(ADVERTENTIE) ledereen die onze Oosterburen kent, weet hoe- veel mbdrfantasie en rijkdom men in Duitsland heeft, op het gebied van vleeswaren. Ham... Hoezo ham? Wilt u erwel even bij vertellen welke! Waarvandaan moet hij komen? Moet-ie rauw zijn? Gekookt? Gerookt? Of neem lever- worst... Hoezo leverworst? In Duitsland hebben ze 'm. Mild gekruid en extra pittig. Wat mag het wezen? Het punt is natuurlijk dat Duitsland een heel groot land is en dat in veel agrarische streken de mensen eeuwenlang een geisoleerd bestaan hebben geleid. Alles wat de slacht in zo'n gebied opieverde en niet direct werd opgegeten, moest tot houdbare vleeswaren worden verwerkt. Daartoe ontwikkelde elke streek z'n eigen receptuur. En toen het isolement verdween, bleven de tradities en kwamen al die tongstrelende specialiteiten beschikbaarvoor iedereen. Ook voor u, bijvoorbeeld. Bij Albert Heijn kunt u kiezen uit een veelzijdig assortiment Altijd van klasse, waar het smaak en kwaliteit betreft. Maar vaak van grote bescheidenheid, wat betreft de prijs. Zoals ook dezer dagen, nu wij bepaalde soorten nog eens extra voordelig hebben gemaakt Om te proberen zeg maar. En als u dan toch gaat proberen, dan begint u natuurlijk bij de Duitse hammen. Neem Schwarz- walder Schinken. Een op de traditionele "Schwarz- wald"-methode bereide achterham: gezouten, gedroogd en stevig gerookt Heel lekker ook, als voor- gerecht Met meloen of mango bijvoorbeeld. Ook Landrauchschinken is gerookt, maar dan heel licht en pas nadat deze zuivere boerenachter- ham op natuurlijke wijze is gepekeld en gekookt Een andere gekookte ham, met een rijke, voile smaak, is Westfalischer Saftschinken. In stevige Duitse worstsoorten - die het niet alleen uitstekend doen op het brood, maar ook bij de borrel - kan de keus gewoon niet op. Een greep dus slechts: Cervelat wurst; Feine cervelat; Pfeffer cervelat en Krauter cervelat Een Duitse verzamelnaam voor deze worst en andere vleeswaren is "Aufschnitt". ("Broodbeleg" is nog zo'n beetje de beste vertaling.) Maar in de Duitse winkels heeft Aufschnitt meer de betekenis gekregen van een groepje vleeswaren van dezelfde prijs, die de klant gemengd kan kopen. Een paar plakjes van dit, een paar plakjes van dat, net zo langtot het gewenste gewicht bereikt is. Dit lekkere verzamelsysteem hebben we bij Albert Heijn ook maar overgenomen. En zo kunt u ook uit de volgende soorten uw eigen onsjes samen- stellen: Bierwurst (varkensvlees met kruiden en een vleugje knoflook), Zungenrotwurst (gekruidetonge- worst), Kalbsfleischwurst (gekookte worst van 100% kalfsvlees), Hessische Krauter Leberrolle (met stukjes lever, stukjes spek en veel tuinkruiden) en Schinken- jagdwurst (met champignons, pistachepitten, stukjes ham en knoflook). Allemaal anders, allemaal lekker. Niet alleen op't brood, maar ook gerold om een augurkje. Maar met dit alles is het verhaal van de Duitse vleeswaren nog lang niet uitverteld. Katenspek, Pfeffer salami of Kase salami (nieuw: een voortref- felijke salami van rund-en varkensvlees met een rand van pittige kaas), Edle Leberwurst mit Wald- pilzen (nieuw: een bijzondere fijne leverworst, licht gerookt, hetgeen de zachte romige smaak onder- steunt. Ditte zamen met de toegevoegde waldpilzen* geeft deze leverworst haar geheel eigen karakter. *De waldpilzen zljn een melange van verschillende in Europa in het wild groeiende paddestoeltjes. Als een Duitser begint over vleeswaren, is-ie niet gauw uitgepraat.

Allerhande | 1986 | | pagina 24