n i WIE WIJN BEWAART. DIE HEEFT WAT 1985: EEN GOED 'BEWAARJAAR' Bewaarwijnen 1985 zo van: flesje pakken, uitschenken en sante. Dat zou jammer zijn, want die fles heeft jaren op de plank gelegen. Je moet een paar handelingen verrichten om ervoor te zorgen dat die wijn z'n kwaliteit kan prijsgeven. Dat hoeft helemaal niet fluisterend en met fluwelen handschoenen en ook niet met inge- wikkelde woorden. Maar er zijn 're- gels' die erg zinvol zijn. Chambre- ren en decanteren bijvoorbeeld. Hetgaatzo: Zet de fles 48 uur van tevoren rechtop, op een hoge plek in de ka- mer waar de wijn gedronken zal worden. Zo kan het depot naar de bodem zakken en krijgt de wijn te- gelijkertijd de ideale serveertem- peratuur. In de kelder was het koel, warme lucht stijgt op, op een kast staat een fles dus meestal prima. Maak de fles een uurtje van tevo ren open. De wijn is nu aan het chambreren.' 'Decanteren is niets anders dan overschenken in een karaf. En dat is heel nuttig. Als je het voorzichtig doet, blijft het bezinksel in de fles achter. Het uitschenken uit een ka raf is daardoor een stuk eenvoudi- ger. In restaurants wordt door- gaans niet gedecanteerd, maar dan ligt de wijn vaak in een mandje. Dat is makkelijk, want de fles (met depot) ligt in de 'schenkhouding'. Toch is het decanteren beter, want dat heeft nog een voordeel. De wijn heeft jarenlang opgesloten gezeten in een fles. Als je'm overschenkt, mengt zich zuurstof door de wijn en dat komt het bouquet zeer ten goe- de. Het is helemaal niet zo moeilijk aliemaal. Je moet het alleen een beetje voorzichtig doen.' 'De wijn kan nu gedronken worden. Waarin? In een eenvoudig gil- deglas, zonder tierelantijnen, zodat de helderheid en de kleur van de wijn goed zichtbaar zijn. Hoewel, mooie kristallen glazen kunnen na- tuurlijk voor een extra feestelijk tintje zorgen. Een wijnglas kun je het beste bij de voet of bij de steel vastpakken om geurtjes van de handen zo ver mogelijk bij de wijn vandaan te houden. De glazen moet je trouwens ook niet met een af- wasmiddel afwassen, want wijn is niet vettig. En zet de glazen ook niet ondersteboven in de kast, want dan sluit je de lucht in het glas af, samen met de geur van de kast- plank. Rechtop wegzetten dus.' Proeven en herkennen 'De wijn is ingeschonken. Nog even wachten. Nog even met de hand een paar rondjes draaien, de wijn laten walsen in het glas, zodat er nog wat zuurstof bij komt. Even rui- ken en dan proeven. In 999 van de 1000 gevallen is de wijn lekker. In dat ene andere geval is de wijn muf. Dat komt dan meestal door de kurk. Kurk is een natuurprodukt en een foute kurk komt voor. Wie z'n gasten een wijn uit eigen kelder voorzet, proeft daarom altijd zelf voor. Dat lijkt onbeleefd, maar het gaat er alleen om te voorkomen, dat de gasten een muffe wijn te drinken krijgen. Als dat gebeurt is het slim als er een reservefles op de kast staat. Ongeopend natuur- lijk, want als de wijn goed is, en dat is dus meestal het geval, kan de re servefles weer terug naar de kel der.' 'Proeven of een wijn muf is of niet kan iedereen. Het herkennen van een wijn is een stuk lastiger. Maar toch kan iedereen het zonder gestu- deer of cursussen leren. Het is vooral een kwestie van: onthouden wat je drinkt. Als je er een ge- woonte'van maakt je te realiseren welke wijn je drinkt en onthoudt of je'm lekker vond of niet, droog of soepel, dan leer je snel een wijn herkennen.' Hoe lang bewaren? Wijn bewaren. Het is helemaal niet zo moeilijk. Eigenlijk blijft er nog maar een vraag over: hoe lang moet je een wijn bewaren? Dolf ter Schure: 'Dat hangt af van de soort wijn en van het jaar van de oogst. Op de informatie-sticker, die wij voor eike soort maken, staat een bewaaradvies. Op dit moment zijn de Bordeaux- wijnen van 1985 erg interessant om te bewaren. Dat is een bijzonder goed wijnjaar en deze wijnen kun nen dan ook tenminste vijf tot zes jaar worden bewaard. Ze zijn bo- vendien, omdat ze relatief jong zijn, interessant van prijs.' 1 1 Ontkurken Voor het ontkurken wordt het topje van de capsule verwijderd. Hier ziet u de meest gangbare methodi Er zijn ook wijnkenners die vinden dat de capsule op het midden van deverdik- king op de flessehals of di rect daaronder zou moe- ten worden aangesneden. Daarmee zou de kans k)ei- ner zijn dat er ongerechtig- heden in het glas terecht komen. Een weerbarstige kurk is geen zeldzaamheid. U kunt zich veel ellende be- sparen door een goede kurketrekker te gebruiken met een lange, open spi- raal (zoals op de foto links). Om het u nog makkelijker te maken, ge- ven we hier een overzicht van de wijnen van het uitstekende oogstjaar 1985 die nog even bewaard kunnen worden en die nu tijdens de wijnmaand in de meeste AH- winkeis verkrijgbaar zijn. Ze zijn aliemaal afkomstig uit de streek Bordeaux en heb- ben een Appellation controlee (AC). 1; a j .,!i |l |S V; Naam Soort Hoogtepunt Te bewaren tot Prijs Chateau la Jalgue Bordeaux 1987-1989 1992-1994 f 5,95 Chateau la Tourde I'Esperance Bordeaux superieur 1987-1989 1992-1995 f 6,95 Chateau du Vieux Manoir Bordeaux superieur 1988-1990 1993-1995 f 7,95 Chateau Jussas 1 res. Cotes de Blaye 1988-1990 1993-1995 f 7,95 Chateau du Barry Lussac-St. Emilon 1989-1991 1994-1996 f 8,95 Chateau Mazails MedocCru Bourgeois 1990-1992 1995-1997 f 9,95 Chateau d'Arcahmbeau Graves 1989-1991 1995-1997 f 9,95 AllerHande 7

Allerhande | 1986 | | pagina 7