CONTROLEER UW POETSNETHODE o NET DE 'PLAKTEST' o Voor goede gebitsverzorging komt er meer kijken dan een tandenborstel met tandpasta. Gebruik van floss (tandzijde) en tandenstokers is minstens zo belangrijk. Nu is daar de 'plakverklikker' bijgekomen: een rood tabletje, waarmee u zelf controleert of er nog plakresten zijn achtergeble- ven. AH heeft het allemaal in huis. A lie hulpmiddelen die er tegenwoor- dig voor mondver- zorging zijn hebben een tweeledigdoel: zehou- den tanden en tand- vlees gezond en helpen bij het verwijderen van tandplak. Bit is een kle- verige aanslag die wordt gevormd door schadelijke bacterien. Het tandglazuur van het gebit is weliswaar erg hard, maar op den duur is het toch niet be- stand tegen aantasting door tandplak. Gevolg: gaatjes (caries) in kie- zen en tanden, waar- door de gang naar de tandarts niet bepaald lichter wordt. Hand achter de borstel Een goede tandenbor stel is een belangrijk wapen tegen gaatjes. Bij AH vindt u tanden- borstels in verschil- lende uitvoeringen en maten. Allemaal met een lange steel, die prettig in de hand ligt. En met een kleine kop, zodat u ook kleine plek- jes kunt bereiken. U kunt kiezen uit ver- schillende hardheids- graden van de haren. Welke u kiest is een kwestie van persoon- lijke voorkeur en de wijze van poetsen. Wie bijvoorbeeld met krachtige hand te werk gaat, kan beter een borstel met 'medium' of zachte haren kiezen. Anders bestaat de kans dat u uw tandvlees be- schadigt. De hand ach ter die borstel is dus minstens zo belangrijk als de borstel zelf! Natuurlijk: ook fluoride Goed poetsen en een goede tandpasta ge- bruiken is belangrijk. Bijvoorbeeld tand pasta van het AH huis- merk. Die doet name- lijk meer dan een fijne, frisse smaak geven. De fluoride in de tand pasta geeft het tandglazuur extra be- scherming tegen de in- werking van plak. Elmex heeft tandpasta met het snel werkende aminfluoride. Dat is een fluoridesoort, die het glazuur al na en- kele seconden ver- hardt en bovendien langer doorwerkt. Uit onderzoek is gebleken dat de kans op gaatjes door deze aminfluoride kleiner wordt dan bij gebruik van een tand pasta met gewone fluo ride. Speciaal voor kin- deren tot ca. zes jaar maakte Elmex een peutertandpasta met een verlaagde concen trate aminfluoride. Nu is caries niet de enige bedreiging van een gezond gebit. Ook ontstekingen van bij voorbeeld het tand vlees kunnen proble- men geven. Daar is maar een ding tegen te doen: totale mondhy- giene. Dat betekent om te beginnen na elke maaltijd poetsen! Een bijzondere tandpasta voor totale mondhy- giene is Zendium. Deze bevat naast fluoride ook enzymen, die de natuurlijke, bescher- mende werking van het speeksel stimule- ren. Zo helpt Zendium ook om mondontstekin- gen als aften tegen te gaan. Voor het fijne werk Hoe goed fluoridetand- pasta ook werkt, hoe goed u ook poetst, er zijn plekjes, die u niet met een tandenborstel kunt bereiken. Tanden en kiezen staan soms zo dicht tegen elkaar, dat er zelfs geen haar van een tandenborstel tussen kan. Om de 'zij- kanten' van tanden en kiezen van plak te rei- nigen, hebt u daarom tandzijde (floss) nodig. Dat is een speciaal soort draad (al dan niet van was voorzien), dat u tussen tanden en kiezen heen en weer trekt. De vlakken dicht bij het tandvlees ver- dienen daarbij extra aandacht. Een ander hulpmiddel is de tandenstoker. Deze reinigt niet alleen waar de tandenborstel niet kan komen, maar masseert ook het tand vlees. Een goede tan denstoker is driekantig van vorm. Het hout moet na bevochtiging een beetje buigzaam worden en mag dus niet te hard zijn. Zelf een plaktest doen Met zogenaamde 'plak- verklikkers' kunt u nu ook zelf controleren of uw poetsmethode goed is. Dit zijn rode ta- bletjes, die de normali- ter onzichtbare plak wel zichtbaar maken. Jordan verpakt zo'n ta bletje gratis bij een tandenborstel van dit merk. Het gebruik van een plakverklikker gaat zo. Kauw het ta blet en verspreidt met de tong het speeksel over het gebit. Spoel de mond met water en de eventuele plakresten worden zichtbaar. Poets zo nodig opnieuw tot alle rode aanslag is verdwenen. Door re- gelmatig deze plaktest uit te voeren, zult u overtuigd raken van de noodzaak van een goede gebitsverzor ging. En omdat u het met eigen ogen kunt controleren, zult u van- zelf beter gaan poet sen! HARD DUREi AllerHande 49

Allerhande | 1986 | | pagina 49