NU ONDER HEI Bergerac, spelen in op drie verschillende voorkeuren. Er zit een logische opbouw in, die overeenkomt met de streek waar de wijnen vandaan komen.' Ter Schure: 'Kijk, veel mensen vinden een rode wijn al gauw wat moeilijk. Dat zit'm in bepaalde zuren. Die zu- ren maken een wijn nu juist boeiend en inte- ressant. De liefhebber vindt een wijn zonder zuren dan ook snel saai. Je kunt zeggen: hoe zuidelijker de streek, des te minder zuren heeft de wijn. Dat komt doordat het er warmer is en daar- door, zoals in Spanje, alle druiven tegelijk rijp zijn. De wijn die ervan wordt gemaakt is soepel, mild en zacht. Valdepefias is zo'n wijn. Kom je iets noordelijker, dan zitten er ook wel eens wat minder rijpe druiven in de oogst. De Cotes du Roussillon, uit het ge- bied rond Perpignan heeft daardoor al wat meer zuur, maar veel minder dan de meeste andere Franse wijnen. Overwegend is het toch ook een soepele wijn. Bergerac ligt weer iets noordelijker en de gelijknamige wijn is dus minder soe pel, maar heeft weer meer karakter. Een echte kwaliteitswijn, die aanzienlijk beter kan worden als hij nog even op fles kan rij- pen.' Fris zoet en mild droog 'Met de witte wijn zit het weer anders. Onze witte Huiswijn is mild, maar behoorlijk droog. Hij wordt ontzettend veel verkocht. Toch zijn er ook veel men- sen, die liever een ietsje 'zachtere' wijn drinken. De Blanc de Blancs is erzoeen: niet echt droog, maar ook niet zoet. En voor de liefhebbers van een wat zoetere wijn heb- ben we de Anjou Blanc. )0R WIJF SNAKEN Zoals gezegd: de vijf nieuwe huismerkwij- nen zijn uitsluitend verkrijgbaar in literflessen. Is een literteveel voor u, dan wil dat nog niet zeggen dat u'm niet kunt kopen. Want het is een fabeltje dat een ties wijn die aangebro- ken is, niet kan worden be- waard. Wei loopt de kwali- teit natuurlijk elke dag ietsje terug, maarwie de kurkweerop defies doet, heeft toch nog een kleine week de tijd om van het restjetegenieten. Omdat de literfles nogal groot is, is het overigens wel verstan- dig de wijn in een karafje (halve liter) over teschen- ken. Want hoe minder zuurstof er bij de wijn ver- toeft, des te beter. Wat na tuurlijk ook kan, is token met een restje wijn. Bijvoor- beeld een scheutje bij het stoofvlees of bij de stoof- peertjes. Lekker! Valdepefias is Sei bleemloze, soepele, rode tafelwijn uit het Spaanse Valdepefias. Hij gaat - ietsje onder de ka- mertemperatuur - uitste- kend samen met alle rode vleessoorten, maar kan ook 's avonds worden gedron- ken. Zeergeschiktvoor waard in gesloten fles. Zo lang hoeft natuurlijk niet, maar het is zeker de moeite waard om deze huismerk- wijn een half jaartje of een jaartje weg te leggen, want dan wordt de kwaliteit n6g beter. Serveren op kamer- temperatuur. Prijs: 6,45 een stevige, voile wijn houdt, drinkt graag Berge rac bij een stukje rood vlees, maar ook als er niet gegeten wordt. Een echte appellation contrdtee voor de liefhebber. De wijn kan vier tot zes jaar worden be- mensen, die rode wijn al gauw aan de moeilijke kant vinden. Ook de prijs van deze wijn is soepel: f 5,45 Bergerac is een droge, rode wijn met karakter. Wie van AllerHande 25

Allerhande | 1986 | | pagina 25