeld eieren relatief veel cholesterol bevatten. Dat betekent overigens niet dat u nu met Pasen geen eieren meer mag eten. Wei is het verstandig linolzuurrijke produkten in uw dagelijkse voedingspatroon op te nemen. Een van de belang- rijkste risicofac- toren voor hart- en vaatziekten is een hoog cholesterolgehalte. Dit wordt o.a. bepaald door onze eetgewoon- ten. Met name te veel en te vet eten heeft een nadelige invloed op het cholesterolgehalte. Daamaast is uit onder- zoek bekend dat vooral bepaalde soorten vet- ten leiden tot verho- ging van het choleste rolgehalte in het bloed. Linolzuur heeft een cholesterolver- lagende werking Bij de discussie over hart- en vaatziekten komt steeds weer linol zuur ter sprake, de be- kendste van de meer- voudig onverzadigde vetzuren. Linolzuur hoort bovendien tot de zogenaamde essentiele vetzuren. Essentieel wil hier zeggen dat dit vetzuur onmisbaar is voor onze gezondheid. We hebben het nodig bij de opbouw en in- standhouding van de li- chaamscellen. Linol zuur heeft nog een be langrijke functie: het verlaagt het choleste rolgehalte in het bloed. Daardoor ontstaan minder snel vaatver- nauwingen en wordt de kans op een hartinfarct of hersenbloeding ge- ringer. Het Voorlichtingsbu- reau voor de Voeding, de Nederlandse Hart- stichting en de Voe- dingsraad adviseren daarom meer linolzuur te gebruiken en minder verzadigde vetzuren. Verschillende vetzuren De verschillen die er tussen vetten zijn, zijn terug te voeren op de (structuur-)samenstel- ling. Daardoor gedra- gen ze zich in ons li- chaam ook verschil- lend. Meervoudig on verzadigde vetzuren (waarvan linolzuur de bekendste is) hebben zoals gezegd een cho- lesterolverlagende werking. Verzadigde vetzuren in de voeding zorgen er juist voor dat het cho lesterolgehalte in het bloed hoger wordt. Die verzadigde vetzuren komen vooral voor in dierlijke produkten, zo als vet vlees, boter, kaas, voile melkpro- dukten en bijvoorbeeld 'gewone' margarine. Dan zijn er nog enkel- voudig onverzadigde vetzuren, die zich vrij neutraal gedragen; ze werken noch positief, noch negatief op het bloedcholesterolgehal- te. Bijvoorbeeld olijf- olie en pinda's. Cholesterol komt dus in ons bloed via verza- digd vet, maar in som- mige produkten (eier- dooier, lever, niertjes, schaal- en schelpdie- ren) komt veel zuiver cholesterol voor. Dat kan er ook voor zorgen dat het bloedcholeste- rolniveau omhoog gaat. Daarom is het goed er een gewoonte van te maken niet meer dan 2 a 3 eieren per week te eten en niet vaker dan een- maal per twee weken orgaanvlees of schaal- en schelpdieren. Dat u tegen deze regel rond Pasen zondigt, kan dan niet zoveel kwaad. Om de hoeveelheid cholesterol in het bloed te kunnen verlagen, moet ongeveer een- derde van de totale hoeveelheid vet die we nodig hebben uit vet bestaan dat veel linol zuur en weinig verza- digd vet bevat. Linolzuurrijke voe- dingsmiddelen zijn mai'solie, soja- of zon- nebloemolie en de pro dukten waarin deze oliesoorten zijn ver- werkt, zoals veel soor ten mayonaise en sla- saus. Er zijn ook mar garines die rijk zijn aan linolzuur, de zg. dieetmargarines. Deze mogen alleen zo heten als de fabrikant kan garanderen dat dit pro- dukt tenminste 60-65% linolzuur bevat. Het assortment van Albert Heijn bevat veel van deze linol zuurrijke produkten: dieetmargarines mai'solie of mai's- kiemolie, soja-, zonne- bloem- of Becelolie (Becel wordt gemaakt van een van de ge- noemde oliesoorten) mayonaise, frites- saus, slasaus en Becel- dressing op basis van de hierboven ge- noemde oliesoorten (dat kunt u zien op de ingredientenlijst op het etiket) bak- en braadprodukt van Becel Becel voor de koffie Niet alleen voeding is belangrijk Ook als u veel aan dacht aan uw voeding besteedt, geeft dat geen garantie dat u nooit te maken zult krijgen met hart- en vaatproblemen. Want behalve de cholesterol spelen ook onvol- doende lichaamsbewe- ging, te hoge bloed- druk, roken en erfelijk- heid (als hart- en vaat ziekten veel in de fami- lie voorkomen) een rol. Aan erfelijkheidsfacto- ren kunt u zelf weinig doen, maar uw levens- stijl kunt u wel veran- deren. Voldoende li- chaamsbeweging, niet roken en een normale bloeddruk (minder zout gebruiken!) hel- pen mee de kans op hart- en vaatziekten te verkleinen. Als u wat meer wilt le- zen over voeding en het hart dan kunt u de brochure 'Goede Voe ding voor uw hart' be- stellen bij het Voorlich- tingsbureau voor de Voeding. In dit boekje kunt u onder andere le- zen wat een goede maat is voor goede voeding, bovendien wordt meer informatie over margarines gege- ven en u treft er veel praktische tips aan. Deze brochure is te be- stellen door overma- king van j 1,00 plus j 1,75 portokosten op gironummer 4323700 van het Voorlichtings- bureau voor de Voe ding te Den Haag, on der vermelding van 'Goede voeding voor uw hart'. Bij AH vindt u nu - zolang de voorraad strekt - een gratis boekje van Becel met recepten en tips voor gezond en lek- ker eten. Het boekje is gebaseerd op de spelregels voor een goede voeding, zoals die door het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding zijn opgesteld. In het 24 pagina's tellende boekje krijgt u een goed voorbeeld van een geva rieerd en fantasievol weekmenu met menu-overzichten per dag. Bovendien vindt u in het boekje de voedings- waarde van de.belangrijkste recepten uit het weekmenu WAAROM LINOLZUUR ECHT BELANGRIJK IS AllerHande 19

Allerhande | 1987 | | pagina 19