Op de fruitafdeling is het zomer. Veel zonnige fruitsoorten zijn er al. Blozend en uitnodigend. Met hun telle kleuren vormen ze een grote verleiding, die niemand hoeft te weerstaan, want zomerfruit is gezond, lekker en betaalbaar. De meloen neemt in die enorme fruitmand een steeds voornamere plaats in. Eigenlijk kun je niet meer van de meloen spreken. Want de meloenenfamilie - die behoort tot de international familie der komkommerachtigen (Cucumis melo) - is zeer kinderrijk. Dat blijkt ook bij AH: deze zomer kunt u er kiezen uit zeven verschillende me- loensoorten, waaronder de bekende knalgele honingmeloen van het huismerk,ofwel: de huismeloen. Wie de grote, sappige vrucht lief- heeft, en wie doet dat niet, kan te- genwoordig dus een week lang elke dag een andere meloen op tafel zet- ten. Of meenemen naar bos, hei of strand natuurlijk, want een schijf meloen uit het handje lest de zo- merdorst opperbest. Kennismaking tijdens de vakantie Waar haalt AH al die meloenen vandaan? Pier Haagsma, hoofd in- koop/verkoop groente en fruit, weet er alles van. We moeten wel even met hem terug in de tijd, pak- weg 25 jaar. Haagsma: 'Buitenlandse vakanties raakten in opkomst. Mensen maak- ten kennis met andere meloensoor- ten. Wij kenden heel lang eigenlijk alleen maar de Hollandse netme- loen uit de kas, een produkt dat toen met grote voorzichtigheid werd behandeld, verpakt in kisten met houtwol en zo. Tegelijk met die vakantiegangers trokken inkopers de wereld in om te kijken wat er buiten Nederland allemaal te koop was. Later gingen we terug, om be- wust te zoeken, om de Nederlandse fruitmand aan te vullen en minder afhankelijk te maken van ons eigen seizoen en klimaat.' Op een van die speurtochten raak ten de inkopers van AH in Spanje onder de indruk van de meloenen van Vincente Garcia Canales. De lekkerste van Spanje, vonden ze. Tendral heette de vrucht. Een zoe- te, aromatische honingmeloen met een harde, gladde, grasgroene schil. Haagsma: 'Nu zou zo'n natuurlijke verpakking waarschijnlijk niet zo'n probleem zijn. Maar een kwart eeuw geleden wilden de klanten er niet aan. Die groene schil! We plak- ten er een etiket op met 'rijpe me loen', we lieten de klant proeven. Niets hielp. Daar kwam bij, dat de vruchten van September tot novem- ber verkrijgbaar waren en dat is natuurlijk niet de meest geschikte tijd voor meloenen.' De huismeloen: om van alles mee te doen 'Later werden er varieteiten ont- wikkeld. Een ervan was de knalgele honingmeloen, die plukrijp was in het begin van de zomer. Dat werd onze huismeloen. Het vruchtvlees is lichtgroen, stevig, sappig en fris- zoet. Je kunt er van alles mee doen. Zo eten, met ham, bolletjes maken, in fruitsalade verwerken, noem maar op. Ik noem'm wel eens de multifunctionele meloen.' De ideale omgeving voor meloen- planten is te vinden in de landen rond de Middellandse Zee. Dank zij snelle aanvoerlijnen kunnen we in ons land genieten van meloenen uit Spanje, Israel, Italie en Zuid-Frank- rijk. De kwaliteit van de vruchten staat of valt met de natuurlijke om- standigheden en de verzorging van de oogst ter plaatse. In de gebieden waar de meloenen voor AH groeien, wordt die oogst dan ook scherp in de gaten gehouden. In Spanje gebeurt dat, net als 25 jaar geleden, door Vincente Garcia Ca nales. Hij is de tachtig inmiddels gepasseerd en wordt nu bijgestaan door zijn zonen Vincente junior en Antonio, ofwel de 'hijos' (spreek uit: iegos, wat 'zonen' betekent). Eigenlijk is de oude Vincente ook een beetje de vader van AH's huis meloen. Haagsma: 'De Canales zoeken de beste plekken uit voor onze vruch ten. Die zijn te vinden in Campo Cartagena, de streek tussen Ali cante en Murcia. De grond is er arm en het irrigatiewater heeft precies het goede zoutgehalte. Dat beetje zout geeft de meloen z'n per- fecte smaak. Echte liefhebbers eten meloen vaak met een beetje zout, dat versterkt de uitgesproken smaak van de vrucht. Niet zo gek, want meloen met ham is ook een uitstekende combinatie, die ieder- een zo zoetjes aan heel gewoon vindt.' 'Canales ziet toe op de matas. Dat zijn de langgerekte heuveltjes waarop de plantjes onder plastic groeien om het vocht vast te hou- den. Uitlopers worden bijtijds weg- gehaald, want er mogen niet te veel vruchten aan een plantje komen. Dan breken er spannende tijden aan. De meloenen zijn niet allemaal tegelijk plukrijp. Een leek kan niet zien welke vruchten geoogst kun nen worden. Specialisten als Cana les en zijn zonen wel. Dat 'ruiken' ze van verre. Niet letterlijk uiter- aard, want een meloen die riekt, is zo rijp dat-ie onmiddellijk gegeten moet worden. Nee, ze zien het. En ze voelen het. Een meloen kan er van buiten prachtig uitzien, maar van binnen houterig, droog of melig zijn. Een kenner ziet dat. Bij twijfel pakt-ie de vrucht, geeft'm 'n klapje voor z'n achterste en hoort dan aan de trilling die door het vruchtvlees gaat hoe de toestand van binnen is. Echt waar!' Schoongeborsteld op weg naar Nederland De meloenen waar de zegen van de familie Canales op rust, worden ge- plukt en in kleine pakstationnetjes in de dorpen en gehuchten van de streek keurig schoongeborsteld, op grootte gesorteerd en van de huis- merk-sticker voorzien, waama ze snel per vrachtwagen naar Neder land worden vervoerd. 'In april en juni, als onze eigen me- loentjes in Spanje nog in de groei E ZDMER ZEKER WEIEN! Honingmeloen AllerHande 21

Allerhande | 1986 | | pagina 21