APPELTJES VOOR DE DORST HOLLANDSE APPELS IMPORT APPELS kist ze 'vangt'. Dat water, als trans- portmiddel, bevalt erg goed. De vruchten hebben minder te lijden, want ze krijgen geen kans om te butsen. Zo worden alle appels voor AH snel en voorzichtig verpakt en naar de AH-groentecentrales ver- voerd.' Verschillende soorten wisselen elkaar af Oktober is van oudsher de oogst- maand, maar de kalender is in de afgelopen jaren drastisch veran- derd. Appels zijn het hele jaar te koop. De 365 appeldagen zijn zo in- gedeeld: In juli begint de Hollandse oogst met James Grieve, een zachtzure, sappige appel, die vaak te vroeg wordt geplukt. AH komt er wat la ter mee dan anderen en dat beetje geduld, even wachten tot-ie echt he- lemaal goed is, wordt dik beloond. 't Is een zeer kwetsbare appel met een dunne schil die dus voorzichtig behandeld moet worden. Nooit on- derin de boodschappenkar of -tas leggen en niet uit de zak op de fruit- schaal laten vallen. Vanaf augustus verschijnen de Be- noni, de Odin en de Cox's Orange op de fruitafdeling. De groene Benoni is een vrij stugge, stevige appel met een dikke schil en een speciaal smaakje. De Odin is mooi rood, fris- zuur, sappig, knapperig, maar wei- nig aromatisch. De Cox is klein, groengeel met een blosje, zeer aro matisch en volgens velen de lekker- ste appel die er is. Na de Cox-tijd volgt in februari de Laxton, een imitatie-Cox eigenlijk, maar met minder aroma en een aparte smaak. In de dezelfde tijd komt ook de Winston op de markt: een rode, langwerpige appel met een dikke schil en zacht vruchtvlees. Deze Winston moet snel gegeten worden, omdat hij vrij snel melig wordt Eerder, als de Cox er nog is, wor den ook de nieuwste rassen geoogst: Jonagold, Elstar en Alk- mene. Jonagold (een kruising tus- sen Jonathan en Golden Delicious) is een grote, groene boerenappel met een bios. De schil is stevig, het vlees zacht, de smaak sappig en aromatisch. De Elstar heeft het volgens kenners in zich een echte superster te worden. Een puur Hol landse 'ontdekking' (uit Elst) mooi, sappig, stevig, fris zoet-zuur van smaak en helder rood op een gele ondergrond. Een bijzonder aromatische aanwinst, maar helaas is de oogst nog niet zo omvangrijk. De derde nieuwe van de laatste tijd is Alkmene: een lange, donkerrode vrucht met een uitgesproken neus, bonkig, zoetig, stevig; niet melig la- ten worden. De Goudrenet is er van September tot maart. De aloude Schone van Boskoop is keukenappel nummer een. Ideaal voor appeltaart, appel- moes en appelflap, maar ook zeer geliefd als handappel. De bekende 'blonde' goudrenet met de soms wat bruinige, stugge schil, heeft gezel- schap gekregen van een rood ras. Die rode ziet er mooier uit dan de blonde, maar is wel iets droger. De Golden Delicious is er het hele jaar van eigen bodem, een uitste- kende bewaarappel. Drie rassen uit het buitenland De import draait om drie belang- rijke rassen: Granny Smith (het hele jaar), de Franse Golden Deli cious (ook het jaar rond) en de Red Delicious, die van maart tot augus tus wordt ingevoerd uit Argentinie en Nieuw Zeeland. Dit rode familie- lid van de Golden valt goed in de Nederlandse smaak met z'n zeer zoete, sappige vruchtvlees. Op tijd eten, want de Red smaakt vlug me lig (overrijp). Veelbelovend is ook de Nieuwzeelandse Braebum, die vergelijkbaar is met de Elstar; hel- derrood, rond, hard, sappig en aro matisch. Koel bewaren Voor de meeste appels - en vooral voor de Granny - geldt: koel eten, dan is de vrucht op z'n best. En niet te warm bewaren. Appels mogen in de koelkast, onderin de groentela. Golden Delicious Cox Orange Pippin James Grieve Jonagold Laxton Superb SOORT APPEL AANVOERPERIODE UITERLIJK VRUCHTVLEES SNAAK James Grieve half augustus-eind September geel-groen rode bios zacht en kwetsbaar zacht-zuur en sappig Benoni eind augustus-eind September groen, narijpend geel rode bios knapperig fris aromatisch met speciaal smaakje Odin begin september-half oktober rood stevig fris-zuur, sappig Cox Orange September tot januari groen-geel met een blosje zacht aromatisch met aparte smaak Laxton Superb januari en februari groen met een blosje zacht aromatisch met aparte smaak Winston februari-maart rood-geel zacht zoet Jonagold september-mei geel met rode bios stevig aromatisch en sappig Elstar oktober tot maart helder rood op gele achtergrond knapperig sappig, fris-zuur met karakteristiek aroma Alkmene oktober tot maart rood stevig tot hard zoet en aromatisch Goudrenet oktober tot april bruin-geel of rood zeer stevig fris-zuur en sappig Golden Delicious hele jaar rond lichtgroen tot geel stevig zacht-zuur tot zoet SOORT APPEL AANVOERPERIODE UITERLIJK VRUCHTVLEES SMAAK Granny Smith hele jaar rond groen hard en knapperig licht-zuur en zeer sappig Red Delicous hele jaar rond rood zacht zoet en sappig Franse Golden Delicious hele jaar ond lichtgroen tot geel knapperig zacht-zuur Odin AllerHande 29

Allerhande | 1986 | | pagina 29