1,5 LITERFLES COCA-COLA TIJDELUK VOOR DELIGER ie met plantenextracten AH's appelman. Intussen beschikt hij ook over boomgaarden in Portu gal. Maar een appel heeft hij nog nooit geschild; wel gegeten uiter- aard, met een gemiddelde van vijf per dag. Hij kan niet alle appels le- Appels kunnen bijna overal groeien, maar de grondsoort en vooral het klimaat zijn van grote invloed op de smaak en het uiterlijk van de vruchten. De Granny Smith zou bijvoorbeeld best in ons land kunnen worden ge- kweekt, maar hij zou tot december aan de boom moeten hangen om tot voile rijpheid te komen en dan krijgt-ie het echt te koud. Daarom haalt AH zijn Granny's uit Argenti ne, Nieuw Zeeland, Portugal en Italie. De Golden Delicious daarentegen doet het prima in onze boomgaar den, maar is duidelijk anders dan de import-Golden. De Hollandse is enigszins langwerpig. heeft een 'neus' en is minder zoet. Hoe zuide- lijker je komt, hoe ronder, harder en zoeter de Golden. Dat is binnen onze grenzen ook het geval: de Zeeuwse zit zo'n beetje tussen de Franse en die uit de IJsselmeerpol- ders in. Sommige mensen vinden die Hollandse Golden het lekkerst, juist omdat-ie niet zo zoet smaakt. De kleur van de populairste pit- vrucht, de appel dus, heeft ook met het klimaat te maken: naarmate het verschil tussen de dag- en nachttemperatuur groter is, bloost de appel heviger. Appels uit Lim- burg en de Betuwe zijn daardoor wat vrolijker van tint dan die uit de kustprovincies. De Betuwe is trou- wens nog steeds het belangrijkste boomgaardenland, gevolgd door het zuidwesten (Zeeland en West-Bra bant), de IJsselmeerpolders, Lim- burg en Noord-Holland. ken van H/2 of 2 kilo of op schaaltjes van zes. Appels die los verkocht worden blijven onder wa ter tot een onder water geduwde Met de hand geplukt Albert Heijn kan blindvaren op Jan Vogelaar. Zijn wieg stond onder een appelboom, zijn schommel hing aan de takken van een 'Zoete Erm- gaard' en nog altijd woont hij in boerderij 'Vredehof temidden van de Zuidbevelandse boomgaarden. Vogelaar is al jmeer dan 20 jaar Alkmene veren die AH verkoopt: 25 miljoen kilo is wat veel. Daarom heeft hij een kring van kwekers om zich heen verzameld, die ook topkwali- teit leveren en met z'n alien de grote vraag wel aankunnen. Die kwekers brengen hun vruchten bij Vogelaar, die in Krabbendijke over een bijzonder pakstation beschikt. De weg die een appel aflegt van de booomgaard naar de fruitschaal thuis is kort en goed. Vogelaar: Appels worden nog steeds met de hand geplukt door het steeltje te breken. In kisten van 300 kilo komen ze op het pakstation aan. Zo'n kist wordt onder water gedompeld en de appels drijven er- uit. Een pomp zorgt voor een stroompje dat de appels naar een sorteerband laat dobberen. Voor ze daar aankomen pikken mensenhan- den eventuele lelijke appels emit. Dat sorteren gaat zo: de vruchten worden stuk voor stuk gewogen of gemeten, met computerprecisie, en vervolgens verpakt. In plastic zak- bevat cafeioe 28 AllerHande Winston

Allerhande | 1986 | | pagina 28