FRHJOR BEWAREN VAN MELOENEN en smaakt magnifiek. Het is hetzelfde type meloen, maar een stuk groter. De suikermeloen werd in Italie ontwikkeld en is in juni en juli steevast te vinden op de fruitafdeling. De Nederlandse kasmeloenen zijn nooit echt weggeweest, hoe over- stelpend het aanbod uit het buiten- land ook is. Twee van de zeven me- loensoorten die AH verkoopt, ko- men van eigen (kas)bodem. De net meloen, de ouderwets lekkere Hol- landse specialiteit, is er nog steeds. En de ogenmeloen is bezig met een sterke comeback. Uitstekende vruchten, maar iets prijziger dan hun buitenlandse broertjes. Watermeloenen: een verhaal apart Watermeloenen vormen een ver haal apart. Donkergroen van bui- ten, vuurrood van binnen. Een schijf watermeloen is bij warm weer een dorstlesser zonder weer- ga, mits-ie ijskoud wordt geser- veerd. Hoe kouder de meloen, des te lekkerder de smaak van het iet- wat knapperige vruchtvlees. Het zijn voor veel mensen vaak de zwarte pitjes die de vrucht iets minder geliefd maken. Ze zitten niet keurig bij elkaar, zoals bij alle andere meloenen, maar in het vruchtvlees. Toch zijn die pitjes vrij eenvoudig te omzeilen. De gebruiksaanwijzing van Haagsma: 'Zet een waterme loen voor je neer en denk dat het de ■v "V aardbol is. Snij hem niet langs de 'evenaar' door, maar van noord naar zuid, van pool tot pool. Van het plekje waar de steel zat loodrechtt naar beneden dus. Dan zie je de pitjes op een lijn zitten en kun je ze er makkelijker uitwippen.' Zomerfruit uit binnen- en buitenland De meloen neemt een voomame plaats in op de fruitafdeling, maar er is meer. In juni arriveren de Ne derlandse aardbeien van de koude grand; Italiaanse kersen in mand- jes van 500 gram en rode bessen zijn er volop. In juli volgen de nec tarines en de perziken, beide in doorzichtige mandjes met een rag- fijn netje. En frambozen, kruisbes- sen en kiwi's. De teelt Van "kiwi's neemt enorm toe. In de zomer komen ze uit Nieuw-Zeeland. AH verkocht ze vo- rige zomer als eerste per 500 gram tegen een populaire prijs, en als de verwachtingen uitkomen zullen ki wi's net zo betaalbaar worden als aardbeien. Ook in juli worden de verse abriko- zen verwacht. Die doen het nog niet zo goed in ons land. Van oudsher kennen we de abrikoos eigenlijk al- leen van tutti frutti en gebak. 'Maar,' zegt Haagsma, 'spoel een abrikoos nu eens af onder de kraan en eet'm op. Dat geldt ook voor nectarines en perziken. Afspoelen en met schil en al opeten is het lek- kerst. Ja, ook die wollige schil van de perzik, die geeft juist een extra fijn smaakje. Je kunt het ook zo doen: de vrucht random tot op de pit inkerven en de twee helften te gen elkaar indraaien, pit eruit wip- pen en de vrucht zo eten. Als je zo met vruchten omgaat, vermijd je ook veel geklieder. Schillen is vaak geen doen.' mNB§'!±QUE Mix Fantastique van Fri-d'Or. Met stukjes aardappel, prei, mais, uitjes, worteltjes, doperwtjes en paprika. Zo uit ae diepvries in de koekepan. Vlees, kip of een eitje erbij en u serveert een vitamien- en kleurrijke maaltijd. Mix Fantastique van Fri-d'Or. U vindt't in het diepvriesvak. Netmeloen Watermeloen Een meloen is gevoelig voor bederf door te lage tempera- turen. Bewaar een meloen dus liever niet in de koelkast; hooguit in de groentelade, mits de temperatuur daar niet onder de 5°C komt. Zo voorkomt u dat de vrucht korrelig en muf wordt. Omdat meloen en vooral watermeloen koud het lekkerst is, kunt u'm het best koelen vlak voor u de vrucht serveert.' Ogenmeloen

Allerhande | 1986 | | pagina 23