Snel koken en toch lekker en gezond eten, dat kan! Vooral in kleine huishoudens ontbreekt het nogal eens aan tijd. Met deze uitgekiende recepten hebt u in een wip een volledige maaltijd op tafelstaan. Alle gerechten zijn in minder dan een ha f uur klaar. Goed voor de lijn: Gegrilleerde kipfilet met maissali Goedkoop: Spaghi Bereiden: Grill voorverwarmen op de hoogste stand. In pan 1 1 water aan de kook brengen. Kipfilet af- spoelen en droogdeppen met keu- kenpapier. Inwrijven met kipkrui- den en bestrijken met 1 eetlepel olie. Op het rooster in het midden van de grill kip in ca. 8 minuten bruin en gaar grilleren. Halver- wege keren. Intussen de paprika schoonmaken, in ringen snijden en in een zeef overgieten met het ko- kende water. Laten afkoelen. Ui pellen en de helft in dunne ringen snijden. De andere helft fijnsnippe- ren en in een kom doen. Peterselie en bieslook erboven fijnknippen. Appel schillen en erboven raspen. Mosterd, azijn, zout, peper en 2 eet lepels olie toevoegen en tot een sausje roeren. Mai's afgieten en door sausje scheppen. Mai'ssalade op twee borden scheppen. Paprika- en uiringen erop leggen. Hierop de huttenkase scheppen. Kipfilet in dunne plakjes emaast leggen. SPAGHETTI MET PAPRIKA-GEHAKTSAUS Bereiden: Spaghetti koken volgens de gebruiksaanwijzing. Ui en pa prika schoonmaken en in stukjes snijden. In een braadpan de boter verhitten. Ui en paprika ca. 2 minu ten fruiten. Ontbijtspek in reepjes snijden en ca. 1 minuut meebakken. Knoflook erboven uitpersen. Ge- hakt toevoegen en in ca. 3 minuten rul bakken. Intussen de tomaten wassen en in stukjes snijden. Toma ten, poestasaus, paprikapoeder en Italiaanse kruiden door gehakt scheppen. Nog ca. 5 minuten zachtjes laten sudderen. Op smaak brengen met zout en peper. Spa ghetti in vergiet laten uitlekken en op 2 borden scheppen. Gehaktsaus erover verdelen. Bestrooien met Parmezaanse kaas. 3 takjes peterselie, 5 sprietjes bieslook, 1 grote appel (ca. 200 g), 1 theelepel mosterd, 3 eetlepels huttenkase, 1 eetlepel azijn, 1 blikje mai's (nettogewicht ca. 340 g), zout, peper Bereidingstijd: ca. 15 minuten Joules/Cal. p.p.: ca. 1890/450 Prijs p.p.: ca. f 4,50 200 g spaghetti, 1 ui, 1 kleine groene paprika, 1 eetlepel boter of margarine, 4 plakjes ontbijtspek, 1 teentje knoflook, 200ggehakt, 1 theelepel paprikapoeder, 3 tomaten, 4 eetlepels poestasaus (fleij 1 theel. Italiaanse keukenkruiden (Mc Cormick), 4 eetlepels Parmezaanse kaas Bereidingstijd: ca. 20 minuten Prijs p.p.: ca. f 4,25 AllerHande 19

Allerhande | 1986 | | pagina 19