WAT IS WAT? EEN BASISVOORRAAD VOOR BEGINNERS '*1315110 IN ELK GEVAL NODIG OOK BEIANGRHK HANDIG UITGEBREIDER M *131511)0 a EDIUM dB? Pedro Medium Dry Goudgeel, niet uitgesproken droog, maar ook niet zoet van smaak. Geschikt als aperitief en als drankje's avonds. Pedro Dry Licht, tintelend en verfrissend. Het ideale aperitief. Fles 0.7 liter f. 7,95 wmm gisting worden er aan de ontstane, donkere saus al lerlei kruiden en caramel toegevoegd. Er zijn twee soorten ketjap: ketjap ma- nis is de zoete ketjap, die in bijna alle Indonesische gerechten kan worden ge- bruikt. De zoute ketjap, ketjap asin, is meer ge- schiktvoorde Chinese en Japanse gerechten. Ketoembar Bestaat uit de fijngemalen zaadjes van de korianderplant. Geeft een kruidige, zachte smaak enwordt in de In donesische en Chinese ge rechten gebruikt. Goed te combineren met andere kruiden. Knofiookpoeder Knoflook is onontbeerlijk in de oos- terse keuken. In poeder- vorm een handige vervan- ging als u geen verse knot look in huis hebt. KoenjitWordtgemaaktuit de wortels van de geelwor- telplant. Heeft weinig smaak, maar geeft een schitterendegele kleur aan alle gerechten, bijvoor beeld rijst, door een thee- lepel toe te voegen aan het kookwater. Klapper (gemalen kokos) Tegebruiken in gerechten waar een iets sterkere ko- kossmaak wordt gewenst. U kunt het ook op laag vuur roosteren en zo uw eigen seroendeng maken. Kroepoek Wordt gemaakt van tapiocameel (een tro- pische meelsoort) en gar- nalen. Dit mengsel wordt in platte vellen gedroogd en is dan vrijwel onbeperkt houdbaar. In hete olie bakt u er in een oogwenk knap- perige, brosse kroepoek van. Direct gebruiken, want gebakken kroepoek wordt snel taai. Lekker bij alle Indonesische gerech ten. Laos Bestaat uit de gema len wortel van degalanga- plant. Geeft een pikante, fris-zurige smaak en wordt in veel Indonesische sau- zen gebruikt. Lekker met ketoembar. Mie 'Oosterse spaghetti'. Wordt gemaakt van tarwe- bloem met water. Mie hoeft slechts kort te wor den gekookt en wordt dan gebakken verwerkt in bij- voorbeeld bami. Mihoen Uiterst dunne rijst mie. Wordt in de hele oos terse keuken gebruikt. Hoeft slechts drie minuten te worden geweld en daarna afgespoeld onder koud stromend water. Daarna wordt mihoen meestal met vlees, groen- ten en kruiden gemengd en opgebakken. Sajoeran kering (bami- groenten) Kant en klaar kruiden- en groenten- mengsel voor bamigerech- ten. Sambal Alle sambals wor den gemaakt van fijnge malen Spaanse pepertjes, olie en zout. Ze varieren van pittig tot zeer heet. Aan de pepertjes kunnen kruiden worden toege voegd en het mengsel wordt soms gebakken, waardoor er een mildere smaak ontstaat: AH ver- koopt de volgende sam bals: Sambal oelek, de een- voudigste en heetste sam bal; Sambal manis, sambal badjak en sambal brandal, alle gebakken sambals, waarvan de sambal manis de zoetste en mildste is; Sambal oelek trassi is een scherpe sambal waaraan trassi is toegevoegd: een garnalenextract dat aan veel gerechten een typisch Indonesische smaak geeft Wei erg doordringend! Santen Gedroogde, gema len kokos met kruiden, Meegekookt met groenten sauzen en vlees geeft het een zachte kokossmaak aan Indonesische gerech ten. Alleen water toevoe- gen. Seroendeng Een mengsel van geroosterde kokos, kruiden en pinda's. Kan als bijgerecht bij alle Indo nesische maaltijden wor den gegeven. Ve-tsin Ook wel bekend on der de naam monona- triumglutamaat. Ve-tsin is een minerale stof, die zelf geen smaak heeft, maar de smaak versterkt van de gerechten waarin het wordt gebruikt. In zeer kleine hoeveelheden toe- voegen, want het kan soms een allergische reac- tie oproepen. Indien u slechts af en toe oosters kookt, is het verve- lend om allerlei potjes en zakjesin dekastteheb- ben staan, waarvan u het grootste deel (bijna) nooit gebruikt. Daarom willen wij u een aantal tips aan de hand doen voor een ba- sisvoorraad, die u in staat stelt om met betrekkelijk weinig ingredienten in huis toch een lekkere oosterse maaltijd op tafel te zetten. Rijst, mie en/of mihoen, olie (sla-, zonnebloem- of soja uien, knoflook (of -poeder), azijn of citroen- sap, tomatenpuree, ketjap manis, ketjap asin en sam bal oelek. S/ier/y(droge)voorChi- nese en Japanse gerech ten. Voor de kruiden geldt dat u met een aantal kant en klare kruiden- en sau- senmixen in huis natuur- lijk altijd goed zit. U kunt echter meer kanten op als u ook kerriepoeder (m\\d) en djahe in huis hebt. Een potje of zakje kant en klare pindasaus, ongebak- ken kroepoek, atjaren een pakje of zakje gedroogd kruiden- en groenten- mengsehoor nasi of bami Als u de voorraad iets wilt uitbreiden, kunt u denken aan ketoembar, iaos en koenjit. W^tXKtOTSOMN stnvtcoto ry AMONniXAI^ 1?0oucr, or swin SENVECDU) [>AU dry rno uv '.j 16 AllerHande

Allerhande | 1986 | | pagina 16