SMNJE, FRANKRIJK, IIAUE, GRIEKENLAND, IURKIJE Vijf landen rond de Middellandse Zee geven hun culinaire geheimen prijs. Zo kunt u ook in eigen huis al een beetje in vakantiestemming komen met een van deze bijzondere gerechten. Per land Kunt u kiezen uit een eenvoudig en een wat feestelijker hoofdgerecht. Een nagerecht in mediterrane sfeer ontbreekt evenmin. Laat de zon thuis maar schijnen! TERRINE DE POISSON Voorbereiden: Zonodig vis in ca. 2 uur laten ontdooien. Tomaten afgie- ten en in stukjes snijden. In steel- pan 1 eetlepei olie verhitten. Knof look erboven uitpersen. Stukjes to- maat toevoegen en ca. 10 minuten zachtjes koken tot dikke puree ont- staat. Af en toe roeren. Van het vuur nemen. Oven voorverwarmen op 175°C of gasstand 3. Vis in kleine stukken snijden en in keukenma- chine pureren (of door een draai- zeef fijnmalen). In kom de eieren goed loskloppen. Toevoegen: toma- tenmengsel, gepureerde vis, basili cum, zout, peper en enkele druppels tabasco. Goed door elkaar mengen. Cakevorm zonder naden (inhoud ca. 1 liter) invetten met i/2 eetlepei olie. Vismengsel erin scheppen. Ca kevorm afdekken met aluminium- folie en een gaatje erin prikken. Ca kevorm in braadslede zetten en braadslede tot helft van de cake vorm vullen met kokend water. Braadslede met cakevorm in mid den van de oven zetten en vistaart in ca. 50 minuten gaar laten wor- den. Vistaart in vorm laten afkoe- len. Vocht afgieten. Tomaten was- sen en elk in 6 partjes snijden. In kommetje het citroensap en de mayonaise door elkaar roeren. Bereiden: Platte schaal op cake vorm leggen. Samen keren en vis taart op schaal laten glijden. Vis taart in 8 plakken snijden. Game- ren met partjes tomaat. Mayonaise apart erbij geven. Lekker met pa- tates frites en kropsla. SALADE NICOISE Voorbereiden: Eieren in 10 minu ten hard koken. Laten schrikken, pellen en in partjes snijden. Sla wassen, droogslaan en in stukken scheuren. Ui pellen en snipperen. Paprika schoonmaken en in stukjes snijden. Tomaten wassen en in partjes snijden. In een zeef de witte bonen afspoelen en laten uitlekken. Tonijn afgieten en in stukken ver- delen. Ansjovis in stukjes snijden. In een slaschaal doen: sla, ui, papri ka, witte bonen, tonijn en ansjovis. In een kommetje de azijn, olie en mosterd tot een sausje roeren. Snufje peper toevoegen. Bereiden: Sausje nogmaals door- roeren en over salade schenken. Door elkaar scheppen. Gameren met ei en olijven. Lekker met stok- brood. MOUSSE AU CITRON Voorbereiden: Eieren splitsen. Van 1 citroen 6 dunne plakjes afsnijden. Rest van citroenen uitpersen. In maatbeker doen. Met wijn aanvu- len tot 2 dl. In kom dooiers en sui ker met een mixer in ca. 4 minuten tot creme kloppen. Grote pan voor de helft met water vullen. Aan de kook brengen en op laag vuur tegen de kook aanhouden. Dooiermengsel in kleine pan doen. In grote pan met bijna kokend water zetten (au bain- marie). Scheutje voor scheutje citroen-wijnmengsel erdoor klop pen. Blijven kloppen tot lichtgebon- den via (het mengsel mag beslist niet koken). Pan met via in bak koud water zetten en al roerende iets laten afkoelen. Eiwitten stijfkloppen en voorzichtig door het afgekoelde vlamengsel scheppen. Mousse overdoen in zes glazen cou pes en in koelkast in ca. P/2 uur la ten opstijven. Bereiden: Citroenmousse gameren met plakjes citroen. AllerHande 5 Mousse au citron HAALDEZON NAAR M HUtS! Koude vistaart 400 g kabeljauwfilet (diepvries), 1 blik gepelde tomaten (netto 400 g), IV2 eetlepei olie, 1 teentje knoflook, 4 eieren, 2 eetlepels fijngeknipte verse basilicum (of IV2 theelepel gedroogd), zout, peper, tabasco, 2 tomaten, xk eetlepei citroensap, 6 eetlepels mayonaise Voorbereidingstijd: ca. 1% uur Bereidingstijd: ca. 5 minuten Prijs p.p.: ca. 3,-. Maaltijdsalade met tonijn 2 eieren, 1 krop sla, 1 ui, 1 groene paprika, 4 tomaten, 6 eetlepels witte bonen uit blik, 1 blikje tonijn in olie (netto 180 g), '/2 blikje ansjovisfilets (netto 46 g), Vk eetlepei (wijnjazijn, 4 eetlepels (olijf)olie, 2 theelepels mosterd, peper, 8zwarte olijven Voorbereidingstijd: ca. 25 minuten Bereidingstijd: ca. 5 minuten Prijs p.p.: ca.2,50 Citroenmousse (6 personen) 6 eieren, 2 grate citraenen, l'/2 dl droge witte wijn, 125 g suiker Voorbereidingstijd: ca. 25 minuten IV2 uur koeltijd) Bereidingstijd: ca. 2 minuten Prijs p.p.: ca. 0,75

Allerhande | 1986 | | pagina 5