u Als kruiden gebruiken de Japan- ners onder andere zeewier en vis- pasta's, maar ook zoute sojasaus, azijn, citroensap en geroosterd se- samzaad, al dan niet gemengd met zout. Sake, de Japanse rijstwijn die aan veel gerechten een heerlijk aroma geeft, kunt u goed vervan- gen door onze (zoete) sherry. Een typisch Japanse maaltijd is sober, maar verfijnd: rijst, een heldere (vis)bouillon of soep, een gebakken of geroosterde vis- of vleesschotel en wat knapperige, kleurrijke groenten. Erbij eet men altijd wat pikante groenten, ingelegd in zout of azijn. U kunt er echter zeker van zijn dat zelfs de meest eenvoudige maaltijd perfect is bereid en er bo vendien uitziet als een schilde- rijtje! Presentatie is zeker zo belangrijk als smaak. Groenten worden dik- wijls in allerlei vormen gesneden en de ingredienten worden zo aan- trekkelijk mogelijk op het bord ge- schikt. Bij Japans eten drinkt men (groene) thee of sake. Men besluit de maaltijd met een licht zoet des sert (met namen als Hemelse Sneeuw en Kersenbloesem). De Ja panse keuken is niet alleen heerlijk, maar ook nog zeer gezond, doordat men weinig vet gebruikt en alles heel kort bereidt. In de meeste Albert Heijn-winkels vindt u de be- langrijkste ingredienten voor een heerlijke oos- terse maaltijd. In de winkels met het eijfer 4 of 5 op de deur is bovendien de afgebeelde wok (wadjan) verkrijgbaar (f 24,95). Inhetschap metoosterse produkten in uw AH filiaal vindt u een groot aantal verschillende kruiden. Daarnaast is er een aantal klant en klare mixen waar- mee u in een oogwenk een complete oosterse maaltijd op tafel kunt zetten. De rijsttafelmixen van Coni- mex zijn daar een goed voorbeeld van, of de kant en klare, gedroogde sau- zen. Allemaal even handig en bovendien met een dui- delijke gebruiksaanwijzing op de verpakking. Daarom beperken wij ons in dit overzicht tot die produk ten, waarvan hetgebruik niet direct even duidelijk is. Kennis hiervan stelt u in staat om ook eens te avonturieren met verschil lende smaakcombinaties! Atjar tjampoer en Atjar tauge zijn Indonesische ta- felzuren, bestaande uit fijngesneden groenten of tauge in azijn met kruiden. Heerlijk fris en te gebrui ken als bijgerecht bij alle Indonesische schotels. Boemboe nasi goreng Kant en klaar kruiden- en groen- tenmengsel voor nasi go reng. Gebruiksaanwijzing op verpakking volgen. Boemboe sate Kant en klaar pikant kruidenmeng- sel voor sate. Geeft ook aan andere vleesgerechten een lekkere smaak. Vlees ermee inwrijven, of in een marinade gebruiken. Djahe Gedroogde, gemalen gemberwortel. Heefteen aromatische geur en een pittige, zoetige smaak. Kan in vrijwel alle gerech ten van de oosterse keu ken worden gebruikt en geeft elk ander gerecht een oosters tintje. Djintan Is gemalen komijn- zaad, dat verder bekend is van komijnekaas. Voor- zichtig gebruiken in Indo nesische gerechten, want het aroma overheerst snel. Ketjap Wordt gemaakt van gegiste sojabonen. Na de AllerHande 15

Allerhande | 1986 | | pagina 15