DE VIJF CONQUEROR-SHERRY'S op als de wijnstokken op het land uitbotten, in de lente, en in de nazo- mer wanneer de druiven rijpen. Alsof de band tussen sherry en wijnstok blijft bestaan.' Sherry waarop zich geen of weinig flor ontwikkelt, wordt Oloroso ge- noemd, een sherrytype met een krachtiger geur en smaak (noten) en donkerder van kleur dan de ver- fijndere fino's. De lichtere, fruitige fino's 'bestaan' pas anderhalve eeuw. Voor die tijd was er uitslui- tend Oloroso omdat de flor werd vemietigd door wijnalcohol aan de sherry toe te voegen. Een vondst van de Feniciers 'Sherry is trouwens een erg oude drank,' zegt Nicolas Medina. 'De Feniciers die zich 3000 jaar geleden in Jerez vestigden zijn ermee be- gonnen. Sherry is geen Engelse uit- vinding, zoals veel mensen denken. De naam is afgeleid van Scherisch. Zo noemden de Arabieren deze streek, die ze eeuwenlang bezet hebben gehouden. De stad Jerez lag op de grens van hun verovering, vandaar de toevoeging 'de la Fron- tera.' Bij de wandeling langs de vele oude vaten in de schemerige AH-bodega (ze gaan 7 jaar mee, daama wor den ze verscheept naar Schotland om met whisky te worden gevuld) springen verschillende krijttekens in het oog, die aangeven wat er pre- cies in de vaten zit. Soms worden de tekens door andere vervangen, al naar gelang het gedrag van de sherry. Want de kwaliteit wordt permanent gecontroleerd. Jaartal- len ontbreken, zowel op de vaten in de bodega als op de flessen in de su- permarkt. Die kunnen ook niet wor den aangegeven, omdat sherry een vermenging is van vele jaargangen. Het resultaat van het even eenvou- dige als ingenieuze solera-systeem dat constants kwaliteit oplevert. Oude sherry voedt jonge sherry op Dat werkt zona de gisting vertoeft sherry een jaartje in de anada, het vat voor het eerste jaar. Dan mag de wijn - na keuring naar de kin- derkamer, de criadera En daar- mee begint een lange weg van overhevelen tot het einddoel is be- reikt: de solera De solera is een in- drukwekkende rij vaten, die op en naast elkaar zijn gestapeld. De sherry wordt voortdurend van het ene naar het andere vat geheveld. Daardoor worden alle jaargangen door elkaar gemengd en ontstaat uiteindelijk een sherry van con- stante kwaliteit. Het oudste vat is het moedervat, waaruit de sherry wordt getapt die uiteindelijk gebot- teld wordt. Maar het moedervat wordt nooit helemaal geleegd, want die oude, perfecte sherry heeft tot taak jongere sherry 'op te voeden'. Dus de hoeveelheid die het moeder vat verlaat, wordt aangevuld met eenzelfde plas uit het op een na oudste vat, enzovoort. Omdat de oudste sherry de jongere sherry verbetert en opvoedt tot het peil van de oude, is de kwaliteit in het moedervat constant. Bovendien blijft de oude sherry fris door de toevoeging van de jonkies uit de kinderkamer. Kwaliteitsbewaking is enorm be- langrijk. Voor Jerez, dat leeft van de wijnbouw, en voor de hele we- reld, want elke sherryliefhebber is aangewezen op wat er gebeurt in dat kleine stukje Spanje. De reputa- tie van het 'vloeibare goud' wordt dan ook angstvallig gecontroleerd door de Consejo Regulador, een overheidsinstantie - je zou ze onaar- dig de sherrypolitie kunnen noemen Zo mag sherry alieen sherry heten als-ie afkomstig is van het drie- hoekje land tussen Sanlucar de Barrameda, Jerez de la Frontera en Puerto de Santa Maria. Aan de Atlantische Oceaan, ergens tussen Gibraltar en de grens met Portu gal. Ter bescherming van het sole ra-systeem is bepaald dat de voor- raden jaarlijks met hooguit veertig procent verminderd mogen wor den. 'De hoeveelheid sherry is dus be- perkt,' zegt Nicolas Medina. 'En als je weet dat in Nederland de meeste sherry wordt gedronken, gerekend per hoofd van de bevolking, en dat Albert Heijn de grootste sherryver- koper van Nederland is, dan is het niet zo vreemd dat AH in Jerez z'n eigen bodega heeft. Om er zeker van te zijn dat er steeds voldoende in de winkel staat. En om een goede kwaliteit te kunnen garande- ren, want het huismerk is eraan verbonden: Conqueror, uit de huis bodega Luis Paez. De familie Me dina zorgt daarvoor. Wij vormen een hecht team, vertrouwen elkaar blindelings, maar dat neemt niet weg dat AH elke zending sherry keurt voor-ie gebotteld en wel het land uit gaat.' in de donkere koelte van een bodega heerst een tijd- loos sfeertje. De verschil- lende krijttekens op de va- ten vertellen wat voor sherry er in het vat zit. hettoe-niethelemaal de juiste benaming. Deze sherry is niet buitengewoon droog. Hijis eerderzacht, niet te droog, maar abso- luutnietzoet. Medium dry is, in vergelij- king met de voorgaande drie, een klein tikje zoet. Het is een probleemloze sherry die iedereen kan waarderen, zowel de lief- hebbers van droog als de echte zoetekauwen. Cream iswelzoet, maarop een zachte manier. Het is beslist geen zware, zoete wijn. Fans van witte port zullen creamsherry bijvoor- Onder het huismerk Con- het toe - niet helemaal de beeld een verrassend lek- queror verkoopt AH vijf juiste benaming. Deze kere afwisseling vinden. soorten sherry: sherry is niet buitengewoon Manzanilla is de bleekste, droog. Hij is eerder zacht, et vijftal huissherry's lichtste sherry. Gerijpt in niet te droog, maar abso- Bra komt koel geserveerd Sanlucar aan de Atlanti- luutnietzoet. m I het best tot z'n recht. sche Oceaan, waardoor 'ie Medium dry is, in vergelij- Ze kunnen alle vijf twee tot iets ziltig neust. Een heer- king met de voorgaande drie jaar worden bewaard, lijk droog aperitief, perfect drie, een klein tikje zoet. maar opslaan heeft geen bij schelpdieren en andere Het is een probleemloze zin. Anders dan bij wijn ge- vissige voorgerechten. sherry die iedereen kan beurt er niets meer met Fino is ook bleek en droog, waarderen, zowel de lief- sherry na botteling. Sherry maar iets minder licht dan hebbers van droog als de die in flessen wordt overge- Manzanilla. Een verfijnd echte zoetekauwen. heveld is volledig uitgerijpt. aperitief, fruitig. Spanjaar- Cream is wel zoet, maar op Trouwens, waarom zou u den zetten graag een een zachte manier. Het is een fles bewaren als AH schaaltje olijven naast hun beslist geen zware, zoete dank zij z'n huisbodega in Fino. Prima bij vis ook. wijn. Fans van witte port Jerez over een enorme Very, very dry is - we geven zullen creamsherry bijvoor- voorraad beschikt. AllerHande 29

Allerhande | 1986 | | pagina 29