bospaddestoeltjes, Nu van 1,49 voor 1,19 p. 100 g. Vestfalisc zuivere acnternammet honing gepekeld - 3 nofcerihcut gerookt. zeer bijzonder van smaak! Nil van 8,79 voor 2,19 p. 100 g. een wat zuurdere in- houd (bijvoorbeeld ap- pelmoes). Bij bruine bonen is zo'n witte coa ting niet echt noodza- kelijk, maar kan zeker geen kwaad. Diepvriestas al in de winkel gebruiken Wij hebben de vol- gende oplossing be- dacht voor uw proble- men met de diepvries tas. Bij een van uw be- zoeken aan het filiaal neemt u uw diepvries tas mee. U meldt zich bij de bedrijfsleider en u legt hem uw pro bleem voor. Als oplos sing doet u dan de sug- gestie om er een fi- liaalstempel op te zet- ten. Dit kan dan als be- wijs dienen, dat de tas al eerder betaald is. De bedrijfsleider zal dit ongetwijfeld een prima idee vinden en uw tas meteen van een stem- pel voorzien. Ook in an dere filialen zal men het stempel her- en er- kennen. Giraal afrekenen bij aparte kassa Bedankt voor uw sug- gestie om een speciale kassa voor betaling met cheques te reser- veren. Helaas kunnen wij vooralsnog van uw suggestie geen gebruik maken. Hoewel het in- derdaad meer tijd kost bij de kassa als iemand een cheque moet uit- schrijven, komt dit niet zo algemeen voor dat wij hiervoor een aparte kassa kunnen reserveren. Zo'n kassa zou dan ook vrijwel constant bezet moeten zijn en dat is alleen in zeer grote filialen mo- gelijk. Wanneer het girale be- talingsverkeer echter verder vervolmaakt is, zal dit waarschijnlijk grote invloed hebben op het geldverkeer bij de kassa's. Het hoge ijzergehalte komt niet door de va- ten waarin het produkt wordt gemaakt. Met het modeme materiaal is dat niet mogelijk. Het komt door de ge- bruikte melasse of sui- kertoevoeging. Appel stroop bevat 20 mg ijzer per 100 gram. Als dagelijkse hoeveelheid ijzer is aanbevolen ca. 10-12 mg. Een boter- ham met appelstroop levert ca. 3 mg ijzer. Dit is ongeveer 25% van de dagelijkse be- hoefte. Conserven- blikken aan de binnenkant wit Alle blikken zijn aan de binnenkant voorzien van een beschermende laag om de inwerking van het blik op de in- houd tegen te gaan. Een nieuwe ontwikke- ling is een witte laag aan de binnenzijde, een zogenaamde 'coating'. Deze beschermende laag zult u vooral aan- treffen bij blikken met Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? Schrijf het ons: AllerHande, Antwoordnummer 250, 1500 VC Zaandam (geen postzegel). Vragen die voor een groter publiek interessant zijn, worden in deze rubriek gepubliceerd. Alle briefschrijvers krijgen persoonlijk antwoord. IJsjes en andere diepvries- produkten kopen bij AH is voor mij een probleem, om- dat het diepvriesvak zich voorin de winkel bevindt. Daardoor moet ik als een haas de rest van mijn bood- schappen halen om te voor- komendathetteveelont- dooit. Door het verkopen van AH-diepvriestassen geeft u zelf aan dat goed vervoer van diepvriespro- dukten belangrijk is. Maar deze tas kan ik in de winkel niet meerdere malen ge bruiken, omdat ik geen be- wijs heb dat ik deze al eer- der gekocht heb! Hebt u een oplossing? MEVR.M.M. V.D. B. TER. Wij hebben onze vakantie in Engeland doorgebracht en uiteraard ook bood- schappen gedaan in een grate supermarkt. In deze supermarkt hadden ze een paar kassa's waar je alleen met baar geld kon betalen, dus niet met cheques, en een aparte kassa voor een tot drie boodschappen. Daar u een vooruitstrevend bedrijf bent, is dit mis- schien wel een ideetje voor uomooktedoen. MEVR. R.D. leMi AllerHande 63 AH-publicatie over voe- dingswaarde dat appel- stroop zoveel ijzer bevat. Voor mij betekent dit een uitkomst, omdat ik geen vlees eet. (red: vlees is een van onze grootste ijzerleve- ranciers.) Daarom ben ik appelstroop als vervanger gaan gebruiken. Maar ik heb gehoord dat het ge- halteaan ijzer zo hoog is, omdat appelstroop van oudsher in ijzeren potten werd gekookt. Is dit nog steeds het geval? MEVR. G.B.-P. TED. Bij het openen van een blik AH bruine bonen consta- teerde ik dat de binnen- wand helemaal wit was. Is dit nieuw? Zo ja, wat is dan de reden hiervan? J. T.K. TEH.

Allerhande | 1986 | | pagina 63