GEDROOGDE KRUIDEN EN SPECERIJEN: KWALIIEIT KOMT VAN VER ,vf?v v wwi r\ Kruiden zijn onmisbaar in de keuken, want kruiden kunnen van elke gewone maaltijd een culinaire topper maken. Daarom vindt u bij AH van het Huismerk zo'n dertig verschillende gedroogde kruiden, specerijen en kruidenmengsels. Afkomstig uit heel de wereld, juist daar waar de kwaliteit het beste is. Wat is eigenlijk het verschil tussen kruiden en specerijen? Krui den zijn aromatische planten die in streken met een gematigd kli- maat (waaronder Ne- derland) groeien. Ze zijn ook over het alge- meen sappig en groen. Hun bladeren, bloe- men, zaden en soms ook wortels worden (vers of gedroogd) voor consumptie ge- bruikt. Voorbeeiden van kruiden zijn bies- look en tijm. Specerijen komen uit tropische landen. Ze worden zelden vers ge- bruikt. Het zijn ge droogde zaden, bessen, bast of wortels van meestal struiken of bo- men. Hun smaak en geur is over het alge- meen wat zwaarder en exotischer dan die van de groene kruiden, zo- als bij kaneel en kruid- nagelen. Voor het ge- mak noemen we de specerijen meestal ook kruiden, omdat we beide gebruiken om een gerecht mee te 'kruiden'. Afkomstig uit heel de wereld Vroeger werden krui den onder andere ge- bruikt om hun genees- krachtige werking. Maar van oudsher ge- ven kruiden ook aroma aan ons eten en zorgen voor afwisseling in smaak. Elk land heeft ook zijn eigen smaakmakers bestaande uit kruiden die er van nature groeiden. Italie met zijn voorliefde voor ba- silicum en oregano is daar een goed voor- beeld van. Maar dat wil natuurlijk niet zeg- gen dat die kruiden niet bij gerechten uit andere landen zouden passen! In Nederland gaan we ook steeds meer van die 'buitenlandse' krui den waarderen en ge bruiken. Dat kan met gedroogde kruiden en specerijen, want deze zijn het hele jaar door verkrijgbaar. In dit as sortment wil Albert Heijn voor zijn klanten de beste en geurigste kwaliteit leveren. Daarom komen de kruiden van AH ook uit die landen, waar ze het best gedijen. Zo is een 'bereisd' assortment ontstaan: gember uit India, kruidnagelen uit Zanzibar, kaneel, noot- muskaat en peper uit Indonesie en cayenne- peper uit China. De geurigste tijm en roze- marijn komen uit Spanje, majoraan en basilicum uit Egypte, oregano uit Turkije, knoflook- en uienpoe- der uit Califomie en de paprikapoeders uit hun stamland Hongarije. Maar ook in ons kik- kerlandje hebben som- mige kruiden het prima naar hun zin. Bieslook, kervel, peter- selie en selderie ko men van Nederlandse bodem. Kruidenmeng sels van Albert Heijn - onder andere kerrie- poeder, vlees- en kip- kruiden - zijn zelfs sa- mengesteld uit kruiden van verschillende lan den. Plukken, drogen en luchtdicht verpakken Bij de bewerking van al deze kruiden en spe cerijen worden kosten noch moeite gespaard om de kwaliteit zo goed en zo constant mogelijk te houden. De kruiden worden voor- zichtig geplukt om de tere blaadjes niet te beschadigen. Daama worden ze uitgespreid om in de lucht (en zo mogelijk in de zon) te drogen. Zo kunnen ze hun natuurlijke aroma het best behouden. Sommige specerijen worden dan nog verder bewerkt. Kaneel, de dunne bast van de ka- neelstruik, kan worden gemalen. Gemberwor- tel wordt tot gember- poeder gestampt. Nootmuskaat - inder- daad de noot van de muskaatboom - wordt eerst gekraakt en dan gemalen. Peper is een specerij apart. Zowel de witte als de zwarte peper komen van de- zelfde plant. Zwarte peper is een in de zon gedroogde onrijpe, groene peperbes. Witte peper is de rijpe rode bes, die eerst wordt ge- peld en daama ge droogd. Vervolgens worden de kruiden luchtdicht verpakt en naar Nederland over- gebracht. Hier worden ze dan met alle ver- dere zorg omringd. Op- nieuw luchtdicht in gla- zen potjes of blikjes verpakt, zodat het aroma gevangen blijft. Daarom kunt u krui- denpotjes beter niet te lang open laten staan. Wanneer u ze gesloten op een niet te lichte plaats bewaart, blijven geur en smaak van AH kruiden heel lang be houden! Drie gouden regels voor 'kruiden' Zoals al gezegd is er bijna geen gerecht waarvan de smaak niet door middel van kruiden kan worden verbeterd. Voor de be- ginnende 'kruider' kan het grote aanbod al- leen wel wat verwar- rend werken. Wat smaakt nu goed bij wat? Goed 'kruiden' is besist niet moeilijk wanneer u zich aan een aantal regels houdt. Allereerst: gebruik kruiden van een goede kwaliteit. Kruiden die door een verkeerde be- waarwijze nat of schimmelig zijn of muf ruiken, kunnen nooit een goede bijdrage aan uw maaltijd leveren. U kunt ze beter weggooi- en. Bewaar kruiden dus altijd op een droge en donkere plaats. Een tweede regel is: gebruik niet te veel. Een half theelepeltje tijm, een snufje kaneel zijn vaak al genoeg. Dan proeven, en even- tueel kunt u met kleine beetjes tegelijk iets meer toevoegen. In de meeste gevallen moet het kruid de natuur lijke smaak van een gerecht verhogen, maar niet overheersen. Maar een kruid kan ook als smaakbepaler worden gebruikt: een heerlijke tijmsaus bij vis bijvoorbeeld mag wel degelijk naar tijm smaken. Een laatste regel is dat u begint met een kruid per gerecht. Wanneer u dan met het betref- fende aroma ver- trouwd bent, kunt u proberen dit met een ander kruid te combi- neren. Hoewel er wel degelijk beproefde, succesvolle combina- ties bestaan, zijn uw eigen smaak en creati- viteit de beste lei- draad. De heerlijkste gerechten worden uit- gevonden door met een tikkeltje durf net iets anders te proberen! De AllerHande krui- denwijzer op de vol- gende pagina's geeft u aanwijzingen voor goede combinaties van kruiden en gerechten en helpt u nieuwe mo- gelijkheden te ontdek- ken. Of AllerHande 23

Allerhande | 1987 | | pagina 23