Een mooi gevouwen servet maakt het plaats nemen aan tafel extra feestelijk. AllerHande toont u stap voor stap enkele makkelijk te maken inspirerende voorbeelden. Voor een goed resultaat kunt u het best papieren servetten van een stevige kwaliteit of servetten van cellulose gebruiken. De vormen komen het meest tot hun recht als de servetten (vrijwel) geen dessin hebben. Uit de achttiende eeuw zijn al voor beelden bekend van kunstige servetten- vouwsels, waarvan er zelfs enige te zien zijn in het Amsterdams His- torisch Museum. De kunst van het ser vetten vouwen vertoont enige verwantschap met origami, de Ja- panse papiervouw- kunst, die de laatste ja- ren ook in ons land steeds meer beoefe- naars trekt. Tot elitekringen beperkt HeTsJerGjETouwef^ van de servetten is lang een tot elitekrin gen beperkt gebruik geblevea Wie zich geen grote staf perso- neel kon veroorloven, vouwde de servetten - als men daar al ge bruik van maakte - eenvoudig op of rolde ze in een servetring. De mogelijkheden voor het maken van servettenvouwsels na- men aanmerkelijk toe naarmate in de loop der jaren het tafelda- mast meer en meer werd vervangen door zacht absorberend pa pier, dat zich gemakke- lijker dan linnen of ka- toen laat vouwen. Bij de voorbeelden op deze pagina's is uitge- gaan van vierkante, vrij grote (40 bij 40 cm) papieren servet ten. Als u de aanwijzin- gen nauwkeurig volgt en de vouwen zo scherp mogelijk maakt zult u verrast zijn van de resultaten. Laat u niet ontmoedigen wan- neer uw eerste proeve met het zachte mate- riaal u niet geheel be- vredigt. U zult merken dat het al heel gauw beter gaat, vooral als u begint met een eenvou dig model. Het is ook mogelijk lin nen of katoenen ser vetten te gebruiken, maar dat is wel wat moeilijker. Het ver- dient dan aanbeveling de servetten tijdens het vouwen even met een strijkijzer te be- werken. SBtVETTEN 50 AllerHande

Allerhande | 1986 | | pagina 50