NU BLOEMBOLLEN VOOR DELENTEPLANTEN SS& H«t lekkerz, Het klinkt misschien vreemd, maar het is nu de tijd om aan het voorjaar te denken. Wilt u straks genieten van vrolijk bloeiende narcissen en tulpen, dan moeten ze in de maanden September en oktober worden ge- plant. In een groot aan- tal Albert Heijn-win- kels kunt u ze nu ook per stuk kopen, zodat u naar hartelust kunt se- lecteren. Buiten het gang- bare assortment biedt AH nu voor het eerst ook bollen per stuk aan. Dit zijn meestal bollen van wat minder bekende soor- ten, die in grotere ver- pakkingen ook wel wat prijzig zouden worden. Juist doordat ze per stuk slechts twee kwartjes kosten, is het leuk om met deze bij- zondere soorten te ex- perimenteren. Narcissen De narcis met z'n meestal gele trompet heeft als voordeel dat hij jarenlang op de- zelfde plaats kan blij- ven staan. U moet dan het loof geel laten wor den voordat u het af- snijdt. Ook is het ver- standig de uitgebloeide bloemen te verwijde- ren, zodat zich geen zaad kan vormen. De per stuk verkrijg- bare bollen zijn van niet alledaagse soor ten. Voorbeelden zijn de Largo met zijn oranje kroon, die vro lijk afsteekt tegen het geel van de bloembla- den, en de Professor Einstein met witte bloemen en een grote, oranjerode, platte kroon. Van deze bijzondere narcissen zou u er bij- voorbeeld een paar te gen een grote groep gele narcissen kunnen zetten. Door het con trast dat daardoor ont- staat, wint die gele groep sterk in aantrek- kelijkheid. Het is ook mogelijk om op het terras of op een enigszins beschut bal- kon in een pot of kuip slechts enkele van deze bijzondere narcis sen te planten. Dit kan bijvoorbeeld tussen de violen, de vaste plan- ten of wat lage struik- jes. Gmdat deze bollen apart komen te staan, zal ook een klein aan- tal goed tot haar recht komen. Het is echter wel verstandig er min- stens vijf bij elkaar te zetten. Als de narcissen in pot of bak zijn uitgebloeid, kunnen zij - als het blad lelijk begint te worden - een onopval- lend plaatsje in de tuin krijgen, waar het loof verder kan afsterven. Grootbloemige narcis- sen planten we op een diepte van ca. 20 cm. Tulpen Tulpen zijn er in de meest fraaie kleuren van sneeuwwit naar geel, oranje en rood of van lichtroze naar paars, tot het dieppaar- se, bijna zwarte van de elegante Queen of Night. Deze heel mooie tulp verdient wel een plaatsje waar de zon haar doet oplichten, want door de donkere kleur komt zij anders nauwelijks tot haar recht. Deze fluweelpaarse tulp is goed te combi- neren met zachtroze of licht lila soortgenoten, of met de Aristocrat, die zachtviolet is met een witte rand. Houdt u van vrolijk gele kleuren, dan is de Princess Margaret Rose, met haar oranje randen, een schoon- heid. Vindt u alleen wit te saai, dan is een tulp waarin wit gecombi- neerd is met een an- dere kleur ook heel aanbe velens waardig de Union Jack bijvoor beeld, die op een witte ondergrond prachtig rode vlammen toont, of de heel bijzondere Spring Green, wit met een groene veeg. Het planten van een groep wat goedkopere tulpen, met daamaast enkele mooi getekende bijzondere soorten, zal uw border een leven- dig effect geven. Largo Queen of Night AllerHande 47

Allerhande | 1986 | | pagina 47