WILD EN GEVOGELTE: CABALLERO KONIJN HAAS KALKOEN Behalve een grote keuze in vlees zijn bij AH ook enkele soorten wild en gevogelte verkrijgbaar. Er is keus uit konijn, haas en kalkoen. Meestal panklaar en verpakt in kleine delen. et winterseizoen is het seizoen voor wild en gevogelte, want dan mag er wor- den gejaagd. Haas, fa- zant of patrijs staan al- leen in die tijd op tafel. Een aantal van deze dieren wordt ook ge- fokt, zoals konijn, kal koen en eend. Dit noe- men we dan 'tam'. Naast het verschil in naam is er tussen 'tam' en 'wild' ook verschil in smaak. Wild moet enltele dagen 'rusten' Bij AH is er keus uit haas, kalkoen en ko nijn, die altijd panklaar in delen wor- den aangeboden. Panklaar wil zeggen dat het wild is gevild of geplukt, de ingewan- den verwijderd zijn en dat het vlees is bestor- ven. Dit houdt in dat de ge- slachte dieren enkele dagen in een koel- ruimte verblijven. Hierdoor wordt het vlees malser en sma- kelijker. Vroeger was het ge- bruikelijk om wild 'adellijk' te eten. Het wild werd dan niet meteen schoonge- maakt, maar met huid en haar ongeveer een week op een koele plaats opgehangen. Dit resulteerde in een doordringende smaak en geur van het vlees, iets dat nog slechts een enkeling op prijs stelt. Zowel wild als tam ko nijn is het hele jaar door te koop, omdat wild konijn tot het schadelijk wild wordt gerekend en het hele jaar door mag worden gejaagd. Bij AH kunt u uitsluitend tam konijn kopen. Het vlees is in stukken verdeeld en verpakt in pakken van ca. 1 kg. Deze konijndelen zijn wisselend van samen- stelling: de ene keer zult u wat meer van de rug hebben en de an- dere keer weer iets meer van de bouten. Tam konijnevlees is licht van kleur, heeft een zachte, vrij nem trale smaak en is wat malser en groter dan de wilde soortgenoot. Van alle soorten haar- wild is haas in ons land het populairst. Het vlees is donkerrood van kleur en heeft een typische wildsmaak. In de AH-winkels kunt u hazerug, hazebouten en kant-en-klare haze- peper kopen. Deze laatste hoeft u alleen maar op te warmen. Hazepeper is een ty- pisch Nederlands ge- recht, dat bestaat uit kleine stukjes haze- vlees die met allerlei kruiden gaar worden gestoofd. Het vlees van de rug is heel mager en teer. Het kan met bot en al worden bereid, maar u kunt het vlees ook eerst lossnijden en daama kort bakken. Dan spreekt men van hazerugfilet. De bouten hebben wat langer nodig om gaar te worden; ze worden meestal zachtjes gaar- gestoofd. Deze grote vogel (een volwassen exemplaar kan wel 10 tot 15 kg we- gen) komt in Europa niet in het wild voor, maar wordt altijd ge- fokt, ook in Nederland. Kalkoen is dan ook het hele jaar door ver krijgbaar. Bij de AH- winkels kunt u terecht voor kalkoenfilet, -schnitzels en -frican- deau en tegen de kerst worden ook hele kal- koenen verkocht, maar dan uitsluitend jonge, malse dieren. Het vlees is wit van kleur, heel mager en licht verteerbaar. Kalkoen- vlees moet met zorg worden bereid, omdat het snel te droog wordt. BIJ AH ALTIJD PANKLAAR AllerHande 15

Allerhande | 1986 | | pagina 15