Groente is elke dag weer een onmisbaar element in onze warme maaltijd, omdat het belangrijke voedingsstoffen levert: vitamines (vooral vitamine B en C), mineralen (onder andere ijzer) en niet te vergeten voedingsvezel, die goed is voor de spijsvertering. We zijn het meest gebaat bij elke dag een andere groente, zodat het aanbod aan voedingsstoffen goed gevarieerd is. Hier volgt een over- zicht van de verschillende berei- dingswijzen, hoe u te werk gaat en welke groenten er geschikt voor zijn. Maar eerst nog iets over bewa- ren en schoonmaken van groenten. Bewaren en schoonmaken U wilt groenten natuurlijk zo vers mogelijk op tafel zetten en zo min mogelijk voedingsstoffen verloren laten gaan. Koopt u groenten voor een aantal dagen tegelijk, bedenk dan dat bladgroenten (spinazie, raapstelen, postelein) niet zo lang bewaard kunnen worden als vaste groenten (koolrabi, bloemkool, wor- tel). Eet ze daarom liefst nog de- zelfde dag. Dit geldt ook voor kant- en-klaar gesneden groenten. Groen ten kunt u het best bewaren in de groentela van de koelkast. Groen ten, die veel plaats innemen, legt u op een droge, koele plaats. Bijvoor- beeld in de kelder(kast) of schuur. Voor vruchtgroenten (tomaat, pa prika, komkommer) is de koelkast te koud. Een koele plaats voldoet beter. Door schoonmaken en snij- den gaan voedingsstoffen verloren. Zeker als u de groente daama nog een tijd lang laat staan. Doe dit daarom vlak voor het bereiden. Koken in weinig water Koken is de meest bekende me- thode om groente klaar te maken. Bij koken wordt de groente gaarge- maakt in water of een andere vloei- stof (bouillon) van 100°C. Om zo min mogelijk voedingsstoffen te verliezen, brengt u eerst weinig wa ter (een bodempje van ca. 2 cm is al voldoende) aan de kook. Pas dan voegt u de groente toe. Wat er bo- venuit steekt, wordt gaar door de stoom van het kokende water. Zet de deksel op de pan om te voorko- Koken, stomen, stoven, roerbakken en als salade. Vijf methoden om uw dagelijkse groente op tafel te zetten. Mogelijkheden genoeg. Welke keus?... Gewoon, een kwestie van voorkeur. men dat de temperatuur boven de groenten te laag wordt en er te veel water verdampt. Bladgroenten la- ten tijdens het koken zoveel water los dat opzetten met aanhangend water (na het wassen) voldoende is. Bloemkool en spruitjes zijn uit- zonderingen. Die moet u juist in ruim water koken. Kook groenten niet te lang, daar gaan onnodig veel vitamines door verloren. Bovendien is net gare groente lekkerder en ziet er beter uit. De kooktijd hangt af van de soort groente en hoe deze gesneden is, maar in 10 tot 20 minu- ten zijn de meeste groenten wel gaar. Stomen boven kokend water Groente stomen ligt in het ver- lengde van koken. Stomen is gaar maken in de hete damp ofwel stoom (100°C) van kokend water. De groente ligt dus niet in, maar boven het kokende water. U kunt hiervoor een metalen vergiet, sla- mandje of speciaal stoommandje boven het water in een pan hangen of plaatsen. Er zijn ook speciale stoompannen (met inzetpan of treefje) te koop. Gestoomde groente blijft mooier van structuur en kleur en behoudt meer smaak. Wat betreft het behoud van vitami nes is stomen te vergelijken met koken in weinig water. Het duurt wel iets langer (ca 10 minuten) voordat de groente gaar is. Vooral vaste groenten als wortel, dop- erwtjes, bloemkool zijn geschikt om te stomen. Het stomen van bladgroenten heeft niet veel zin, omdat ze erg veel water bevatten. Stoven met boter Stoven of smoren is een luxueuzere manier van groente klaarmaken. U laat de groente gaar worden in bo ter (of margarine) en heel weinig vocht. Het krijgt op deze manier een vollere smaak. Smelt eerst de boter in een pan met een dikke bo- dem en schep de groente erdoor. Voeg eventueel kruiderijen en bij vaste groente ook een beetje vocht (bij voorkeur bouillon of wijn) toe. Vaak laten groenten zelf zoveel vocht los, dat extra vocht toevoe- gen niet nodig is. En de eigen smaak van de groente komt dan be ter naar voren. Schep de groente af en toe om, maar zet de deksel steeds weer op de pan om verdam- pen van vocht te voorkomen. Kook tijd en stooftijd zijn hetzelfde. Alle groenten die u normaal kookt, zijn ook geschikt om te stoven. Ge- stoofd leveren ze echter wel wat meer calorieen. Roerbakken in een wadjan Roerbakken is een techniek uit de Oosterse keuken, die bij ons ook steeds meer gebruikt wordt. Groen ten, maar ook andere ingredienten, worden in weinig olie of boter on der voortdurend omscheppen gaar gebakken. Dit gaat het best in een wadjan (wok) of, als u die niet hebt, in een braadpan of hapjespan. U moet de groenten klein snijden, zo dat ze vrij snel gaar kunnen wor den. Roerbakken is met name ge schikt voor het maken van ge- mengde gerechten. Vooral kool, wortel, ui, paprika, champignons en tauge lenen zich er goed voor. Met smaakmakers als kruiden, toma- tenketchup of ketjap kunt u de ge rechten steeds een ander tintje ge- ven. Salade van rauwe groenten De meeste groenten kunt u ook rauw verwerken tot een salade. Uitzonderingen zijn verse peul- vruchten (doperwten, tuinbonen, maar ook sperziebonen en snijbo- nen) en aubergine. Kool, knolselde- rij en ook tauge zijn rauw soms erg scherp van smaak. Als u ze na het snijden overgiet met kokend water is dat erge rauwe er af. Welke bewerkingen u moet toepassen hangt van de groente af. Slasoorten scheurt u in stukken. Andere blad groenten laat u heel (spinazie) of snijdt u in reepjes (andijvie). Groenten als witlof, tomaat, kom kommer en radijs snijdt u in plak- jes. Wortel en koolrabi raspt u en koolsoorten schaaft u heel fijn. De vitamines blijven het best bewaard als u dit pas vlak voor de maaltijd doet. GROE VUFHAAL ANDERS OP TAFB. AllerHande 31

Allerhande | 1986 | | pagina 31