Win met Elmexeen r jaarlang gratis appels van Albert Heiin. 1 Elmex.Vraag uw tandarts waarom. Bij aankoop van 2 tubes Elmex in uw A.H.-winkel krijgt u het deelnameformulier. Lintspaghetti niet in assortiment? Het recept spreekt van lintmacaroni (of spag hetti). Italianen noe- men dit tagliatelle. Wij verkopen dat alleen in de grotere filialen die het 'Grand Italia'-as- sortiment voeren. Voor de goede orde: het zijn 'nestjes' pasta en het produkt zit dus niet, zo- als spaghetti, in een langwerpig, smal pak. AllerHande- recepten met wijn en hoe maak je gevuld stokbrood? In warme gerechten kunt u gerust wijn ge- bruiken. Door de ver- hitting verdampt de al cohol en blijft slechts de lekkere wijnsmaak over. Gerechten waarin de wijn niet wordt meegekookt, blijven echter taboe voor mensen die geen alcohol willen of mo- gen gebruiken. Wat uw vraag over ge vuld stokbrood betreft: wij adviseren u het ge hakt altijd eerst aan te braden. In deze Aller Hande treft u overi- gens een recept aan voor een koud gevuld stokbrood. Herkomst van AH Huismerken en samenstelling garderoom Wij kunnen u medede- len dat wij om com- merciele redenen nooit bekend maken wie de fabrikanten van onze huismerken zijn. Het eerste deel van uw brief kunnen wij der- halve niet beantwoor- den. Met het tweede deel is dat gelukkig wel het geval en wij zullen uw vraag over garderoom uitgebreid beantwoor- den. Garderoom bevat 25% minder calorieen dan slagroom. Slagroom bevat minimaal 35% melkvet, terwijl garde room 25% melkvet be vat. Het opkloppen van room is mogelijk bij een vetgehalte van mi nimaal 35%. Om het opkloppen van garde room desondanks mo gelijk te maken wor den aan garderoom emulgator, stabilisator en zuurteregelaar toe- gevoegd. Emulgatoren maken het mogelijk vet en water te vermengen tot een geheel (emul- sie). Stabilisatoren sta- biliseren de toestand waarin een produkt verkeert en voorko- men bijvoorbeeld het uittreden van water. Een zuurteregelaar moet de zuurtegraad regelen en zorgt voor een zuurdere of min der zure smaak. Garderoom bevat de V Wll m 1 In AllerHande nr 8, van no- vember 1984, staat een re cept voor een spaghetti- broccoli-schotel, die ik al di verse malen bereid heb en waarvan iedereen smult! Wat ik nu echter zo vreemd vind is dat ik de lintspag hetti, die bij de benodigde ingredienten genoemd wordt, hier in de omgeving nergens kan kopen, zelfs niet bij twee Albert Heijn- winkels in de buurt. Tot nu toe heb ik altijd gewone spaghetti gebruikt, wat wel hetzelfde zal smaken, maar ik denk dat lintspaghetti wat beter 'toont' in de schotel! Weet u hiervoor een oplossing? MEVR. E.W.-D.W. TEM. Is het mogelijk alcohol in recepten door iets anders te vervangen? Als dat mo gelijk is, kan dat dan bij de recepten in AllerHande ver- meld worden? Mijn tweede vraag is hoe je gevuld stok- brood kunt maken. Moet je daarvoor een stokbrood vullen met rauw gehakt? Of moet het gehakt eerst aan- gebraden worden? Mis- schien kunt u enkele recep ten geven? MEVR.AP. HA. AHA! Als goede klant van Albert Heijnzouikgraagwat meer informatie willen heb- ben over herkomst van de AH Huismerken. Deze arti- kelen zouden even goed moeten zijn als eenzelfde artikel in de A categorie, al leen goedkoper. Deze pro- dukten zullen niet door AH zelf gemaakt worden, dus ben ik benieuwd wie de fa- brikant is van AH melk, AH jam, AH hagelslag en AH Delicata chocolade. In ons filiaal wordt brood ver- kocht, dat al verpakt is, maar wel vers is. Kunt u misschien zeggen van welke bakker of broodfa- briek dit afkomstig is? De iaatste vraag is of het nieuwe produkt garderoom net zo gezond is als slag- room. Zitten er chemische toevoegingen in om het stijf te laten worden, omdat er minder room in zit? J.F.N. TEO. 1 IP "chroefdop plsais®*^

Allerhande | 1986 | | pagina 50