Vleeswaren mee op vakantie kunnen problemen veroorzaken. Wat kun je meenemen, hoe moet je ze bewaren en wat kun je er, behalve je brood mee beleggen, nog verder mee doen? AllerHande bekeek voor u de mogelijkheden door een vakantiebril. Wat uw vakantiebestemming ook is, een kleine voorraad levensmiddelen in de ba- gage kan de eerste, vaak romme- lige dagen wat soepeler doen verlo- pen. In zo'n voorraad mogen ver- pakte vleeswaren niet ontbreken. Die zijn niet alleen handig als broodbeleg voor onderweg, u kunt ze heel goed gebruiken in makke- lijke vakantiemaaltijden. Let wel op welke produkten u voor dit doel koopt, want lang niet alle verpakte vleeswaren zijn buiten de koeling lang houdbaar. Hier vindt u een overzicht van welke verpakte vleeswaren wel en niet geschikt zijn om mee te nemen. VerschiUende verpakkingen Het assortment verpakte vleeswa ren omvat een groot aantal vlees waren die op diverse manieren ver- pakt zijn. Ten eerste zijn er natuur- lijk de in plakjes gesneden vleeswa ren, vacuumverpakt in stevige plas tic folie. Die vindt u in de koeling. Daar liggeri ook verschillende soor- ten (smeer)leverworst verpakt in plastic folie. Buiten de koeling hangt een hele reeks droge worsten (cervelaat en salami) en in het schap staan blikjes en glazen potjes met diverse soorten vleeswaren. Bijvoorbeeld gehaktballetjes, knak- worstjes, luncheon meat en corned beef. Hier vindt u ook aluminium kuipjes met diverse soorten pate en leverpastei en stevige foliepakjes met burgers, varkenslapjes en run- derlapjes. Geen koelkast Onderweg en op de vakantiebe- stemming beschikt u vaak niet over een koelkast. Neem dan alleen vleeswaren mee die u buiten de koeling kunt bewaren. Blikjes, kuip jes en folieverpakkingen komen in aanmerking. En ook droge worsten. Zijn deze niet in plastic folie ver pakt, wikkel ze dan (zeker als u naar een warm land gaat) goed in aluminiumfolie, zodat er geen door de hitte gesmolten vet uit kan drup- pelen. Houd bij de aanschaf van droge worst en folieverpakkingen even de uiterste houdbaarheidsdatum in de gaten. Meestal ligt die datum ech- ter nog maanden in het verschiet. Vleeswaren in glas zijn niet zo ge schikt door de kans op breuk. De andere vleeswaren in blikjes en kuipjes laten zich goed stapelen of zijn gemakkelijk ergens tussen te duwen. Probeer te voorkomen dat ze zowel onderweg als op de be- stemming in de felle zon liggen. U kunt de voorraad beter op een koele en schaduwrijke plek neerzet- ten. Vacuiimverpakte vleeswaren niet zonder koeling bewaren Het is een misverstand dat va cuiimverpakte gesneden vleeswa ren, leverworsten en dergelijke bui ten de koeling houdbaar zijn. De va- cuiim-verpakking maakt de vlees waren langer houdbaar (ongeveer twee maanden) dan onverpakte vleeswaren, maar u moet ze wel in de koelkast bewaren. De bewaar- temperatuur mag maximaal 7°C zijn. Dit betekent dat u best een of meer pakjes goed gekoeld in de koeltas kunt meenemen voor de picknick onderweg. Het is echter niet verstandig (een voorraad) va cuum verpakte vleeswaren mee te nemen als u een lange rit in een warme auto voor de boeg hebt. Een koeltas blijft dan ook niet lang ge- noeg koel. Als u vacuum verpakte vleeswaren buiten de koelkast be- waart, bederven ze net zo snel of zelfs iets sneller dan onverpakte vleeswaren. Ook voor makkelijke maaltijden Blikjes kunt u vaak openen met een treklipje of een bijgeleverde sleu- tel. Echter lang niet allemaal, dus vergeet niet een goede blikopener mee te nemen. En een schaar voor het openknippen van de foliever pakkingen. Is een verpakking een- maal open, dan kunt u de vleeswa ren beter direct opmaken. Dan zijn ze niet meer buiten de koeling te bewaren. Verpakte vleeswaren zijn behalve als broodbeleg ook ge schikt als borrelhapje en om te ver- werken in makkelijke (eenpans)- maaltijden. Hieronder ziet u een aantal suggesties. Op de barbecue VERPAKTE VLEESWAREN MEE OP VAKANTIE LUNCHEON .V Verpakte vleeswaren laten zich prima omtoveren tot barbecuevlees. Wat dacht u van: spiezen van luncheon- meat (blik), cocktailworst- jes (blik), stukjes ananas en ui aluminiumfoliepakketjes met dikke plakken ham (blik), uiringen en reepjes paprika hamburgers en varkens lapjes (foliepak) met di verse koude sausjes Eenpansmaaltijden Een makkelijke maaltijd op een pit is met verpakte vleeswaren snel klaar. Voorbeelden zijn: een tomaten-vleessaus met corned beef (blik) en blokjes ham (blik) bij maca roni of spaghetti kerrierijst met gehaktbal letjes (blik) ratatouille met runderlap- jes (foliepak) minestronesoep met knakworst (blik) Broodmaaltijden Moet een stevige trek ge- stild worden, dan maakt u met verpakte vleeswaren de volgende snelle lunchge- rechten: hotdog (puntbroodje met warme knakworst (blik) en mosterd) broodje hamburger (folie pak) stokbrood met sla, pate (kuipje) en tomaat Borrelhapjes lets nodig voor bij de bor- rel? Met verpakte vleeswa ren maakt u alleriei lekkers: dikke plakken salami met een zilveruitje op een prik- ker cocktailworstjes (blik) met kaas op een prikker toostjes met leverpastei (kuipje) borrelballetjes (blik) met pindasaus

Allerhande | 1986 | | pagina 25