KATTENVOER: OOK VOOR DE MEEST KIESKEURIGE KAT Katten zijn eigen- zinnige beesten, onafhankelijk tot in Net puntje van hun staart. Als Meneer of Me- vrouw Poes een voorgeschotelde maaltijd niet blieft, wordt deze met minachting bekeken. Dan liever een ram- melende maag! Kieskeurig zijn ze, die aaibare kattekoppen. Gelukkig is het assortment kattenvoedsel bij Albert Heijn zo omvangriik dat er toch altijd iets van Meneers of Mevrouws gading tussen zit. Een kat kan de in- druk wekken dat hij schromelijk wordt verwaarloosd. Bij elke stap richting keuken die de baas zet, spitst het beest de oren en struikelend bereikt de baas de keukendeur, omdat poes hem als een speer heeft inge- haald om een slalom tussen de benen uit te voeren. Dat betekent: ik heb trek. A1 haalt een kat twintig keer per dag zo'n kunstje uit, van echte honger zal slechts zel- den sprake zijn. Katten hebben aan weinig ge- noeg: 240 kiloCalorieen per dag, ofwel 1000 kilo- Joules. Zwangere of su- peractieve dieren mo- gen best dertig procent is enorm: in smaak, uiterlijk en prijs. Wat is nu het verschil tussen het goedkoopste en het duurste blikje? De prijs uiteraard, maar ook de kwaliteit. Daarmee is niet ge- zegd dat voordelige blikjes onvoldoende kwaliteit bezitten. Al- les wat een kat nodig heeft, zit erin. Het verschil zit vooral in het uiterlijk, de structuur van het voer. Een pate is eenvoudi- ger en dus voordeliger te fabriceren dan bal- letjes of voer met brokjes vlees erin. Aan de duurdere blikken zijn smaakjes toege- voegd die een kat extra lekker vindt. Een kat die gewend is Whiskas te eten of AH-rundvlees met (de platte blikjes) zal mis- schien moeite hebben met Tom Poes of AH-Katvoed. Maar na een paar dagen bele- digd gedrag zal het dier toch eieren voor z'n geld kiezen, want een rammelende maag wordt op den duur knap vervelend. Snoepjes als extraatje Alles zit er in, in dat kant-en-klare voer. Toevoegingen zijn dus echt niet nodig, maar een extraatje in de vorm van een gist- snoepje is natuurlijk wel lekker. Die snoep jes zijn er op basis van melkgist en van bier- gist. Ze bevatten veel natuurli jke vitaminen, mineralen en aminozu- ren en zijn een regel- rechte oppepper voor Poes, die ze zelf puur als snack beschouwt. meer hebben, terwijl rustige types die het liefst de hele dag op een warm plekje liggen te soezen, met een kwart minder toekun- nen. Hoeveel van wat per dag? Hoeveel is nu 240 kilo Calorieen per dag? Vertaald in droogvoer komt die hoeveelheid neer op 60 gram, in blikvoer op 300 gram driekwart blik, want de meeste blikken bevat ten om en nabij de 400 gram. Nu hebben we het over dagrantsoe- nen. Wie z'n poes droogvoer en blikvoer geeft, kan de volgende hoeveelheden aanhou- den: 200 gram blikvoer (een half blik dus) en 20 g droge brokjes of knabbeltjes. Dure kost- gangers zijn katten be- slist niet: voor een gul den per dag kan Poes goed gevoed worden. Kan, want u kunt het natuurlijk zo duur ma- ken als u zelf wilt. Elke dag biefstuk? Er zijn katten die dat zeer op prijs stellen, maar daarmee wordt het dier geen dienst bewe- zen. Integendeel. Vers voedsel - vlees en vis - is onvolledig voedsel. Daaraan ontbreken al- lerlei vitaminen en mi neralen. Als extraatje is een portie vers na tuurlijk verrukkelijk. Een schoteltje vis (koolvis uit de diep- vries), hart of kippe- vlees (Rodi), daar zal Poes u hartelijk voor danken. Maar be- schouw het als extraatje, naast het ge- wone, op zich al veel- zijdige, dagelijkse voer. Complete voeding Droogvoer en blikvoer zijn compleet. Daar zit alles in wat het dier no dig heeft. Ongeveer 75 procent van de Ne- derlandse katten gedijt uitstekend op het kant- en-klare voedsel. Er zijn nog maar wei nig mensen die hun huisdier voeden met etensresten. Gelukkig maar, want dat is te zout en te vet. Het blik en het droge voer zijn ingeburgerd en geaccepteerd als volledig voer. Dat Poes z'n tanden te weinig zou gebruiken met het verorberen van blik voer klopt wel, maar dat is simpel en gezond te ondervangen door zowel blik- als droog voer te geven. Op droge knabbeltjes kan het dier z'n tanden echt goed aan het werk zetten. Verschillen in prijs en kwaliteit Kant-en-klaar voer is populair. Het is gezond en makkelijk. En saai hoeft het beslist niet te worden, want de keuze AllerHande 49

Allerhande | 1986 | | pagina 49