HET HELE MAR DOOR: VOORMDMSr Mogen wij even een appeltje met u schillen? st wel, want met z'n alien koopt u jaarlijks 25 miljoen kilo appels bij Albert Heijn. Kroontje aan steeltje gelegd zouden al die vruchten een ketting vormen van meer dan tienduizend kilometer. Appels, iedereen lust ze rauw. AH haalt ze van verre en van dichtbij, het hele jaar door. Maar de meeste soorten komen uit't appelland bij uitstek: Nederland. de winter van '85 veel schade aan de nieuwe rassen heeft toege- bracht.' Het waarom van de nieuwe soorten is simpel. Tot een paar jaar geleden was de Hollandse Golden Delicious de appel. Hij dateert van vlak voor de oorlog en is steeds belangrijker geworden, omdat andere rassen verouderden en de Golden zo'n pro- bleemloze appel is: makkelijk te kweken, lang houdbaar en een rijke oogst. Toen de Franse Golden ver- scheen, werd de Hollandse bijna van de markt geveegd. Hoog tijd dus om de bakens te verzettea Rooipremies herstelden de boom- gaarden; de klassiekers (Goudre net, James Grieve en Cox's Oran ge) werden wat meer in het zonne- tje gezet en nieuwe rassen werden ontwikkeld. Of al die nieuwkomers blijvertjes zullen worden, is de vraag, maar een paar lijken er echt door te breken: de Jonagold, de El- star, de Alkmene en de rode Goud- renetten. Al met al zijn Hollandse appels weer een grote concurrent geworden van de import-appels. Sinds de ontdekking van de Schone van Boskoop, het oud- ste Nederlandse appelras met de doordeweekse naam goudrenet, is er nogal wat veranderd in de ap- pelfamilie Pomaceae. Vooral in de laatste jaren lijkt het op de markt brengen van nieuwe appelrassen schering en inslag. Of ze uit de lucht komen vallen! De werkelijk- heid is anders. Jan Vogelaar, AH's appelspecialist uit het Zeeuwse Krabbendijke, weet er alles van. 'Het is heel anders dan met auto's of koelkasten. Als iedereen een Ford wil, zorgt Ford er wel voor dat er genoeg van die auto's ge- maakt worden. Met appels kan dat niet, dat is een proces van jaren. Het duurt ongeveer twee jaar eer een boom gekweekt is en dan gaan er zeker nog vier tot vijf jaar over- heen voor zo'n boom rijk vrucht gaat dragen. De Jonagold bijvoor- beeld is in grote hoeveelheden aan- geplant, maar voordat die bomen vol appels hangen zijn we wel een paar jaar verder. Daar komt bij dat APPE1IJES Goudrenet (Schone van Boskoop) AllerHande 27

Allerhande | 1986 | | pagina 27